ME 2013. Polska wygrała z Turcją! [ZDJĘCIA]

Rafał Rusiecki, PK, ŁŻ
Reprezentacja Polski wygrała w pierwszym meczu mistrzostw Europy siatkarzy z Turcją 3:1! Biało-czerwoni nie zachwycili, momentami grali wprost fatalnie, ale najważniejsze, że podopieczni Andrei Anastasiego sięgnęli po zwycięstwo! W sobotę nasi zawodnicy zmierzą się z Francją, która pokonała Słowaków.

W piątkowy wieczór w hali Ergo Arena mieliśmy do czynienia z dwoma światami. Pierwszy mecz Francji ze Słowacją przypominał punktowany sparing, a siatkarzy obu ekip oklaskiwała skromna grupa kibiców rozsianych w wielkim obiekcie. I chociaż faworyzowani Francuzi męczyli się trochę z naszymi południowymi sąsiadami i towarzyszyły temu emocje, to i tak chowało się to do późniejszych wydarzeń.

Polska - Bułgaria. Baraż we wtorek [TRANSMISJA NA ŻYWO, ONLINE LIVE]

Bo później na parkiet wybiegli Polacy, a wraz z ich pojawieniem się hala zaczęła się wypełniać kibicami. W końcu można było uwierzyć, że to są mistrzostwa Europy, a nie międzynarodowy turniej bez odpowiedniego prestiżu. Zawrzało niczym w ulu. Biało-czerwony tłum zawładną halą. A w takich okolicznościach oglądanie siatkówki to już czysta przyjemność.

Pierwsze śliwki robaczywki? Start przeciętny, ale oby nasi reprezentanci rozkręcili się w kolejnych meczach.

— Sport DB (@baltyckisport) September 20, 2013

Co prawda podopieczni trenera Andrei Anastasiego potrzebowali trochę czasu, aby dobrze wejść w pierwsze spotkanie turnieju, ale wraz z upływem czasu poczynali sobie coraz lepiej. Ku rozpaczy reprezentacji Turcji. W pierwszym secie, wygranym do 22, nasi siatkarze razili tylko błędami w polu zagrywki (łącznie 6). Ale kiedy w drugim poprawili się, szczególnie w grze blokiem (8 punktów), to wydawało się, że mają już rywali na widelców. Turcy postarali się jednak o zryw i o dziwo odgryźli się w trzeciej partii. Przez chwilę gorąco było także w czwartej odsłonie, ale na szczęście Polacy wzięli się w garść.

Jeszcze się te mistrzostwa na dobre nie rozpoczęły, a już byliśmy świadkami pierwszych sensacyjnych rozstrzygnięć. Faworyci do wygrania całego turnieju - Rosjanie - okazali się bowiem bezradni w inauguracyjnym spotkaniu z Niemcami. Ba, nie zdołali nawet ugrać seta. - Gratuluję Niemcom. Mieli lepszą zagrywkę i atak. Byli po prostu lepsi. Wygrali zasłużenie. Jednak nic strasznego nie stało się. To nie jest ta faza turnieju, w której pokonany odpada - skwitował Siergiej Makarow, kapitan reprezentacji Rosji.

Seta rywalom urwali Serbowie, ale kiepskie to pocieszenie, skoro aktualni mistrzowie Europy przegrali 1:3 ze Słoweńcami.

W sobotę Polacy o godz. 20 podejmą w Ergo Arenie zespół Francji i będzie to spotkanie, które najprawdopodobniej rozstrzygnie o obsadzie pierwszego i drugiego miejsca w grupie B. Natomiast w niedzielę, również o godz. 20, biało-czerwonych czeka mecz ze Słowacją. Pierwsza lokata w stawce da automatyczny awans do ćwierćfinału, a dwa niżej ulokowane zespoły będą musiały przebijać się przez baraże.

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Jakub Jarosz, Marcin Możdżonek, Łukasz Żygadło i Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Ruciak, Michał Kubiak, Łukasz Wiśniewski.

Turcja: Ulas Kiyak, Kemal Elgaz, Emre Batur, Ibrahim Yuecel, Emin Goek, Mustafa Koc i Hasan Yesilbudak oraz Metin Toy, Can Ayvazoglu, Goekhan Goekgoez, Kemal Kayhan.

21

Wkrótce na naszej stronie relacja z meczu!

25:21 Koniec meczu! Polacy wygrali, ale nie zachwycili.

24:21 Piłka meczowa dla Polaków!

22:21 Jarosz przegrał walkę sam na sam.

21:20 Niestety, walka pod siatką zakończyła się triumfem Turków i tylko punkt przewagi.

21:18 Nieprzyjemna zagrywka Żygadły, złe przyjęcie Turków i fatalny atak. Zwycięstwo jest coraz bliżej!

20:18 Żygadło i wszystko jasne.

19:18 Uwaga! Turcy odrabiają straty, a my im w tym pomagamy.

W takich chwilach nasz zespół potrzebuje wsparcia. Kibice wstają z miejsc i śpiewają głośno „W górę serca to Polska wygra mecz!”. To musi dodać skrzydeł naszym siatkarzom.

19:15 Znakomita zagrywka Ruciaka. As serwisowy i przewaga rośnie.

16:14 Batur trafił wprawdzie w blok, ale piłka wypadła poza boisko.

16:13 Szczęśliwy punkt, ale najważniejsze, że prowadzimy.

15:13 Poprawiliśmy grę w ataku, ale Turcy mają Batura, który nie odpuszcza.

14:11 Znowu świetny atak Kurka! Turcy próbowali jeszcze przebić piłkę, ale nieskutecznie.

Wreszcie! Dawno nie było takich wybuchów radości na trybunach, a wszystko za sprawą Michała Winiarskiego i Bartosza Kurka. Kibice podrywają się z miejsc. Nikt już tutaj nie siedzi cicho.

13:11 Kurek blokuje!

12:11 Nareszcie ożywili się biało-czerwoni! Kurek skutecznie wykończył akcję!

11:11 Kolejny błąd Turków! Remis!

10:11 As serwisowy Winiarskiego!

8:10 Tym razem Kiyak faktycznie zaserwował w aut.

7:10 As serwisowy Turków, bo nasi siatkarze tylko przyglądali się piłce spadającej tuż przy linii.. Znowu mamy kłopoty!

Po długim czasie hala nieco ucichła. W tle stonowana muzyka. Polacy jednak w ostatnich fragmentach nie dają zbyt wielu powodów do radości.

7:9 Fatalnie atakujemy - albo prosto w rywala, albo w blok. Tymczasem kolejny punkt dla Turków.

7:8 Turcy znowu świetnie spisali się na bloku. Cztery punkty z rzędów dla naszego przeciwnika. Kiedy wreszcie biało-czerwoni się obudzą?!

7:6 Jesteśmy dziś bardzo niepewni w ataku. Jarosz zatrzymany.

7:4 Szczęśliwy punkt, ale udało nam się wygrać przepychankę pod siatką.

4:3 Jakub Jarosz miał fatalny start, pudłował wszystko, ale od pewnego czasu jest silnym punktem Polaków.

3:3 Kąśliwy atak Batura.

2:2 Remis, bo Turcy zepsuli zagrywkę.

1:1 Możdżonek pewnie i skutecznie.

Ruszamy z czwartą partią!

Ależ ten sport potrafi być przewrotny. Łatwe 3:0? Nic z tego! Turcy sprowadzili trochę biało-czerwonych na ziemię.

— Łukasz Żaguń (@LukaszZagun) September 20, 2013

22:25 Koniec seta! Fatalne przyjęcie Kurka doprowadziło do tego, że Turcy z łatwością przypieczętowali zwycięstwo w tej odsłonie.

22:24 Piłka setowa dla Turków! Świetny atak Anazoglu.

22:23 Nie możemy skończyć akcji, ale na szczęście rywale atakują w aut.

21:23 Turcy coraz bliżej zwycięstwa w III secie...

20:22 Świetnie wybroniliśmy, ale potem nie udał nam się atak, co wykorzystali Turcy - bezproblemowo akcję wykończył Toy, który nie napotkał nawet pojedynczego bloku.

19:21 Czujemy kłopoty! Turcy znowu uciekają.

19:20 Toy po bloku i Turcy prowadzą.

A przed chwilą kibice naśladowali gestykulację sędziego i to dosłownie. Spiker jak zwykle wykonuje świetną pracę. Wszyscy nadal doskonale się bawią.

19:19 Trwa zażarta walka. Ależ będzie emocjonująca końcówka!

17:17 Mamy remis! Kapitalny okres gry Polaków! Jarosz ponownie po bloku.

16:17 Jarosz po bloku i gonimy Turków!

15:17 Kurek zagrał mądrze i minął potrójny blok.

14:17 Nie idzie nam w tym secie, głównie w ataku. Czy uda nam się odrobić straty?

13:16 Wydawało się, że atak Turków kompletnie nieudany, ale niestety piłka przeszła przez palce naszego siatkarza.

12:15 Nie wygląda to najlepiej, Polacy w trudnej sytuacji, ale teraz udanie zakończył akcję Jarosz.

10:13 Jarosz z zagrywki prosto w siatkę.

9:12 Uciekają nam Turcy, dlatego o przerwę poprosił Andrea Anastasi. Czas się przebudzić!

9:10 W tym secie to rywale są efektywni na bloku.

8:9 Ależ ścianę postawili Turcy, którzy kilkakrotnie nas zatrzymali na bloku, aż wreszcie dopięli swego i zdobyli punkt.

8:7 Rozkręcił się Jarosz i na przerwę techniczną schodzimy wygrywając.

7:7 Możdżonek doprowadził do kolejnego remisu.

Polacy są już bardziej rozluźnieni, ale nadal nie mogą tracić koncentracji, podobnie jak skupienia nie tracą kibice. Fani zgromadzeni w Ergo Arenie z uśmiechem na twarzach obserwują to, co dzieje się na boisku. Na trybunach można dostrzec flagi z przeróżnych zakątków Polski – „od morza aż do Tatr”.

6:6 Jarosz mocno i skutecznie.

5:4 Dość wyrównana walka na początku trzeciej partii.

1:1 Piłka wędrowała z jednej strony na drugą, aż wreszcie błąd popełnili Turcy

Czas na trzeci set. Ostatni?

Gramy coraz lepiej, to i nastroje coraz lepsze.

Pierwszy set na rozgrzewkę? Na to wychodzi. Teraz Polacy wręcz zmiażdzyli rywala. Trzecia partia będzie gwoździem do trumny?

25:15 Koniec drugiego seta!

24:15 Idziemy jak burza! Piłka setowa dla Polaków.

22:15 Jarosz wykorzystał prezent od rywala.

21:15 Znowu dobry finisz? Gramy znakomicie blokiem.

Kibice dosłownie przed chwilą odtańczyli Harlem Shake'a. To była prawdziwa zabawa. Takich emocji na meczach siatkarskich nie można doświadczyć nigdzie!

19:15 Potrójny blok i Turcy zatrzymani.

18:14 Świetne wykończenie Winiarskiego.

17:13 Nareszcie przełamanie!

Turcja nas trochę postraszyła, ale chyba już koniec tego dobrego. Idziemy po 3:0!

— Patryk Kurkowski (@p_kurkowski) September 20, 2013

16:13 Kiepsko, bardzo kiepsko. Jarosz atakował w aut i już tylko 3 punkty przewagi.

16:10 Siatkarze z Turcji zdołali ugrać dwa punkty, ale Polacy w dobrym momencie odpowiedzieli.

15:8 Coraz większe szanse na nokaut w drugiej partii, bo gramy naprawdę nieźle. A może to Turcja taka słaba?

13:8 Batur przełamał niemoc Turków.

13:7 Idzie jak po maśle! Kolejny punkt dla Polaków i już 6 "oczek" przewagi. Turcy poprosili o przerwę, ale ciężko im będzie się podnieść.

„Wszystkie ręce klaszczą!” - krzyczy spiker, a kibice jak zahipnotyzowani posłusznie wykonują jego polecenia. Atmosfera na trybunach, jak to zwykle bywa przy okazji meczów z udziałem biało-czerwonych, jest wspaniała. Tu dziś chyba nie ma nikogo, kto by nie miał choć jednego atrybutu siatkarskiego – koszulki, szalika, trąbki, czapeczki.

12:7 Turcy grają coraz słabiej i mają problem z wykończeniem akcji.

11:7 Rośnie przewaga siatkarzy Anastasiego.

W wolnej chwili możecie zobaczyć zdjęcia z meczu Francja - Słowacja - kliknij tutaj.

10:7 Dobrze gramy blokiem i odskakujemy ekipie znad Bosforu.

9:7 Kurek zablokowany, ale piłka spadła na aut.

8:6 Kurek niestety trafił w antenkę i punkt dla Turków.

8:5 Pierwsza przerwa techniczna w II secie. Mecz Polaków z Turcją oglądają też siatkarki Atomu Trefla Sopot.

Watching Poland-Turkey with the team :) pic.twitter.com/HWCYA3Utqf

— Frauke Dirickx (@FDirickx) September 20, 2013

7:5 Możdżonek dobrze wykończył atak i utrzymujemy prowadzenie.

6:4 Turcy nie wykorzystali okazji, by doprowadzić do remisu. Tymczasem nasz dziennikarz uważa, że to może być trudny mecz.

Prowadzimy z Turcją 1:0, ale to wcale nie musi się skończyć w trzech setach. Rywale stawiają opór.

5:3 Wreszcie gramy na swoim poziomie! Po szczelnym bloku mamy już 2 punkty przewagi.

Na trybunach trwa fiesta. Kibice nie przestają śpiewać, klaskać, a przede wszystkim dopingować biało-czerwonych. Dziś im naprawdę tego trzeba. To pierwszy mecz. Łatwo nie jest i na pewno nie będzie.

2:3 Początek niezbyt udany w naszym wykonaniu.

1:1 Póki co błąd za błędem.

Startujemy z II setem. Oby zwycięskim dla Polaków!

Krótko postawę naszych siatkarzy w I secie skomentował Mariusz Wlazły.

;)

— Mariusz Wlazły (@MariuszWlazly) September 20, 2013

25:22 Koniec pierwszego seta! Dobra gra naszych siatkarzy po drugiej przerwie technicznej, kiedy udało nam się odrobić straty.

24:20 Potrójny blok Polaków! Piłka setowa dla biało-czerwonych.

22:18 Kurek świetnie zablokował przeciwnika!

21:18 Dobra zagrywka Jarosza, a potem Polacy świetnie zablokowali rywali. Druga przerwa dla Turków.

19:17 Kurek skutecznie atakował, a w dodatku siatkę dotknęli blokujący z Turcji.

18:16 Polacy wykorzystują słabszy moment gry Turków, którzy poprosili o przerwę.

Mecz Polska - Turcja ogląda z Nidzicy, gdzie odbywa się turniej siatkarki, trener Lotosu Trefla Gdańsk, Radosław Panas.

W Nidzicy z Radkiem Panasem tez ogladamy Polska - Turcja...i trzymamy kciuki. pic.twitter.com/ZTMwQsfZDn

— Adrian Brzozowski (@a_brzozowski) September 20, 2013

15:16 Turcy prowadzą na drugiej przerwie technicznej. Tymczasem na naszej stronie są już zdjęcia z meczu Francja - Słowacja - kliknij tutaj.

15:15 Remis po błędzie Turków.

13:15 Turcy zablokowani, ale niestety punkt dla przeciwnika, bo piłka wypadła poza pole.

11:13 Jarosz dobrze atakował, ale źle zagrywał.

10:12 Elgaz skutecznie ze skrzydła.

9:11 Sporo błędów w wykonaniu Polaków.

8:8 Możdżonek z krótkiej piłki i znowu remis.

7:8 Słabo gra na początku meczu Jakub Jarosz, który trafił w aut.

7:7 Fatalnie zachował się Możdżonek pod siatką i mamy remis.

7:6 Mieliśmy okazję, by zejść na przerwę techniczną, ale Turcy wybronili i świetnie zaatakowali.

6:4 Jarosz zatrzymany na bloku przez Goeka.

6:3 Polacy odskakują! Nowakowski trafił wprawdzie w blok, ale piłka wypadła na aut.

4:3 Nowakowski świetnie wykończył akcję.

3:2 Siatkarze z Turcji zdołali wyrównać, ale Polacy - mimo sporych trudności - zdołali sięgnąć po kolejny punkt.

2:0 dla Polaków! Dobry start biało-czerwonych.

Właśnie rozpoczął się I set!

Aktualizacja, godz. 20.00 Trwa prezentacja.

Aktualizacja, godz. 19.56 Czas na hymny obu drużyn.

Materiał oryginalny: ME 2013. Polska wygrała z Turcją! [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki