Maturzyści odbierają w piątek (30 kwietnia) świadectwa ukończenia ostatniej klasy. Nie doczekali końca nauki zdalnej w szkołach średnich

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Tak wyglądał odbiór świadectw ukończenia szkoły średniej przez maturzystów 2020 z Radomska - także w reżimie sanitarnym W czwartek (29 kwietnia) wypada ostatni dzień kształcenia maturzystów 2021 – jeszcze raz połączą się oni zdalnie ze swoimi nauczycielami – i nie doczekają się już żadnych lekcji stacjonarnych. Za to w piątek (30 kwietnia) licea ogólnokształcące i technika mogą, w swoich siedzibach, wręczać uczniom z najstarszych klas świadectwa ich ukończenia. Jak będzie wyglądało to wręczanie w Łodzi i województwie łódzkim?>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Tak wyglądał odbiór świadectw ukończenia szkoły średniej przez maturzystów 2020 z Radomska - także w reżimie sanitarnym W czwartek (29 kwietnia) wypada ostatni dzień kształcenia maturzystów 2021 – jeszcze raz połączą się oni zdalnie ze swoimi nauczycielami – i nie doczekają się już żadnych lekcji stacjonarnych. Za to w piątek (30 kwietnia) licea ogólnokształcące i technika mogą, w swoich siedzibach, wręczać uczniom z najstarszych klas świadectwa ich ukończenia. Jak będzie wyglądało to wręczanie w Łodzi i województwie łódzkim?>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Jacek Drożdż / archiwum Polska Press
Udostępnij:
W czwartek (29 kwietnia) wypada ostatni dzień kształcenia maturzystów 2021 – jeszcze raz połączą się oni zdalnie ze swoimi nauczycielami – i nie doczekają się już żadnych lekcji stacjonarnych. Za to w piątek (30 kwietnia) licea ogólnokształcące i technika mogą, w swoich siedzibach, wręczać uczniom z najstarszych klas świadectwa ich ukończenia. Jak będzie wyglądało to wręczanie w Łodzi i województwie łódzkim?

Maturzyści 2021 nie skorzystają już z zapowiedzianego przez rząd w środę (28 kwietnia) „odmrażania” edukacji. Wprawdzie 15 maja kształcenie „hybrydowe” (czyli częściowo stacjonarne) zaczynają także uczniowie szkół średnich, ale najstarsze klasy LO i techników będą już wtedy po wręczeniu świadectw ich ukończenia oraz po początku egzaminu dojrzałości (4 maja). Jak w piątek będzie wyglądało to wręczanie?

Zasady wydawania świadectw ukończenia szkoły maturzystom 2021

„W związku z ograniczeniem stacjonarnej pracy szkół nie będą mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć” – poucza Ministerstwo Edukacji i Nauki w swoim komunikacie z wtorku (27 kwietnia). – „W tym roku świadectwa i inne dokumenty abiturienci mogą odbierać indywidualnie lub w małych grupach w sposób ustalony przez dyrektora szkoły i z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Tryb i terminy odbioru świadectw określa każda szkoła.”

Resort podkreśla, że obecne przepisy nie pozwalają na inną formę odbioru świadectwa niż osobista, ale absolwent nie musi tego robić koniecznie w piątek – szkoła może ustalić inny termin.

Rozdanie świadectw ukończenia szkoły maturzystom 2021 w Łodzi i w województwie łódzkim

Jak pożegnają się z absolwentami licea i technika z naszego regionu?

Zespół Szkół Techniczno–Informatycznych w Łodzi wyznaczył dla każdej z czterech najstarszych klas półtoragodzinne „okienka” w holach swojej siedziby.

„Wychowawcy zaproszą grupy po 5 uczniów co 15 minut” – precyzuje instrukcja tej placówki. – „Każdy uczeń obowiązany jest mieć swój długopis. Po odbiorze wszystkich dokumentów uczniowie opuszczają szkołę”.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku rozdanie świadectwa również zaplanowano na piątek. Tutaj wyznaczono jedną godzinę (10), o której maturzyści 2021 w różnych salach spotkają się z wychowawcami.

„Jeśli ktoś nie będzie chciał uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego w takiej formie, świadectwo będzie mógł odebrać w maju w dowolnym terminie” – tłumaczy Ewa Grodzicka, dyrektor ZSP 1 w Radomsku.

Ile jest warte świadectwo ukończenia szkoły średniej bez świadectwa dojrzałości?

Ile jest warte świadectwo ukończenia LO lub technikum? Nie upoważnia ono wprawdzie do podjęcia studiów – jak świadectwo dojrzałości (czyli maturalne) – ale można z nim wybrać się m.in. do szkoły policealnej (aby np. dalej cieszyć się statusem ucznia i zniżkami z tego tytułu).
Świadectwo ukończenia LO lub szkoły zawodowej potwierdza też posiadanie wykształcenia średniego (co ma znaczenie np. przy określaniu wymiaru urlopu dla początkującego pracownika – na etacie).

Matura 2021 zacznie się we wtorek (4 maja) porannym egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie