Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Medycyna pracy i szkolenia BHP a koronawirus. Jak wykonać niezbędne badania w czasie zagrożenia epidemicznego?

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
https://www.istockphoto.com/humonia
Jak wykonać badania medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa? Wiele osób, które stają przed koniecznością zrobienia badań wstępnych czy kontrolnych, zadaje sobie to pytanie. Szczegółowe informacje podało Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowały jak, w dobie zagrożenia epidemicznego, wykonać badania medycyny pracy, a także jak przeprowadzić szkolenie BHP.

Medycyna pracy w dobie koronawirusa: Jak przeprowadzić badania wstępne lub kontrolne?

Zatrudniasz się w nowej firmie i musisz wykonać badania wstępne, a umówienie się do lekarza medycyny pracy w obecnej sytuacji graniczy z cudem? Na szczęście kłopot można rozwiązać w dość prosty sposób. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, badanie wstępne lub kontrolne może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie inny lekarz, niż ten zajmujący się medycyną pracy.
Sporym ułatwieniem jest także możliwość przeprowadzenia badania medycyny pracy zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy.

Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - podaje resort zdrowia.

Zawieszenie obowiązku przeprowadzania badań okresowych

Dodatkowo, jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zawieszony jest obecnie obowiązek przeprowadzania badań okresowych. – W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 60 dni od dnia jego odwołania. – informuje resort.

Co ze szkoleniami BHP w czasie epidemii koronawirusa?

Kolejnym zagadnieniem ważnym dla pracowników i pracodawców jest to, jak przeprowadzać szkolenie BHP w obecnej sytuacji.
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Wyjątek stanowią jednak pracownicy zatrudniani:

  • na stanowisku robotniczym,
  • na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
  • pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Jak globalna pandemia koronawirusa zmieni rynek pracy? Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” stworzyli listę „wirusoodpornych” kierunków studiów.

TOP 10 "wirusoodpornych" kierunków studiów: jak pandemia kor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki