MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 15.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 15 maja 2018 [PYTANIA]

(fed)
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 15.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 15 maja 2018
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 15.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 15 maja 2018 Arkadiusz Wojtasiewicz
MATURA USTNA POLSKI 2018: 15 MAJA 20187 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 15 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2018 15 MAJA. Wtorek, 15 maja to kolejny dzień ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 15 MAJA 2018

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 15 MAJA 2018 - WTOREK

W tym miejscu będą na bieżąco pojawiać się pytania z matury ustnej z polskiego z 15 maja 2018 r. Naciśnij F5 by odświeżyć stronę

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

 • W jaki sposób autor kreuje nastrój w utworze? Odwołaj się do obrazu Mariusza Lewandowskiego "Szepty starego lasu" i innych tekstow kultury. (Temat 1)
 • Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają upływ czasu? Rozważ problem odwołując się do wiersza Wisławy Szymborskiej "Kilkunastoletnia" oraz wybranych tekstów kultury. (Temat 2)
 • Zagrożenia współczesnego języka. Fragment, własne doświadczenia, dowolny tekst kultury (Temat 3)
 • Jaki obraz ludzi starych można odnaleźć w tekstach kultury? Omów zagadnienie, odwołując się do dzieła Henryka Grombeckiego Nędzarka oraz wybranych utworów literackich (Temat 4)
 • Jak twórcy ukazują dobra materialne? Jak dobra materialne wpływają na człowieka - „Wizyta starszej pani” Friedrich Dürrenmatt / teksty kultury (Temat 5)
 • Ludowość w tekstach literackich. Obraz „Szopa” Skoczylasa. Odwołać się do tekstów literackich. (Temat 6)
 • Niezwykłe spotkania zakochanych. Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa oraz wybranych tekstów kultury. (? Temat 7)
 • Jakie środki językowe opisują czułość i zmysłowość, wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego \"List Jeńca\", własne doświadczenia komunikacyjne i wybrany tekst kultury. (Temat 8)
 • Jak ukazany jest człowiek w mieście w tekstach literackich na podstawie obrazu „Ulica” (Temat 9)
 • "Recepta na szczęście" odwołaj się do fragmentu \"Pieśni świętojańskiej o sobótce \" Jana Kochanowskiego oraz innych tekstów literackich.(Temat 10)
 • Jakie środki językowe mają wpływ na utwór o charakterze retorycznym? Na podstawie fragmentu Pana Wołodyjowskiego, własny doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury (Temat 11)
 • W jaki sposób w tekstach kultury ukazane jest zło? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Williama Blake’a Szatan rzucający wrzody na Hioba oraz wybranych utworów literackich. (Temat 12)
 • Jak autorzy w tekstach kultury podejmują dylemat egzystencjalizmu? Odwołaj się do podanego fragmentu \"Świata Zofii\" Josteina Gaardera i wybranych tekstów kultury. (Temat 13)
 • Jak kultura masowa wpływa na język młodzieży? Czy kultura masowa powoduje zubożenie języka? (Temat 14)
  [*Jak w tekstach literatury ukazane jest szczęście? Na postawie obrazu „Klucz do szczęścia” i tekstów literatury (Temat 15)
 • Wina, kara, zadośćuczynienie - na podstawie Dziadów cz. 2 (motyw kary i zadośćuczynienia) (Temat 16)
 • Na czym polega bon ton językowy? Na podstawie artykułu Jana Miodka "Językowy bon ton", odwołując się do modelu aktu komunikacji i własnych doświadczeń językowych. (Temat 17)
 • Jak miłość przedstawiana jest w tekstach literackich? Na podstawie obrazu "Przysięga"(Temat 18)
 • Jak autorzy przedstawiają postacie historyczne? Odwołać się do przytoczonego fragmentu Potopu Sienkiewicza (o Czarnieckim fragment) i innych tekstów kultury (Temat 19)
 • Jakie środki językowe są używane do wyrażenia funkcji impresywnej? Odwołaj się do fragmentu przemówienia Józefa Piłsudskiego do I kompanii, do własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury (Temat 20)
 • Motyw rozłąki/rozstania na podstawie komiksu Shauna Tana "Przybysz" i innych tekstów literackich. (Temat 21)
 • Jaką rolę muzykę odgrywa w utworach na podstawie Sławomira Mrożka "Przygoda Dobosza" (Temat 22)
 • Język jako cześć kultury jak podstawie podanego tekstu, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury (Temat 23)
 • Rodzina jak temat utworów literackich. Obraz Rodzina Bellillich. Odwołać się do innych tekstów literackich (Temat 24)
 • Jak artyści ukazują słabość i siłę człowieka? Odwołaj się do fragmentu "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingway'a i wybranych tekstów kultury. (Temat 25)
 • Za pomocą jakich środków językowych przedstawiane są emocje. Odwołaj się do "Dziennika" W. Gombrowicza, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń (Temat 26)
 • Jakie refleksje snują artyści na temat człowieka w czasie wojny? Na podstawie muralu na Woli Damiana Kwiatkowskiego i wybranych tekstów literackich (Temat 27)
 • Jakie emocje towarzyszą wspomnieniom przeszłości na podstawie Wiersza i innych tekstów kultury (Temat 28)
 • Jaka rolę w języku pelnia przysłowia? Odwołaj się do podanego tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury. (Temat 29)
 • Jak autorzy ukazują motyw uczty. Odwołaj sie do obrazu i tekstów literackich (Temat 30)
 • Jakie wartości są najważniejsze dla człowieka? Odpowiedz na pytanie na podstawie fraszki Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" oraz innych tekstów kultury. (Temat 31)
 • Jak język charakteryzuje daną społeczność? Tekst Miodka, własne doświadczenia i tekst kultury. (Temat 32)

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 15.05.2018

Matura ustna z języka polskiego 2017 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2017. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

**

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2016

**

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Egzaminy 2018 do pobrania w pdf!
Wyciekly z jednej ze szkół
www.egzaminator.ml
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie