Medaliści Mistrzostw Europy ze Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Na sześć medali, jakie zdobyła reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy do lat 18 aż dwa przyjechały do Zduńskiej Woli. Tomasz Ratajczyk zdobył brąz indywidualnie, a Adam Łukomski w sztafecie szwedzkiej.

Tomasz Ratajczyk, zawodnik klubu MUKS Park Zduńska Wola zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce U18 w Györ na Węgrzech. Pobił przy okazji swój życiowy rekord w rzucie młotem.

Już w kwalifikacjach uzyskał 75,56 m i rekord życiowy. W finale konkursu rzutu młotem jeszcze ten rezultat poprawił. Brązowy medal dał wynik 76,01 m.

W konkursie rzutu młotem zwyciężył Ukrainiec Michajło Kochan wynikiem 87,82, a srebro zdobył Bułgar Walentin Andriejew z rezultatem 81,41.

Tomasz Ratajczyk ma 16 lat. Trenuje w zduńskowolskim klubie MUKS Park. Jego trenerem jest Tomasz Szewczyk. W tym roku szkolnym rozpocznie naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli.

W mistrzostwach Europy U18 udział brała także Karolina Bomba z MUKS Park Zduńska Wola. W rzucie młotem zawodniczka zakończyła udział na kwalifikacjach. Karolina Bomba z wynikiem 60,82 zajęła 13 miejsce.

Drugi zduńskowolski medalista Adam Łukomski z MUKS Park występował indywidualnie w biegu na 200 m. Zakwalifikował się do półfinału, w którym padł jego rekord życiowy - 21,59 s. Dało to jednak dopiero 12 miejsce.

Za to w sztafecie zdobył brązowy medal. Polska tzw. sztafeta szwedzka (100+200+300+400 m), w której składzie biegł zduńskowolanin dobiegła do mety na trzeciej pozycji. Przez chwilę w tabeli wyników pojawiła się nawet informacja o zdobyciu srebrnego medalu i dyskwalifikacji sztafety Włoch, ale po kilkunastu minutach okazało się, że zdyskwalifikowana została Białoruś, a Włosi utrzymali pierwsze miejsce i złoty medal.

Polska sztafeta w składzie Rafał Łupiński, Adam Łukomski, Jakub Pajak, Mikołaj Kotyra jest więc trzecia w Europie. Chłopcy uzyskali czas 1:53,97 s. Zduńskowolanin był jedynym 16-latkiem w składzie. Po medal biegł ze starszymi o rok kolegami.
Adam Łukomski ze Zduńskiej Woli trenuje w klubie MUKS Park Zduńska Wola. Jest podopiecznym Tomasza Szewczyka. Uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli.

Mistrzostwa Europy trwały od 5 do 8 lipca 2018. Polska zdobyła na mistrzostwach łącznie 6 medali: 1 złoty i 5 brązowych. Z tego dwa zawisły na piersiach zduńskowolan.

Lekkoatleci reprezentujący Polskę na Mistrzostwach Europy będą także w kadrze na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży U18 w Buenos Aires, które odbędą się w październiku.