Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 9.05: pytania na maturze ustnej z polskiego 9 maja 2018 [MATURA USTNA POLSKI: PYTANIA]

(fed)
09.05.2018 chorzowmatura rozszerzona matematyka  i egzaminy ustne lo curie sklodowskiej iv lofot. marzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press
09.05.2018 chorzowmatura rozszerzona matematyka i egzaminy ustne lo curie sklodowskiej iv lofot. marzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY. TEMATY MATURA USTNA POLSKI. Środa, 9 maja to pierwszy dzień ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której maturzyści przystępują po wylosowaniu pytania. Licealiści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się z nami zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Tutaj znajdziecie TEMATY, które znalazły się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO w ubiegłym roku. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w roku 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 9 MAJA 2018 - ŚRODA

TO SĄ TEMATY Z 9.05. KLIKNIJ TU, BY PRZEJŚĆ DO TEMATÓW Z 10.05

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

  • Czym może być samotność dla człowieka? Odwołaj się do obrazu Joanny K. "Samotność" i tekstów literackich. (Temat 1)
  • Jakie funkcje może pełnić w literaturze odwoływanie się do innych tekstów kultury? Na podstawie fragmentu Pana Tadeusza z hymnem Polski. Dodatkowo odwołajcie się do IV części Dziadów i książek leżących na półkach księgach. Między innymi Cierpienia młodego Wertera. (Temat 2)
  • Jaką funkcję pełnią przysłowia we współczesnej polszczyźnie (Temat 3)
  • Jakie relacje panują między młodym a starym pokoleniem. Omów zagadnienie na podstawie obrazu "Dziecko i Starszy człowiek" i do wybranych utworów literackich (Temat 4)
  • Czy świat potrzebuje ludzi nieprzeciętnych? Odwołaj sie do fragmentu Lalki B. Prusa (rozmowa Ochockiego i Rzeckiego o Wokulskim), całego utworu i tekstu kultury (Temat 5)
  • Jak język wpływa na wspólnotę? Na podstawie tekstu Anny Cegieły „Jaka polszczyzna, taka wspólnota”, własnych doświadczeń i tekstu kultury (Temat 6)
  • Jak w tekstach kultury przedstawiony jest związek między przeszłością a teraźniejszością? Na podstawie obrazu "Portet starej matki". (Temat 7)
  • Jak tradycje wpływają na życie człowieka. Odwołaj się do wiersza Jana Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o sobótce" oraz innych tekstów kultury (Temat 8)
  • Jak w tekstach kultury zostaje przedstawiona ojczyzna. Odwołaj sie do obrazu Jacka Malczewskiego „Ojczyzna” i innych tekstów kultury.(Temat 9)

    CENTER

  • Na czym polega parabolicznosc w tekstach kultury, na podstawie "Drogocenna perła" (Temat 10)
  • Język potoczny: co ma na celu i kiedy jest stosowany - na podstawie fragmentu "Pamiętnika z powstania Warszawskiego", własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury (Temat 11)
  • Jakie znaczenie ma dla człowieka kontakt ze sztuką? Obraz Vladimira Kusha "Zakładka" (Temat 12)
  • Jak doświadczenie wojny może wpływać na dalsze zycie człowieka? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu utworu Imrego Kertésza „Los utracony” oraz wybranych teksow kultury. (Temat 13)
  • Jakie funkcje może pełnić komunikat językowy? Omów zagadnienie, odwołując się do fragmentu Anny Cegiely i Andrzeja Markowskiego „Funkcje tekstów”, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury.(Temat 14)
  • Jak artyści przedstawiają indywidualistów odwołaj się do obrazu "Wzlot" i wybranych tekstów literackich. (Temat 15)
  • Motyw życia jako Labiryntu w dziełach sztuki. Odwołaj się do wiersza Czesława Miłosza "Te korytarze" i innych tekstów kultury (Temat 16)
  • W jaki sposób i w jakich okolicznościach słowa zmieniają swoje znaczenie? Omów zagadnienie, odwołując się do tekstu Andrzeja Markowskiego „Krasnoludki języka polskiego”, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (Temat 17)
  • Czym dla człowieka jest wolność? Omówić na podstawie rzeźby „Wolność” i odwołać się do tekstów literackich. (Temat 18)
  • Jak artyści ukazują nierówność społeczna w swoich dziełach. Na podstawie frag. „Granicy” Zofii nałkowskiej i wybranych tekstów kultury (Temat 19)
  • Jak jest przedstawiana stylizacja tekstow? Omów zagadnienie na postawie utworu Kazimierza przerwy Tetmajera "babski wybór" w swojej pracy odwołaj się do innych dzieł kultury(Temat 20)
  • Opisz obraz „Kołyska", powiedz jakie relacje łączą matkę z dzieckiem i odwołaj się do dwóch tekstów literackich. (Temat 21)
  • Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa pamięć? Reportaż plus teksty kultury(Temat 22)
  • Jaki wpływ na język współczesny mają słowa modne? Odwołaj się do tekstu "Słowa-wytrychy czyli wyrazy modne" Heleny Kajetanowicz, wybranego tekstu kultury i własnych doświadczeń językowych. (Temat 23)
  • Do opisania jak autorzy przedstawiają pożganie i rozstanie w tekstach literackich. Do tego dodany obraz przedstawiający rodzinę, gdzie ojciec ich opuszcza. Musisz nawiązać do obrazu oraz przedstawić inne teksty literackie gdzie ukazane jest pożganie lub rozstanie. (Temat 24)
  • W jaki sposób artyści przedstawiają idee pomocy w tekstach kultury. Odwołaj się do fragmentu Lalki, całego utworu i wybranego tekstu kultury. (Temat 25)
  • Jak zmieniają się zwroty grzecznościowe. Odpowiedz na bazie fragmentu, swoich doświadczeń i innych tekstów kultury. (Temat 26)
  • Syberia jako temat kultury. Odwołaj się do obrazu Jacka Malczewskiego "Śmierć na etapie" oraz innych tekstów literackich.(Temat 27)
  • Wpływ podóży na życie człowieka. Odwołaj się do fragmentu utworu Alberta Camusa "Dzienniki z podróży" i do innych tekstów kultury(Temat 28)
  • Czy w komunikacji zawsze dochodzi do porozumienia? Odwołaj się do podanego fragmentu tekstu, własnych doświadczeń językowych i innego tekstu kultury. (Temat 29)
  • Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają wpływ postępu cywilizacji na relacje międzyludzkie? Odpowiedz nawiązując do grafiki komputerowej Janusza Kapusty oraz wybranych utworów literackich (Temat 30)
  • Jakie są oblicza przyjaźni? Na podstawie fragmentu opowiadania "Ogrody", Jarosława Iwaszkiewicza i tekstów kultury. (Temat 31)
  • Na czym polega siła sprawcza języka? Odwołaj sie do fragmentu tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury (Temat 32)

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

MATURA 2018: harmonogram

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 2018: jakich pytań można się spodziewać?

Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2017 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są pytania, które w ciągu dnia mogą się powtórzyć. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

SPRAWDŹ: Matura 2018. Co będzie na języku polskim?

PYTANIA [POCZEKALNIA]
TEMATY, które się pojawiają, ale nie mają potwierdzonego numeru, bądź treści

  • Jak prawidłowo odczytywać zazdrość? Odwołaj się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury.
  • Motyw przemijania - obraz Vanitas oraz inne teksty kultury

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki