Medale brzęczą górnikom, orkiestra gra na Barbórkę

Magda Buchalska-Frysz
Przez dwie godziny orkiestra ma budzić mieszkańców
Przez dwie godziny orkiestra ma budzić mieszkańców Magda Buchalska-Frysz
Udostępnij:
Równo o godzinie 5.30 kopalniana orkiestra rozpoczęła górniczą pobudkę. Muzykowaniem górnicy obudzili kilku dyrektorów bełchatowskiej kopalni, bo obowiązkowo pojawiali się przed ich domami, no i przy okazji mieszkańców. To tradycja, kultywowana przez bełchatowskich górników od wielu lat.

W sobotę świętują Barbórkę, która w Bełchatowie obchodzona jest bardzo uroczyście. Rano górnicy spotykają się na mszy świętej. Później, wystrojeni w galowe mundury i pióropusze, przemaszerują przez całe miasto do hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbędzie się uroczysta akademia. I mimo że ten sam scenariusz powtarza się od wielu lat, na ulicach zawsze jest wielu ludzi, którzy podziwiają widowisko.

Podczas uroczystości pracownicy kopalni oraz ludzie związani z firmą otrzymają odznaczenia. Co roku ich liczba idzie w setki, dlatego większość, około 1.600 osób, odebrała je już wczoraj. Po dzisiejszej akademii zaplanowano występ artystyczny "Z batutą i humorem". Później górnicy będą częstować mieszkańców tradycyjnym krupniokiem i piwem.

Podobnie jak w Bełchatowie, zwyczaje górnicze starają się celebrować w Smardzewicach, gdzie funkcjonują Tomaszowskie Kopalnie Surowców Wtórnych "Biała Góra". Barbórkę obchodzili przed tygodniem, była uroczysta msza święta i oczywiście karczma piwna, na której górnicy świętują i wypijają litry piwa. W odróżnieniu od Bełchatowa, nie mają tylko Combra Babskiego, na którym bawią się panie, związane z górnictwem.

Górnicy, tyle że nie węgla, są też m.in. w Sławnie (pow. opoczyński). W Kopalni Piasku Kwarcowego pracuje 200 osób. Tam jednak Barbórka ograniczyła się do wydania kufli okolicznościowych dla pracowników i gości oraz wypłaty nagrody uznaniowej. W kopalni chalcedonitu "Mikrosil" w Inowłodzu świętowano wczoraj. Był obiad, górnicze śpiewy, premia barbórkowa. - Nie jest oczywiście jak na Śląsku, ale trochę ich naśladujemy - żartuje Jolanta Kostanek.

W gronie pięciu osób, bo tyle ich tam pracuje, świętują w Zakładzie Eksploatacji Kruszywa Naturalnego w Strykowie.

- W zasadzie powinniśmy obchodzić Barbórkę, bo podlegamy pod nadzór górniczy - mówi Katarzyna Krzywina. - Spotykamy się więc w kameralnym gronie.

W wielu miejscach Barbórka jest dla górników łaskawa i przynosi im dodatkowe pieniądze. W Bełchatowie pracownicy kopalni otrzymali nagrodę barbórkową (średnią z trzech miesięcy) oraz nagrodę jubileuszową. W pozostałych kopalniach są to jednak na ogół mniejsze pieniądze.

Po raz pierwszy w wolnej Polsce uroczyście górniczą Barbórkę świętował piotrkowski oddział Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy - górników. Odprawiono mszę świętą w intencji poległych żołnierzy-górników, zasłużonym działaczom wręczono medale okolicznościowe. Uroczysta galą i zabawą do świtu górnicze święto uczcili pracownicy piotrkowskiej Piomy.

- Bardzo się cieszymy, że możemy tak uroczyście obchodzić wigilię dnia górnika - mówi Mirosław Ratajczyk, prezes Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy - górników okręgu piotrkowskiego. - Przez lata musieliśmy milczeć o tym, co nas spotkało.

Kopalnie świętują i powoli podsumowują mijający rok.

- Przewidujemy, że tegoroczne wydobycie węgla zamkniemy na poziomie 33 mln ton - mówi Kazimierz Kozioł, dyrektor kopalni Bełchatów.

Równocześnie kopalnia kontynuuje jedną z największych krajowych inwestycji - wydobycie węgla ze Szczercowa. W Bełchatowie wystarczy go do 2019 roku, w Szczercowie do 2038 roku. Później Bełchatów chce eksploatować węgiel ze Złoczewa.

Bełchatowska kopalnia przeszła ostatnio wiele zmian organizacyjnych, ale na razie wygląda na to, że wyszła z nich obronną ręką. Pracownicy obawiali się zwolnień, tymczasem w ciągu miesiąca powinno być wiadomo, ile osób bełchatowska kopalnia będzie chciała dodatkowo zatrudnić. W tym roku na emeryturę odeszło 150 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie