MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 16.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 16 maja 2018 [PYTANIA]

(fed)
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 16.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 16 maja 2018 [PYTANIA]
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 16.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 16 maja 2018 [PYTANIA] Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
MATURA USTNA POLSKI 2018: 16 MAJA 2018 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 16 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2018 16 MAJA. Środa, 16 maja to kolejny dzień drugiego tygodnia ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 16 MAJA 2018

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 16 MAJA 2018 - ŚRODA

W tym miejscu, na bieżąco pojawiać się będą pytania z matury ustnej z polskiego z 16 maja 2018 r. Naciśnij F5 by odświeżyć stronę

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

 • Stosunek autorów do rzeczy materialnych (obraz, męzczyzna z dwoma zegarkami) (Temat 1)
 • Jak autorzy dzieł przedstawiają i opisują świat? Omów na podstawie wiersza Adama Asnyka "XIX-mu wiekowi" i wybranych tekstów kultury. (Temat 2)
 • Jaka jest rola języka niewerbalnego. Odwołaj sie do tekstu Sandry Jagiełło oraz własnych doświadczeń (Temat 3)
 • Kobieta w tekstach kultury. Obraz pt. "Maszyna do szycia" i odwołać się do innych utworów literackich. (Temat 4)
 • Jak autorzy przedstawiają refleksje na temat honoru? Omów zagadnienie na podstawie fragmentu Lalki, całego tekstu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury (Temat 5)
 • Motyw bogactwa w literaturze, odwołaj się do obrazu Łukasza Stanisławowskiego (mężczyzna z Rolexem w luksusowym samochodzie) (? Temat 6)
 • Jaką role pełni motyw marzeń. (Temat 7)
 • Jak środki językowe wpływają na ekspresję wypowiedzi? Na podstawie wiersza „Zamyślenie” Kazimierza Przerwy-Tetmajera (Temat 8)
 • Czym dla człowieka jest taniec. Opisz zagadnienie odwołując się do obrazu Pino Daeniego 'The Spanish Dancer' i wybranych utworów literackich. (Temat 9)
 • Jaki obraz buntowników odnajdujemy w tekstach kultury? Odwołaj się do "Mój jest ten kawałek podłogi" Waldemara Miszczora oraz wybranych tekstów kultury. (Temat 10)
 • Jaką rolę w życiu codziennym odgrywa manipulacja. Znaczenie komunikacji w życiu codziennym? Własne doświadczenia, teksty kultury i fragment tekstu (Temat 11)
 • Jak przedstawiany jest obraz osób starych - omów obraz "Głowa starej kobiety" i odwołaj się do tekstów literackich (Temat 12)
 • Groteskowy opis i jego funkcje w tekstach kultury. Na podstawie fragmentu opowiadania Stanisława Mrożka "Baba" i wybranych tekstów kultury(Temat 13)
 • Czy język internetu podlega jakimś zasadom? Odwołaj się do podanego tekstu literackiego „Etykieta i netykieta”, do własnych doświadczeń i innych tekstów kultury. (Temat 14)
 • Jaką funkcję w tekstach kultury odgrywają zwierzęta? Odwołaj się do obrazu Jerzego Kossaka "Uciekinier" i innych tekstów literackich. (Temat 15)
 • Jak w utworach literackich ukazane sa doswiadczenia czlowieka. Odwolaj sie do wiersza T. Różewicza "Warkoczyk" i innych tekstow kultury. (Temat 16)
 • Jak za pomocą środków stylistycznych został ukazany obraz przyrody. Odwalaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu i wybranego tekstu literackiego (Temat 17)
 • Jak w tekstach kultury ukazywane są uczucia? Obraz Tristan i Izolda i teksty literackie (Temat 18)
 • W jaki sposób artyści poruszają problem tolerancji w swoich dziełach, odwołaj się do wiersza "Tolerancja" i wybranych tekstów literackich. (Temat 19)
 • Jaką funkcję pełni język urzędowy? Na podstawie podanego tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury. (Temat 20)
 • W jaki sposób i w jakim celu artyści przedstawiają deformacje rzeczywistości. Na podstawie obrazu i innych tekstów literackich (Temat 21)
 • W jaki sposób ukazane są obrazy ogrodów w podanym fragmencie Pieśni VII (antyczna hellada) i w innych tekstach kultury (Temat 22)
 • Jak w języku wyraża się perswazja? Odnieś się do zamieszczonego tekstu "Perswazja", wybranego teksty kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych (Temat 23)
 • Czy człowiek samotny może być szczęśliwy ? Odwołaj się do obrazu Edwarda Hoppera „Samotność” i innych tekstów kultury (Temat 24)
 • Jak w tekstach ukazywana jest postać lekarza? Na podstawie fragmentu "Paragrafu 22" i innych tekstów kultury. (Temat 25)
 • Jaką rolę w języku pełnią neologizmy? Odwołaj się do podanego tekstu, własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury (Temat 26)
 • Jak w utworach ukazany jest świat bogatych i ubogich? Odwołaj się do kolażu (dwie kobiety, jedna pozujaca z torebka na glowie, druga niosła na głowie mise z woda) i innych tekstów kultury(Temat 27)
 • Jak twórcy przedstawiają przemijanie w tekstach kultury. Na podstawie wiersza "Ciocia Zosia" i innych tekstów kultury. (Temat 28)
 • Jak powstają i do czego sa zdrobnienia? Odwołaj sie do podanego tekstu „A teraz o modzie na zdrobnienia” (Temat 29)
 • Jak rozwój cywilizacji wpływa na życie ludzi, obraz Janusza Orzechowskiego "Globalne Ocieplenie" i wybrane teksty literackie. (Temat 30)
 • Jak utrata kogoś bliskiego wpływa na życie drugiej osoby? Fragment "Chłopów" i dwa wybrane teksty kultury. (Temat 31)
 • Idiolekty, jakie sposoby, na podstawie Tadeusza zgolki własnych doświadczeń i tekstu kultury (Temat 32)

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 16.05.2018

Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2018. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów i odświeżajcie stronę. Życzymy powodzenia!

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

**

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2016

**

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
MAM NOWEGO ROLEXA
g
gosc
Arkusze, pytania odpowiedzi- egzamin 2018
Wersja podstawowa jak i rozszerzona
www.egzaminator.ml
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie