Matura poprawkowa 2017 w Łódzkiem. OKE podała wyniki

  Matura poprawkowa 2017 w Łódzkiem. OKE podała wyniki

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Majowa matura w jednym z łódzkich liceów. Ogółem z ponad 16,2 tys. absolwentów szkół w regionie świadectwo dojrzałości zdobyło 13,9 tys. osób (przed

  Majowa matura w jednym z łódzkich liceów. Ogółem z ponad 16,2 tys. absolwentów szkół w regionie świadectwo dojrzałości zdobyło 13,9 tys. osób (przed poprawką - prawie 950 mniej) ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała wyniki matury poprawkowej w regionie. Najwięcej osób pisało poprawkę z matematyki, zaliczył jedynie co trzeci maturzysta
  Majowa matura w jednym z łódzkich liceów. Ogółem z ponad 16,2 tys. absolwentów szkół w regionie świadectwo dojrzałości zdobyło 13,9 tys. osób (przed

  Majowa matura w jednym z łódzkich liceów. Ogółem z ponad 16,2 tys. absolwentów szkół w regionie świadectwo dojrzałości zdobyło 13,9 tys. osób (przed poprawką - prawie 950 mniej) ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Blisko 950 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w woj. łódzkim zdobyło świadectwo dojrzałości podczas sierpniowej poprawki. Jednak aż 1.150 poprawkowiczów nie wykorzystało drugiej szansy. Nie zaczną studiów w październiku, bo o świadectwo dojrzałości będą mogli ubiegać się ponownie wiosną 2018 r.

  Prawo do poprawki przysługiwało każdemu maturzyście, który na egzaminach w maju nie zaliczył jednego z pięciu obowiązkowych sprawdzianów (pisemnych z matematyki, języka polskiego i wybranego obcego oraz ustnych z tych języków).

  Kto w maju nie zaliczył dwóch lub więcej z tych sprawdzianów, prawa do poprawki nie miał.

  Egzaminy poprawkowe rozpoczęły się 22 sierpnia. Tego dnia odbyły się wszystkie sprawdziany pisemne, w tym z matematyki, która była główną przyczyną maturalnych porażek. Potem nieliczni absolwenci próbowali poprawić egzaminy ustne.

  Z opublikowanego wczoraj raportu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi wynika, że do poprawki przystąpiło 3.211 mieszkańców naszego województwa. 2100 z nich to tegoroczni absolwenci ogólniaków i techników. Pozostali skończyli szkoły w ubiegłych latach.

  CZYTAJ TEŻ: Poprawka matury 2017. Darmowe korepetycje dla absolwentów

  Tegoroczni absolwenci, którzy poprawiali maturę w sierpniu wypadli bardzo słabo. Zdawalność wyniosła tylko 45 proc. Zaważyła na tym matematyka. W sierpniu poprawiało ją 1.579 maturzystów. Świadectwo dojrzałości uzyskał co trzeci z nich. W pozostałych poprawianych przedmiotach zaliczenie otrzymało 8 na 10 osób.

  Gdy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ogłaszała wyniki po majowej maturze, z uzyskania świadectwa dojrzałości cieszyło się 80 proc. z ponad 16,2 tys. maturzystów w woj. łódzkim. Po sierpniowej poprawce wskaźnik ten wzrósł do 86 proc.

  Wielu z maturzystów, którzy zdali poprawkę, wczoraj odwiedziło swoje szkoły, by odebrać świadectwo dojrzałości. Daje im ono szansę podjęcia studiów - i to bezpłatnych (stacjonarnych) - od nadchodzącego semestru.

  Akurat 13 września kończy się przyjmowanie dokumentów od kandydatów w drugim etapie rekrutacji na Politechnice Łódzkiej.

  - PŁ oferuje w nim ponad 728 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia - mówiła w lipcu rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

  Na Politechnice Łódzkiej najwięcej wolnych miejsc na studiach bezpłatnych pozostało na mechanice i budowie maszyn (40). Mniej miejsc jest np. na chemii budowlanej (20), inżynierii wzornictwa przemysłowego (15) i biotechnologii (9).

  Jednak kandydaci na ścisłe kierunki, którzy teraz dopiero uzyskali świadectwo dojrzałości, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy poradzą sobie ze znacznie bardziej zaawansowaną matematyką, z którą trzeba się mierzyć podczas studiów...

  Także Uniwersytet Łódzki oferuje poprawkowiczom swoje bezpłatne studia, ale i tu często wymagają one solidnego przygotowania matematycznego.

  Osoby, które teraz zdały maturę, mogą np. złożyć dokumenty na ekonomię, czyli flagowy kierunek Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ (z terminem rekrutacji wydłużonym do 15 września).

  CZYTAJ TEŻ: Matura poprawkowa w Łodzi. Absolwenci już wychodzą z sal

  Do tego samego dnia na „Ek-socu” można z poprawkowym świadectwem ubiegać się o przyjęcie np. na bezpłatną informatykę.

  Poprawkowiczów także do 15 września przyjmuje Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, wciąż prowadzący nabór m.in. na polonistykę, filologię klasyczną, rosyjską, słowiańską i niemcoznawstwo.

  Do 17 września chętnym daje czas Wydział Nauk Geograficznych UŁ (prowadzi nabór m.in. na geografię, geoinformację, geomonitoring oraz turystykę z rekreacją).

  Do 18 września można się zapisywać na Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ (m.in. archeologia, historia sztuki, wojskoznawstwo).

  Nieprzypadkowe są też terminy wydłużenia rekrutacji na część kierunków Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Poprawkowicz do 18 września zapisze się m.in. na stacjonarną kosmetologię oraz koordynowaną opiekę senioralną.

  O blisko tysiąc osób, które teraz otrzymały maturę, na pewno powalczą uczelnie prywatne.

  Na 20 września dzień otwarty wyznaczyła Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, zaś łódzka Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna poinformowała, że prowadzi rekrutację aż do 30 września.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny