MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 14.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 14 maja 2018 [PYTANIA]

red
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 14.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 14 maja 2018 [PYTANIA]
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 14.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 14 maja 2018 [PYTANIA] archiwum polska press
MATURA USTNA POLSKI 2018: 14 MAJA 20187 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 14 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2018 14 MAJA. Poniedziałek, 14 maja to kolejny dzień ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 14 MAJA 2018

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 14 MAJA 2018 - PONIEDZIAŁEK

W tym miejscu pojawią się pytania z matury ustnej z polskiego z 14 maja 2018 r. Naciśnij F5 by odświeżyć stronę

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

 • Jaki obraz człowieka odnajdujemy w tekstach kultury? Odwołaj się do grafiki "Wyspy" Kuczawskiego i odnieś się do innych tekstów literackich/kultury. (Temat 1)
 • Jakie funkcje pełnią proroctwa i przepowiednie w literaturze. Odwołaj się do fragmentu "Wesela", całego dramatu oraz innego tekstu kultury.(Temat 2)
 • Jakie funkcje w tekstach kultury pełni symbol? Odwołaj się do podanego obrazu Jacka Kaczmarskiego ,,Śmierć" oraz innych utworów literackich. (Temat 3)
 • Jakie nauki młodszym przekazują starsi? Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu i wybranego tekstu kultury. (Temat 4)
 • W jaki sposób język oddaje rzeczywistość? Jak słowa wpływają na rzeczywistość? Odwołać się do tekstu, który podali, do własnych doświadczeń i innego tekstu kultury. (Temat 5)
 • Jak twórcy ukazują codzienność na podstawie obrazu "Tea Time" i innych tekstów literackich. (Temat 6)
 • Czym dla człowieka jest podróżowanie? Odpowiedz na podstawie "Podróży z Herodotem" Kapuścińskiego i innych tekstów kultury. (Temat 7)
 • Za pomocą jakich związków językowych realizowana jest funkcja ekspresywna? Odwołaj się do fragmentu 'Skąpca', własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.(Temat 8)
 • Jaki wpływ na człowieka ma sztuka? Na podstawie obrazu, na którym jest dziewczynka czytająca książkę w otoczeniu dzieł malarskich i pianina; odwołanie do tekstów literackich.(Temat 9)
 • Czym dla człowieka jest samotność? Odwołaj się do wiersza Adama Mickiewicza "Do samotności" i innych tekstów kultury. (Temat 10)
 • Jak twórcy budują nastrój w swoich utworach? Odwołaj się do podanego fragmentu "Dziadów" cz.II i innych tekstów kultury.[b](Temat 11)
 • Jak autorzy przedstawiają pracę w swoich dziełach? Odwołaj się do obrazu 'Piaskarze' Maksymiliana Gierymskiego i innych tekstów literackich. (Temat 12)
 • Jak autorzy ukazują zachowania ludzi w obliczu niebezpieczeństwa? Na podstawie fragmentu Idy Fink „Jan Krzysztof” oraz innych tekstów kultury.(Temat 13)
 • Jak kultura masowa wpływa na kształtowanie języka młodzieży? Odwołaj się do podanego tekstu, innego tekstu kultury oraz sytuacji komunikacyjnej. (Temat 14)
 • Jaki obraz dzieci artyści ukazują? Odwołać się do obrazu Stanisława M. "Dziecięca kapela" i do wybranych utworów literackich. (Temat 15)
 • W jaki sposób artyści ukazują szczęście? Odwołaj się do tekstów kultury.(Temat 16)
 • W jaki sposób i jakimi środkami nadawca może oddziaływać na odbiorcę? Na podstawie tekstu Piotra Skargi „Kazania wtóre”, własnych doświadczeń i tekstu kultury. (Temat 17)
 • Jak ukazywani są artyści? Odnieś się do obrazu "Sen poety" i innych tekstów literackich. (Temat 18)
 • Jak twórcy ukazują konflikty ludzkie? Odwołaj się do „Zemsty” i innych tekstów kultury.(Temat 19)
 • Funkcja wyrażeń i zwrotów grzecznościowych w komunikacji na podstawie własnych doświadczeń i innych tekstów kultury. (Temat 20)
 • Jak artyści w swoich dziełach ukazują motywy fantastyczne? Na podstawie grafiki i innych tekstów literackich. (Temat 21)
 • Jakie znaczenie dla twórców ma inspirowanie się dziełami innych epok. Uzasadnij odwołując się do wiersza Zbigniewa Herberta „Nike, która się wahała” i wybranych tekstów kultury. (Temat 22)
 • Rola języka w komunikacji społecznej. Odwołaj się do tekstu Marii... (Temat 23)
 • W jakiś sposób artyści ukazują role pieniędzy w życiu człowieka na podstawie obrazu "Skąpiec". (Temat 24)
 • Jakie wartości przypisują artyści przedmiotom codziennego użytku? Na podstawie "Telefonu" Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i innych tekstów kultury. (Temat 25)
 • Czym jest snobizm językowy? Omów zagadnienie na podstawie tekstu Mariana Bugajskiego, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury. (Temat 26)
 • W jaki sposób artyści ukazują nastrój tajemniczości? Odwołaj się do obrazu "Cmentarz klasztorny zimą" Caspara Davida Friedricha i innych tekstów literackich. (Temat 27)
 • Przedstaw w jaki sposób twórcy ukazują duchowość człowieka. Na podstawie utworu Jana Twardowskiego \"Wyjaśnienie\" i wybranych tekstów kultury. (Temat 28)
 • Jakie środki językowe występują w reklamie? Odwołaj się do tekstu Barańczaka, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury..(Temat 29)
 • Jakie refleksje ukazują artyści przedstawiając książki w swoich utworach. Odwołaj się do obrazu „Służąca” i innych tekstów literatury.(Temat 30)
 • Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają marzenia? Odnieś się do fragmentu powieści "Futu.re" Dmitry'ego Glukhovsky'ego i wybranych tekstów kultury. (Temat 31)
 • Czy zapożyczenia są zagrożeniem dla polszczyzny? Odwołaj się się do fragmentu tekstu Barbary Kuleszy, własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.(Temat 32)

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 14.05.2018

Matura ustna z języka polskiego 2017 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2017. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

**

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2016

**

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maturzystka
działa w większości przypadków ale nie zawsze:):/
M
Maturzystka
Miałam temat nr. 13. Potwierdzam!
...
Potwierdzam, miałam 25 temat.
m
maturzystka
potwierdzam, miałam pytanie 20
M
Maturzystka
W pytaniu 26 jest druga wersja. "Co decyduje o postępowaniu człowieka?"
P
P.
Czy ten kalkulator maturalny.pl się sprawdza? Czy jest on w sumie niepewny?
p
podpis
Kariera Małysz w zawieszniu.
zegrek
Dość, że
Mickie Majcher
mateamtyka
sater budynki

(DŁ, 7 dni)
U
Uprzejmy
11. Przedstawienie krainy szczęśliwości w tekstach literackich. Omów na podstawie obrazu Malczewskiego i tekstów literackich - było na 100%
z
z cz n z o j p
to w końcu mogą się te pytania powtarzać czy nie bardzo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie