MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Jak uczniowie oceniają egzamin pisemny z języka polskiego? [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Za nimi pierwsza, dla umysłów ścisłych najtrudniejsza, część matury. Nie było tak strasznie jak większość z nich się spodziewała. Pozytywnie zaskoczyły szczególnie tematy rozprawek.

Dd egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. W województwie zachodniopomorskim do egzaminu dopuszczonych zostało 9582 maturzystów. Egzamin (zgodnie z formułą 2024, do której podeszła większość uczniów) trwał 240 minut. By ją zdać, uczniowie muszą zdobyć minimum 30 procent punktów.

Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy, nie ukrywali, że spodziewali się, że będzie trudniej. W części testu historyczno-literackiego zdający musieli odpowiedzieć na pytania związane m.in. z „Mitologią” Jana Parandowskiego oraz „Trenem X” Jana Kochanowskiego. Pojawił się fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Potopu” Henryka Sienkiewicza”, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czy plakat do przedstawienia „Kordiana” według Juliusza Słowackiego.

- Uważam, że egzamin był dość prosty. Akurat trafiły się lektury, które znałem - komentował Jakub Raczyński z I LO w Koszalinie. - Spodziewałam się dużo trudniejszych zadań.

Wypracowanie maturalne, za które można zdobyć aż 35 punktów na 60 możliwych, maturzyści pisali na jeden z dwóch tematów „Bunt i konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”.

- Tragedii nie było - komentował na gorąco Miłosz Grześkowiak z klasy matematycznej koszalińskiego I LO. - Najbardziej to mi podpasował temat wypracowania o relacjach międzyludzkich. łatwo było się odwołać do filmów, książek, lektur obowiązkowych takich jak np. „Rok 1984” Orwella, czy też „Lalka” Prusa.

- Uczyłem się klasie matematyczno-informatycznej, więc akurat trochę więcej obaw miałem przed dzisiejszym egzaminem z polskiego - mówił nam Ignacy Pieńkos, maturzysta z I LO Szczecinek. - Powtórzyłem mocno „Lalkę”, bo jest uniwersalna i można ją użyć prawie do każdego tematu - mówił nam.

Karolina Chryptowicz z koszalińskiego I LO nie ukrywa, że spodziewała się czegoś trudniejszego: - Myślę, że na teście historyczno-literackim powinnam zdobyć tak z 80 procent punktów. Rozprawki też były dosyć łatwe. Wybrałam temat o konsekwencjach buntu i myślę, że całkiem nieźle mi poszło. Boję się matematyki rozszerzonej i informatyki. Język polski był dla mnie najmniej stresujący.

Język polski to dopiero początek - w środę maturzyści zmierzą się z matematyką, także na poziomie podstawowym. Paweł Rudecki, dyrektor I LO im. St. Dubois, przyznaje, że dla wielu uczniów to właśnie matura z matematyki, której sam uczy, jest największym wyzwaniem: - Mam jednak nadzieję, że dobrze przygotowaliśmy naszych humanistów do tego egzaminu.

A w czwartek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językami obcymi (najpierw obowiązkowy angielski). Część pisemna potrwa prawie do końca maja. Będą także wracające po czasie pandemii egzaminy ustne z języka polskiego i języków nowożytnych.

Na ostateczne wyniki maturalnych zmagań przyjedzie poczekać - termin ogłoszenia wyników matur zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym to 9 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera