MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MATURA USTNA POLSKI 2016 TEMATY 21.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 21 maja 2016 [PYTANIA]

tst
MATURA USTNA POLSKI 2016: 21 MAJA 2016 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 21 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2016 21 MAJA. Sobota, 21 maja to ostatni dzień, w którym absolwenci podchodzą do matury ustnej z polskiego 2016. Egzamin ustny z polskiego 2016, podobnie jak ubiegłoroczny ma formę wypowiedzi, do której maturzyści przystępują po wylosowaniu pytania. Tym razem, abiturienci, którzy odpowiadają po południu nie mają już tak prostego zadania, jak ich koledzy zdający w 2015 roku i nie znają od razu całej puli pytań. Jednak dzielą się z nami zagadnieniami, które już się pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Na bieżąco publikujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2016. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w roku 2015. Część z nich pojawia się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 21 MAJA 2016

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA 21 MAJA 2016 - SOBOTA

Podczas matury 2015 większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

Sprawdź: MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 8.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 8 maja 2017 [PYTANIA]

MATURA USTNA POLSKI 21.05.2016

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli są 32 pytania, które w ciągu dnia mogą się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znika z puli, inne dochodzą. Zestawy pytań są takie same w szkołach w całym kraju. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień.

Maturzyści i w tym roku przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco. W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w roku ubiegłym. - Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiają się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem jest tylko zmienione dzieło, do którego należy się odnieść, bądź pytanie jest inaczej sformułowane. - informują absolwenci. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 21 maja 2016

1. Jak artyści ukazują kobiety. Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, całej epopei i wybranego tekstu literackiego (temat 1)

2. Jak artyści ukazują zabawę? Odwołaj się do przedstawionego obrazu i innych tekstów (temat 2)

3. Motyw wesela na podstawie fragmentu "Wesele w Atomicach" Sławomira Mrożka. Odwołanie do tekstów kultury. (temat 3)

4. W jaki sposób artyści ukazują Polaków w odwołaniu do wskazanego obrazu, portretu sarmaty (temat 4)

5. Motyw wpływu autorytetów (temat 5)

6. W jaki sposób wojna wpływa na człowieka?. Na podstawie wiersza "Zostawcie nas" Tadeusza Różewicza. Odwołaj się do tekstów kultury (temat 6)

Zapomnijcie o nas
o naszym pokoleniu
żyjcie jak ludzie
zapomnijcie o nas
my zazdrościliśmy
roślinom i kamieniom
zazdrościliśmy psom
chciałbym być szczurem
mówiłem wtedy do niej
chciałabym nie być
chciałabym zasnąć
i zbudzić się po wojnie
mówiła z zamkniętymi oczami
zapomnijcie o nas
nie pytajcie o naszą młodość
zostawcie nas

8. Temat dotyczący neologizmów na podstawie wiersza Juliana Tuwima "Zielone słowa" (temat 8)

ZIELONE SŁOWA
A gdzie pod lasem podlasina,
Tam gęsta wiklina-szeleścina.
Na prawo bór, na lewo trawy,
Oj da i te szerokie, śpiewane morawy.
Iści woda, uści woda na murawie,
Szumi-strumni dunajewo po niekławie.
Na prawo bór czarnolas dąbrowiany.
Na lewo ziel jasnoziel liści wodziany.
A po szepcinie wiją, a na murawie dzwionie,
A i tam tżną wesoło te morowiańskie konie.

9. Motyw samotności na podstawie wiersza Twardowskiego. (temat 9)

10. Motyw ucznia w utworach literackich. Odwołanie się do obrazu "Chłopiec w mundurku gimnazjalnym" Olgi Boznańskiej. Odwołanie do tekstów kultury (temat 10)

11. Mentalność i wartości chłopów na podstawie wskazanego tekstu "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i innych tekstów kultury (temat 11)

12. Rola maski w życiu człowieka. Odwołać się do obrazu - Maski teatralne - mozaika z Willi Hadriana - oraz wybranych tekstów literackich (temat 12)

13. Funkcje cytatów w literaturze (temat 13 - niepotwierdzony)

15. Motyw relacji Boga z człowiekiem (temat 15)

16. Wpływ cierpienia na ludzkie życie na podstawie fragmentu III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, całości utworu i tekstów kultury (temat 16)

17. Czy człowiek kształtując teraźniejszość może wyzbyć się przeszłości. Odwołanie do zdjęcia rzymskiego koloseum nocą. (temat 17)

19. Jaka rolę w życiu człowieka pełni kultura popularna. (temat 19)

22. W jaki sposób autorzy przedstawiają życie na prowincji w odwołaniu do obrazu i tekstów literackich. (temat 22)

26. Język używany w przekazie reklamowym (temat 26)

- Motyw buntu.Czy warto się buntować czy żyć bezpiecznie w niewoli. Na podstawie wskazanego wiersza (temat ?)

TEMATY, które się pojawiają, ale nie mają potwierdzonego numeru, bądź treści

*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2016 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym.

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

***

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki