MATURA USTNA POLSKI 2016 TEMATY 19.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 19 maja 2016 [PYTANIA]

tst
MATURA USTNA POLSKI 2016 19 MAJA TEMATY: Pytania na maturze ustnej z polskiego 19 maja 2016 [PYTANIA]
MATURA USTNA POLSKI 2016 19 MAJA TEMATY: Pytania na maturze ustnej z polskiego 19 maja 2016 [PYTANIA] Łukasz Kasprzak
MATURA USTNA POLSKI 2016: 19 MAJA 2016 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 19 maja]. Czwartek, 19 maja to jeden z ostatnich dni zmagań z maturą ustną z polskiego 2016. Egzamin ustny z polskiego 2016, podobnie jak ubiegłoroczny ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Tym razem, maturzyści, którzy odpowiadają po południu nie mają już tak prostego zadania, jak ich koledzy zdający w 2015 roku i nie znają od razu całej puli pytań. Jednak dzielą się z nami zagadnieniami, które już się pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Na bieżąco publikujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2016. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w roku 2015. Część z nich pojawia się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia!

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA 19 MAJA 2016 - CZWARTEK

Podczas matury 2015 większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

MATURA USTNA POLSKI 19.05.2016

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli są 32 pytania, które w ciągu dnia mogą się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znika z puli, inne dochodzą. Zestawy pytań są takie same w szkołach w całym kraju. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień.

Maturzyści i w tym roku przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco. W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w roku ubiegłym. - Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiają się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem jest tylko zmienione dzieło, do którego należy się odnieść, bądź pytanie jest inaczej sformułowane. - informują absolwenci. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 19 maja 2016

1. Symbol gór w literaturze na podstawie wiersza "Morskie oko" Adama Asnyka i innych tekstów kultury. (temat 1)

FRAGMENT WIERSZA:
Ponad płaszczami borów, ściśnięte zaporą
Ścian olbrzymich, co w koło ze sobą się zwarły,
Ciemne wody rozlewa posępne jezioro,
Odzwierciedlając w łonie głazów świat zamarły.
Stoczone z szczytów bryły, mchu pokryte korą,
Po brzegach rumowisko swoje rozpostarły;
Na nim pogięte, krzywe kosodrzewu karły
Gdzieniegdzie nagą pustkę w wianki swe ubiorą...

2. Człowiek w sytuacji wyboru. Omów problem dokonywania wyborów na podstawie wskazanego obrazu "Pomiędzy tak i nie". Wybór pomiędzy dobrem i złem. (temat 2)

3. Motyw tańca. Odwołanie do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego utworu i innych tekstów kultury. (temat 3)

4. Motyw refleksji człowieka na temat przemijania na podstawie wskazanego obrazu "Trzy okresy życia kobiety i śmierć". Odwołać się do tekstów literackich (temat 4)

5. Manipulacja jako codzienne zjawisko językowe. Czy jest nierozłącznym elementem komunikacji? Odwołanie do wskazanego tekstu Jerzego Bralczyka, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury (temat 5)

6. W jakim celu idealizowani są bohaterowie? Odwołanie do fragmentu utworu "Kroniki Polski" Galla Anonima - "O śmierci Sławnego Bolesława" i wybranych tekstów kultury. (temat 6)

7. Motyw przyjaźni. Refleksje na temat przyjaźni ukazywane przez autorów na podstawie obrazu "Przyjaciółki" autorstwa Jerry'ego Weissa i odwołania do innych tekstów literackich (temat 7)

8. Cel i sposoby używania stylizacji językowych. Odwołanie do fragmentu "Potopu" Henryka Sienkiewicza (temat 8)

9. Motyw miasta w tekstach kultury i jego funkcje. Na podstawie wiersza Czesława Miłosza "W mieście"(temat 9)

10. Co czyni człowieka nieprzeciętnym? Na podstawie wskazanej ilustracji rzeźby Antoniego Kurzawy "Mickiewicz budzący geniusza poezji" i tekstów literackich (temat 10)

11. Jak funkcję pełnią w języku przysłowia (temat 11)

12. Jak twórcy kreują obraz patrioty? Odwołanie do "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej (temat 12)

13. Czy współczesna kultura skłania do refleksji o życiu człowieka i jego egzystencji. Odwołanie do wskazanego utworu i wybranych tekstów literackich (temat 13 )
Do tego rzeźba Adam Myjak: z cyklu "Nadzieja

14. Motywy biblijne w tekstach kultury na podstawie fragmentu "Chłopów" Władysława Reymonta i dwóch tekstów kultury. (temat 14)

15. Motyw rodziny. Jaką funkcję pełni rodzina w tekstach kultury? Jak twórcy ją przedstawiają? Na podstawie dwóch wybranych tekstów kultury j tekstów literackich. Do tego obraz "Portret rodzinny" (temat 15)
Maerten van Heemskerck, Portret rodzinny

16. W jakim celu używamy komunikacji niewerbalnej? Na podstawie tekstu, własnych doświadczeń oraz wybranego tekstu kultury wyjaśnij co to jest kod mimiczno-gestykulacyjny. (temat 16)

17. Jaki sens ma walka ze złem? Odwołanie do "Dżumy" Alberta Camusa (temat 17)

18. Motyw dzieciństwa. Dzieciństwo - czas beztroski czy trudnych wyzwań? Odwołaj się do obrazu Olgi Boznańskiej "Biedacy" i do tekstów literackich. (temat 18)

19. Jakimi środkami językowymi buduje się przemówienia? Odnieść się do fragmentu przemówienia Winston Churchill (temat 19)

20. Motyw poświęcenia dla wartości. Dla jakich wartości warto poświęcić życie? Odwołanie do fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego i innych tekstów kultury (temat 20)

21. Motyw miasta na podstawie obrazu "Ulica Nowy Świat w Warszawie w dzień letni" Władysława Podkowińskiego i dwóch tekstów literackich. (temat 21)

22. Rola artysty w życiu narodu. Odwołanie do tekstu piosenki Jacka Kaczmarskiego "Mury" (temat 22)

On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt
On im dodawał pieśnią sil, śpiewał, że blisko już świt
Świec tysiące palili mu, znad głów unosił się dym
Śpiewał, że czas, by runął mur, oni śpiewali wraz z nim
Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat
A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!
Wkrótce na pamięć znali pieśń i sama melodia bez słów
Niosła ze sobą starą treść, dreszcze na wskroś serc i dusz
Śpiewali wiec, klaskali w rytm, jak wystrzał poklask ich brzmiał
I ciążył łańcuch, zwlekał świt, on wciąż śpiewał i grał
Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat
A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!
Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas
I z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast
Zwalali pomniki i rwali bruk - Ten z nami! Ten przeciw nam!
Kto sam, ten nasz najgorszy wróg! A śpiewak także był sam
Patrzył na równy tłumów marsz
Milczał wsłuchany w kroków huk
A mury rosły, rosły, rosły
Łańcuch kołysał się u nóg...
Patrzy na równy tłumów marsz
Milczy wsłuchany w kroków huk
A mury rosną, rosną, rosną
Łańcuch kołysze się u nóg...

23. Motyw buntu. Odwołaj się do obrazu Gustave'a Moreau "Prometeusz" (temat 23)

24. Jakich środków językowych używają autorzy w celu stylizacji? Odwołać się do fragmentu "Rozmów na Wielkanoc 1620" Czesława Miłosza i wybranych tekstów literackich (temat 24)

25. Jaką postawę przyjmuje człowiek wobec nieszczęścia? Należało się odwołać do fragmentu z księgi Hioba i do innych tekstów kultury. (temat 25)

26. Temat wyrażania emocji w utworach literackich. (temat 26)

27. W jaki sposób artyści zwracali uwagę odbiorcy? Na przykładzie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Odnieść się do całej epopei i innych tekstów kultury. (temat 27)

28. Do czego dąży człowiek w swoim życiu? Odwołanie do fragmentu "Wyspy niesłychanej" Eduardo Mendozy i innych tekstów kultury (temat 28)

29. Jak artyści ukazują okrucieństwo wojny? (temat 29)

30. Na czym polega stosowność stylu i kiedy jej granice bywają przekraczane? Odwołać się do fragmentu tekstu (rozmowa Jerzego Sosnowskiego z Janem Miodkiem, Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim), do tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych (temat 30)

31. Jaki wpływ maja książki na bohatera? (temat 31)

32. Jaki wpływ na człowieka ma natura (temat 32)

TEMATY, które się pojawiają, ale nie mają potwierdzonego numeru
- Jakie powinności moralne nakłada na człowieka pełniony zawód? Na podstawie fragmentu "Siłaczki" Stefana Żeromskiego i innych tekstów kultury. (temat 17 - niepotwierdzony)

*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2016 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym.

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

***

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 158

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz
możne ktoś zamieści fragment tego tekstu z potopu? albo chociaż jego cześć... z góry thx
G
Gratki
Dzisiaj tez odpowiadałam z językowego (z tematu 11 ) i mam 80% a dla mnie temat tez był mega trudny wiec gratulacje , zdaliśmy !!!
R
Rafał
Niewątpliwie głównie stresujący i utrudniający przez to zasypianie w nocy.
l
lee32147
Potwierdzam zadanie 30. Podany był fragment rozmowy Jerzego Sosnowskiego z Janem Miodkiem, Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim.
p
popis
32.Przeczytałem: Jaki wpływ na człowieka ma matura? xd
J
Ja
29 potwierdzam na podstawie obrazu rozstrzeliwanie partyzantów madryckich czy coś w tym stylu.
M
Maturzystka
Jaki wpływ maja książki na bohatera? Należało odwołać się do fragmentu Lalki, całości utworu i wybranego utworu literackiego.
q
qqqq
Ja powiedziałam o "Lalce" Prusa, że manipulowała Wokulskim. Kiedy porozumiewała się z kimś po angielsku, a Wokulski tego nie rozumiał, to po jej gestykulacji, tonie, mimice twarzy, licznych grymasach, mógł wywnioskować, że ma do niego negatywny stosunek, i o studentach, którzy np. udawali trupów, strasząc Krzeszowską. 80% :)
g
gimp
Udanych wakacji :)
g
greg
Gratulacje :)
K
Kuba
Nie wiem jak mi się udalo zdobyć taki wynik z polskiego - 77,5 % czyli 31/40

Wylosowałem temat 24, ale jestem szczęśliwy :) ! Panie psorki powiedziały, że to był najtrudniejszy dzisiaj temat i większość osób z językoznawatwa nie zdaje z tak wysokim wynikiem, a jak wychodziłem z sali to myślałem, że nie zdam !

Odniosłem się do tego wiersza Miłosza i do Mendla Gdańskiego, posypałem cyatatmi i dobrze było, a przed salą płakałem jak dzieciak ze stresu :D
m
myadaaaaan
Jaką postawę przyjmuje człowiek wobec nieszczęścia? Należało sie odwołać do fragmentu z księgi Hioba i do innych tekstów kultury.
B
Bulbazaur
Ktos mial 12?do tego pyt nie ma fragmentu utworu?bo ja np w szkole nie przerabialem nad niemnem wogole xd
s
syfsuc
70 % ,miałem motyw buntu adam i ewa,romeo i julia
n
nnn
może Potop? Jest jedną z powieści trylogii która jest napisana ku pokrzepieniu serc, przedstawia uczucia patriotyczne i podniesienie własnych wartości.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki