Matura poprawkowa 2014. Co drugi absolwent zdał sierpniową poprawkę

Maciej Kałach
W maju maturę zdawało prawie 20 tys. absolwentów z Łódzkiego, w sierpniu prawo do poprawki miał co piąty z nich
W maju maturę zdawało prawie 20 tys. absolwentów z Łódzkiego, w sierpniu prawo do poprawki miał co piąty z nich Przemysław Świderski
Udostępnij:
Co drugiemu absolwentowi, zdającemu poprawkową maturę, udało się ją zdać. Do poprawkowych egzaminów w regionie łódzkim podeszło 3248 uczniów.

Po majowej maturze świadectwo dojrzałości otrzymało 71 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników (czyli ponad 13 tys. osób z prawie 20 tys. zdających w Łódzkiem).

Z kolei 19 proc. było uprawnionych do poprawki, która odbyła się w sierpniu, ponieważ nie zdało jednego z obowiązkowych przedmiotów. 10 proc. nie zdało dwóch lub więcej przedmiotów i nie miało uprawnień do poprawki.

Po ogłoszeniu wyników egzaminów poprawkowych liczba absolwentów ze świadectwem dojrzałości wzrosła do 82 proc.

Poprawkę w województwie łódzkim zdawało 3248 absolwentów. Egzaminy odbywały się w ostatniej dekadzie sierpnia.

Zdecydowana większość poprawkowiczów jeszcze raz mierzyła się z pisemną matematyką na poziomie podstawowym (w maju poległ na niej aż co czwarty maturzysta). Z relacji absolwentów wychodzących ze szkół 26 sierpnia wynikało, że test z matematyki był łatwiejszy niż w maju.

Pozostałe obowiązkowe przedmioty (czyli pisemne sprawdziany z języka polskiego oraz z wybranego języka obcego na poziomie podstawowym oraz egzaminy ustne z tych samych dwóch przedmiotów) poprawiano sporadycznie.

Poprawkowicze, którym poszczęściło się na sierpniowym egzaminie, mogą teraz ubiegać się o przyjęcie na studia i wcale nie muszą opierać się wyłącznie na ofercie uczelni niepublicznych.

Jeszcze w lipcu Jarosław Płuciennik, prorektor UŁ ds. programów i jakości kształcenia, przypominał, że rekrutacja na tę uczelnię nie skończyła się z ogłoszeniem list przyjętych w głównym etapie naboru. Ostatecznie UŁ zadecydował, że na studia stacjonarne pierwszego stopnia (na kierunki, które się jeszcze nie wypełniły) potrwa aż do 15 października. W tej ofercie są m.in. niektóre filologie obce oraz kierunki Wydziału Filozoficzno-Historycznego.

Poprawkowicz powinien się pośpieszyć, jeśli chce się zapisać na drugi etap rekrutacji na Politechnice Łódzkiej, ponieważ uczelnia przyjmuje zgłoszenia do poniedziałku. W ofercie m.in.: mechanika i budowa maszyn, chemia, biotechnologia środowiska, fizyka techniczna czy matematyka. Pytanie, czy absolwent, który właśnie poprawił matematykę na maturze, powinien brać się za jej studiowanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie