MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 z języka polskiego. Białostoccy maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tradycyjnie egzaminem z języka polskiego, we wtorek rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. W całym województwie podlaskim, do egzaminów dojrzałości przystępuje ponad 9,5 tys. młodych ludzi.

Matura 2024. Język polski - odpowiedzi, arkusze CKE, pytania, zadania, rozwiązania. Przecieki z internetu mogą Cię słono kosztować

We wtorkowy poranek (7 maja), w szkołach średnich w całym kraju pojawili się wyposażeni w długopisy, elegancko ubrani i często mocno zestresowani młodzi ludzie. Równo o godzinie 9.00 tegoroczny maturalny maraton rozpoczął się tradycyjnie egzaminem z języka polskiego. W Białymstoku przystąpiło do niego w sumie 3289 maturzystów.

Na pół godziny przed rozpoczęciem matury, o nastroje zapytaliśmy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, gdzie w tym roku z maturą mierzy się 189 młodych ludzi. Wielu z nich towarzyszył niemały stres.

Matura z języka polskiego 2024 - odpowiedzi, rozwiązania

- Chyba jeszcze nie dowierzam, że to już. Ale czuję, że jestem nauczona, więc może będzie dobrze - mówi Luiza Kolendo.

Zarówno ona, jak i wiele jej rówieśników przyznaje, że długi majowy weekend minął nie na zabawie, a na intensywnych przygotowaniach.

- Była sama nauka, żadnego odpoczynku. W ostatnim tygodniu przypomniałam sobie wszystkie lektury i teraz wszystko co najważniejsze, mam w głowie - zdradza Luiza.

Wśród tych najbardziej niechcianych lektur uczniowie wymieniali "Dziady" i "Potop". Wielu absolwentów II LO liczyło natomiast na "Lalkę" i "Konrada Wallenroda".

Część maturzystów podczas egzaminu z języka polskiego najbardziej obawiała się wypracowania. Inni z większym niepokojem czekali na część pierwszą - "Język polski w użyciu".

- Cała matura budzi we mnie strach. Ale chyba najbardziej obawiam się czytania ze zrozumieniem. Są tam takie zadania, gdzie trzeba się mocno wbić w klucz, żeby dostać punkty - przyznaje Patrycja Różańska.

Okazuje się, że w arkuszu pojawiły się pytania związane m.in. z "Mitologią" Jana Parandowskiego i "Trenem X" Jana Kochanowskiego. Były również fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Potopu" Henryka Sienkiewicza", "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, a także plakat do przedstawienia "Kordiana" według Juliusza Słowackiego.

Tematy wypracowań w Formule 2023 brzmiały: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka", "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?"

Z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, już po egzaminie maturzyści wychodzili w dobrych nastrojach.

- Uważam, że była to bardzo łatwa matura. Wszystkie zadania wydawały się dosyć proste. Napisałam wszystko i jestem z siebie bardzo zadowolona - przyznaje Amelia.

Jej kolega Mateusz Sobotko zaznacza, że był to najłatwiejszy arkusz, z jakim kiedykolwiek przyszło mu się zmierzyć.

- Gdy zobaczyłem temat rozprawki, od razu wiedziałem, o czym mam pisać. Teksty w pierwszej części też były bardzo łatwe i nie było żadnego problemu, z wykonaniem zadań ich dotyczących - mówi maturzysta.

Już w środę absolwenci szkół średnich zmierzą się z królową nauk, a trzeciego dnia egzaminów obowiązkowych – z językiem obcym.

Dwie formuły

W całym województwie podlaskim matury odbywają się w sumie 158 placówkach. Do do egzaminów w tym roku przystępuje 9 553 zdających, z czego 1099 osób mierzy się z egzaminem w Formule 2015, a 8454 – w Formule 2023.

- Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.: po raz pierwszy lub kolejny absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego – tłumaczy Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Z „nową” maturą zmierza się też absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy), absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy), osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy), absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).

Z kolei Formuła 2015 przeznaczona jest dla absolwentów wszystkich typów szkół z lat ubiegłych.

- To absolwenci 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego – wymienia Agnieszka Muzyk. - Do tej matury przystąpią też absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum oraz osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Podczas tegorocznych matur po raz ostatni obowiązują zmniejszone wymagania. Arkusze stworzone zostały w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie, jak to było przed laty, w oparciu o wymagania z podstawy programowej.

- Można powiedzieć, że sprawdzane będą ograniczone w stosunku do podstawy programowej treści. Wynika to z faktu, że do egzaminów przystępują roczniki, których nauka szkolna odbywała się w dużej części w trybie zdalnym z powodu sytuacji pandemicznej w naszym kraju – tłumaczy dyrektor OKE w Łomży.

Zobacz też:

Matura 2024 - Stefan Krajewski - historia maturalna (Stefan Krajewski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny