Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 18.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 18 maja 2017 [PYTANIA]

ram
MATURA USTNA POLSKI 2017: 18 MAJA 2017 [TEMATY, PYTANIA, KALKULATOR MATURALNY]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 18 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2017 18 MAJA. Czwartek, 18 maja to kolejny dzień drugiego tygodnia ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych, ma formę wypowiedzi, do której maturzyści przystępują po wylosowaniu pytania. Abiturienci nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 18 MAJA 2017

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA 18 MAJA 2017 - CZWARTEK

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 18.05.2017

Matura ustna z języka polskiego 2017 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2017. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów i odświeżajcie stronę. Życzymy powodzenia!

MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

1. Jaką funkcję pełnią duchy i zjawy w literaturze. Odwołanie do obrazu Nocna mara (obraz Johanna Füssliego) i innych tekstów literackich. (temat 1)

Wikimedia

2. Jaką rolę pełnią majątek i pochodzenie w relacjach międzyludzkich. Odwołaj się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, do całego utworu i innego tekstu kultury. (temat 2)

3. Środki perswazji w reklamie. Odwołanie do wskazanego fragmentu, własnych doświadczeń i tekstu kultury. (temat 3)

4. Indywidualizm w kulturze. Omów na podstawie przedstawionego obrazu i innych tekstów literackich. (temat 4)

5. Motyw samotności. Czym może być dla człowieka? Na podstawie utworu "Samotność" Jana Twardowskiego. Odwołanie do innych tekstów kultury. (temat 5)

6. Czym charakteryzuje się język danej społeczności. W oparciu o wskazany tekst prof. Jana Miodka, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń. (temat 6)

7. Jak w tekstach kultury przedstawiony jest artysta. Na podstawie obrazu "Wytchnienie" Jacka Malczewskiego. (temat 7)

Wikimedia

8. Czym jest dom dla osoby powracającej z wojny. Odwołanie do wiersza Tadeusza Różewicza "Powrót" oraz innych tekstów kultury. (temat 8)

Powrót
Nagle otworzy się okno
i matka mnie zawoła
już czas wracać
rozstąpi się ściana
wejdę do nieba w zabłoconych butach
usiądę przy stole i opryskliwie
będę odpowiadał na pytania
nic mi nie jest dajcie
mi spokój. Z głową w dłoniach
tak siedzę i siedzę. Jakże im
opowiem o tej długiej
i splątanej drodze.
Tu w niebie matki robią
zielone szaliki na drutach
brzęczą muchy
ojciec drzemie pod piecem
po sześciu dniach pracy.
Nie- przecież nie mogę im
powiedzieć że człowiek człowiekowi
skacze do gardła.

9. W jaki sposób artyści prezentują miasto? Na podstawie wskazanego obrazu Wojciecha Gersona "Gdańsk w XVII w." i wybranych tekstów literackich. (temat 9)

Wikimedia

10. Rola pamiętników i dzienników w literaturze. Na podstawie fragmentu "Dziennika" (Dziennik 1953-1956) Witolda Gombrowicza i innych tekstów kultury. (temat 10)

11. Jakie emocje wzbudza w człowieku przyroda? W oparciu o wskazany wiersz Julii Hartwig "Kantylena dla gór". (temat 11)

Kantylena dla gór
Nagie i straszne patrzę na was
jak w sen okrutny ale trwały
wieczność śmierć miłość tu zamknięte
wiodą swój żywot doskonały
wśród waszych ech powracających
wśród waszych szumów burz i lawin
gdzie mieszka wiatr samotność miłość
gdzie wieczność miłość są zamknięte
na listku siedząc jestem liszką
ptaszkiem zwierzątkiem bardzo małym
gdy patrzę na was jest mi straszno
to sen okrutny ale trwały
tu mieszka czas i miara rzeczy
ukryta w skale pod strumieniem
strumień przez twarz się ludzką toczy
góra otacza go ramieniem
kamienne zmarszczki wiek się tworzą
a reszty dokonają deszcze
tu mieszka wszystko niepojęte
liszkom zwierzętom bardzo małym

12. Obraz matki w kulturze na podstawie przedstawionej ilustracji pomnika matki Henryka Sienkiewicza (pomnik z Okrzei)(temat 12)

źródło: Wiadomości24.pl

13. Motyw kryzysu komunikacji międzyludzkiej. Czy zagraża społeczeństwu? Odwołaj się do fragmentu tekstu, własnych doświadczeń oraz i tekstu kultury. (temat 13)

14. W jaki sposób twórcy prezentują ludzi nauki? Odwołanie do pomnika Marii Skłodowskiej-Curie oraz tekstów literackich. (temat 14)

15. Z jakimi trudnościami wiąże się życie na obczyźnie? Na podstawie utworu "Kufer" Kazimierza Wierzyńskiego oraz tekstów kultury. (temat 15)

KUFER
Na strychu śpi mój powrót,
Kufer blachą okuty, walizy,
Cała moja ojczyzna,
Paszporty, obywatelstwa,
Emigracyjne wizy.
Kufer, mój wielki majątek,
Którego tutaj mam bronić,
Normalny nieszczęścia początek
I obłąkany koniec.
Kufer starych zjełczałych dzieci,
Gotowych dalej dziecinnieć i głupieć
I śród niezdatnych na nic rupieci
Samotność dzika, gorycz nostalgii,
Najrozpaczliwszy rupieć.
Psie wycie za moją ziemią karpacką,
Spazm do którego wstyd mi się przyznać –
I przeprowadzka za przeprowadzką,
Z Ameryki do Europy,
Z Europy do Ameryki,
Kufer na plecach,
Schodzone stopy,
Ojczyzna.
Taki jest bagaż. Taki wojaż,
Taki mój rozkład jazdy:
Wszystkie strony świata otwarte
A wyjścia z żadnej.
Taki jest potrzask. Ani co wziąć stąd,
Ani z czym dobiec na koniec:
Strych mój i powrót,
Zguba i miłość,
Której zabić nie umiem
Ani obronić.

16. Jak Polacy dążyli do odzyskania wolności, jaką ponosili cenę? Odwołanie do tekstu "Ballada o Janku Wiśniewskim" i innych tekstów kultury. (temat 16)

Funkcje opisu przyrody w utworze. Odwołaj się do fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego i innych tekstów kultury. (temat 16 - niepotwierdzony)

17. Jak w tekstach kultury twórcy przedstawiają sceny batalistyczne na podstawie obrazu "Atak husarii" Stanisława Kaczora Batowskiego. Odwołanie do innych utworów literackich (temat 17)

18. Obraz dworu szlacheckiego. Na podstawie fragmentu "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i innych tekstów. (temat 18)

19. Jak twórcy używają wyobraźni w swoich utworach? Odwołanie do obrazu "Senne podróże" Tomka Sętowskiego oraz do innych dzieł literackich. (temat 19)

20. Wyrazy modne w języku. Jaką pełnią funkcję? (temat 20)

21. Refleksje na temat miejsca człowieka w świecie, na podstawie wskazanego obrazu. (temat 21)

22. Wolna wola, fatum czy przypadek decydują o życiu człowieka? Na podstawie fragmentu "Ikara" Jarosława Iwaszkiewicza. (temat 22)

23. Motyw człowieka na rozstaju dróg. Jak twórcy ukazują człowieka podczas sytuacji wyboru. Odwołać się do wskazanego obrazu. (temat 23)

24. Czemu może służyć dialektyzacja w utworach literackich? Na podstawie utworu "Sabałowa bajka" Henryka Sienkiewicza. (temat 24)

25. Błędy w komunikacji międzyludzkiej na podstawie wskazanego artykułu, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury. (temat 25)

26. Jak twórcy w swoich dziełach ukazują relacje różnych warstw społecznych? Odwołaj się do podanego fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego tekstu i innego tekstu kultury. (temat 26)

27. Jak przedstawiona jest rodzina w literaturze na podstawie wskazanego obrazu. Odwołanie do innych tekstów literackich. (temat 27)

28. W jaki sposób postaci historyczne przedstawiane są w tekstach kultury. W odniesieniu do "Rejtana" Jana Lechonia (temat 28)

29. Jaką rolę w komunikacji językowej pełnią wyrażenia i zwroty grzecznościowe? Na podstawie wskazanego tekstu, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz tekstu kultury. (temat 29)

30. Doświadczenia wojenne na podstawie wskazanego obrazu. (temat 30)

31. Dlaczego niektóre miejsca fascynują? Na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Staroświecki sklep". (temat 31)

32. Jakie są cechy dobrego przemówienia? Odwołać się do podanego tekstu, własnych doświadczeń oraz tekstu kultury. (temat 32)

Przykłady hiperboli na podstawie wskazanego obrazu Jana Matejki. (temat 32 - niepotwierdzony)

PYTANIA [POCZEKALNIA]
TEMATY, które się pojawiają, ale nie mają potwierdzonego numeru, bądź treści

  • Rola opowieści w "Kordianie" Juliusza Słowackiego i innych tekstach kultury. (temat 27 - niepotwierdzony)
  • Parabola utworze "Dżuma" Alberta Camusa plus inne teksty kultury. (temat 27 - niepotwierdzony)
  • Jak w tekstach kultury ukazywany jest obraz zsyłki? Odwołanie do "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego i innych tekstów literackich. (temat 25 - niepotwierdzony)
  • Obraz zabójcy w utworach na podstawie "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego oraz tekstów kultury. (temat 25 - niepotwierdzony)
  • Funkcje stylizacyjne w języku w odwołaniu do utworu "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej. (temat 19 - niepotwierdzony)
  • Jaką funkcję pełni metafora w opisywaniu życia człowieka? Na podstawie utworu "Podróż" Zbigniewa Herberta i innych tekstów kultury. (temat 20 - niepotwierdzony)
  • Motyw małżeństwa w literaturze na podstawie fragmentu książki "Pani Bovary" Gustave Flauberta i dwóch innych tekstów kultury. (temat 16 - niepotwierdzony)
  • Motyw utopii naukowej w literaturze. Na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa i innych tekstów kultury. (temat 8 - niepotwierdzony)
  • Motyw zakładania "maski" (bycie sobą, czy przyjmowanie pozy) przez człowieka na podstawie "Ferdydurke Witolda Gombrowicza" i innych tekstów kultury. (temat 8 - niepotwierdzony)
  • Jaką funkcje pełnią rymy? Omów na podstawie podanego wiersza i innych tekstów (niepotwierdzone)
  • Jaką rolę odgrywają zwierzęta w literaturze? Omów na podstawie fragmentu "Folwarku Zwierzęcego" i innych tekstów literackich (niepotwierdzone)
  • Funkcja synestezji w utworach literackich. Odwołanie do "Melodii mgieł nocnych" Kazimierza Przerwy-Tetmajera i innych utworów. (temat 24 - niepotwierdzony)

    MELODIA MGIEŁ NOCNYCH
    (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym)

    Cicho, cicho, nie budźmy śpiącej wody w kotlinie,
    lekko z wiatrem pląsajmy po przestworów głębinie...
    Okręcajmy się wstęgą naokoło księżyca,
    co nam ciała przezrocze tęczą blasków nasyca,
    i wchłaniajmy potoków szmer, co toną w jeziorze,
    i limb szumy powiewne, i w smrekowym szept borze,
    pijmy kwiatów woń rzeźwą, co na zboczach gór kwitną,
    dźwięczne, barwne i wonne, w głąb wzlatujmy błękitną.
    Cicho, cicho, nie budźmy śpiącej wody w kotlinie,
    lekko z wiatrem pląsajmy po przestworów głębinie...
    Oto gwiazdę, co spada, lećmy chwycić w ramiona,
    lećmy, lećmy ją żegnać, zanim spadnie i skona,
    puchem mlecza się bawmy i ćmy błoną przezrocza,
    i sów pierzem puszystym, co w powietrzu krąg toczą,
    nietoperza ścigajmy, co po cichu tak leci,
    jak my same, i w nikłe oplatajmy go sieci,
    z szczytu na szczyt przerzućmy się jak mosty wiszące,
    gwiazd promienie przybiją do skał mostów tych końce,
    a wiatr na nich na chwilę uciszony odpocznie,
    nim je zerwie i w pląsy pogoni nas skocznie...

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień, część pytań czeka na POTWIERDZENIE - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 10 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

**

A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w 2016, jak i w 2015 roku.

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2016

**

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki