Menedżer Roku 2017. Hanna Zdanowska: - Po wielkim remoncie Łódź stanie się pięknym i wygodnym do życia miastem

Redakcja
Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi
Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Rozmowa z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi

W tym roku rozpoczynają się inwestycje w rewitalizacji obszarowej. To chyba największe wyzwanie Pani prezydentury?

Tak, rozpoczynamy największy remont w historii Łodzi. To ogromne wyzwanie, nie tylko inwestycyjne, ale także społeczne i gospodarcze. Front robót będzie niebywale szeroki, bo to nie tylko projekty z rewitalizacji obszarowej, ale także cała lista projektów ją uzupełniających. Będziemy remontować kamienice, przebudowywać ulice, modernizować parki, sadzić drzewa, uspokajać ruch w Śródmieściu, będziemy inwestować w kulturę, odnawiać ważne łódzkie zabytki, rozwijać transport zbiorowy. Wszystko po to, żeby Łódź była pięknym i wygodnym do życia miastem. Zakres prac będzie od nas wymagał cierpliwości i wyrozumiałości, szczególnie w poruszaniu się po mieście. Jednak warto podjąć ten wysiłek i ryzyko, bo efekty spełnią nasze oczekiwania. Realizujemy marzenia o pięknej Łodzi.

Jakie to konkretnie inwestycje?

Podstawą programu rewitalizacji jest osiem kwartałów, w których skumulują się inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Remonty kamienic, tworzenie nowych lokali usługowych, modernizacja parków, odnowa placów i rynków, przebudowa i zazielenianie ulic, uspokojenie ruchu. W tym roku rozpoczniemy przebudowę sześciu ulic: Gdańskiej, Wschodniej, Jaracza, Traugutta, Tuwima i Nawrot. Większość z tych inwestycji to zadania roczne, ale na przykład, remont ulicy Wschodniej zajmie już dwa lata.

Oprócz inwestycji mamy program wsparcia mieszkańców: w szukaniu pracy, podnoszeniu kwalifikacji, rozwiązywaniu problemów, czy wręcz wychodzenia na prostą. W podstawówkach realizujemy program zajęć pozalekcyjnych i młodych łodzian uczymy m.in. programować nieduże roboty.

A to tylko rewitalizacja obszarowa…

Tak, równolegle realizujemy dziesiątki inwestycji uzupełniających. Przykładem wart ponad 600 milionów złotych projekt Tramwaju dla Łodzi, czyli rozwój komunikacji miejskiej. To również remonty kilometrów torowisk, zakupy nowych tramwajów, przebudowa wiaduktu na Kopcińskiego, aby pasażerowie mogli wygodniej, łatwiej i bezpieczniej podróżować po naszym mieście.

Do tego dojazdy do autostrad, domykanie obwodnic, remonty i przebudowy ulic, skrzyżowań. Na Starym Polesiu, jednym z osiedli w centrum, realizujemy nowatorski program zazieleniania ulic, które nazywamy ulicami-ogrodami. Miejska Pracownia Urbanistyczna właśnie dostała za ten program tytuł najlepszej Idei w Polsce.

250 milionów złotych zainwestujemy w kulturę. Zmodernizujemy łódzkie sceny, muzea, biblioteki ora domy kultury. Będą teraz bardziej dostępne dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Walczymy ze smogiem dofinansowując wymianę instalacji ogrzewania, termomodernizujemy budynki publiczne, kładziemy sieć centralnego ogrzewania w obszarach, gdzie jej dzisiaj jeszcze brakuje.

Mogę tak długo wyliczać, a kiedy doliczymy do tego jeszcze inwestycje prywatne…

Widać dużą aktywność deweloperów, jeśli wierzyć danym, to buduje się rekordowa liczba biur, a w Nowym Centrum Łodzi została ogłoszona pierwsza komercyjna inwestycja mieszkaniowa.

Tak, zeszły rok zakończyliśmy rekordową liczbą pozwoleń na budowę - 3751. Prywatne inwestycje widać na każdej właściwie ulicy w centrum, a Nowe Centrum Łodzi - zgodnie z planami - nie zamienia się w nowoczesną dzielnicę biznesową, w której ludzie o 17 wychodzą z biur, ale prawdziwe miasto. Mamy nowoczesny dworzec, centrum kulturalno-edukacyjne w EC1, mamy nowe miejsca pracy w biurowcach, no i wreszcie nowe mieszkania, bo nie zapominajmy, że przecież sporo ludzi już tam mieszka w kamienicach.

Mamy w Łodzi istny wysyp inwestycji: mieszkaniowych, biurowych, hotelowych, produkcyjnych. Deweloperzy budują z nami tzw. Nowe Centrum Łodzi, a w obszarze rewitalizacji wspierają odbudowę śródmieścia zabudowując puste działki.

Proszę spojrzeć na to, co się dzieje przy ulicy Ogrodowej. Kiedy ponad dziesięć lat temu otwarto Manufakturę wszyscy czekaliśmy, jak zacznie się zmieniać okolica. Okazało się jednak, że punktowa, nawet tak duża zmiana, nie wpłynęła na ożywienie tej części miasta. Że Manufaktura to za mało. Sąsiednimi nieruchomościami zainteresowali się jedynie spekulanci, którzy kupowali je licząc na sprzedaż z zyskiem, a nie po to, żeby tam coś zbudować.

A dzisiaj? Ulica Ogrodowa odzyskuje wszystkie narożniki i to dzięki prywatnym inwestycjom. Warimpex wiosną odda do użytku biurowiec przy skrzyżowaniu z Zachodnią, po drugiej stronie rosną kolejne kondygnacje hotelu Puro. Przy skrzyżowaniu z Nowomiejską powstanie apart hotel z muzeum nalewki ziemi łódzkiej. Niedaleko skrzyżowania z ulicą Gdańską trwa przebudowa budynku dawnej przychodni. Wszystko równolegle z miejskim programie rewitalizacji.

Pierwszy raz po 1989 roku mamy w Łodzi taką sytuację, że prywatni inwestorzy ramię w ramię z miastem odnawiają centrum.

Inwestorzy uwierzyli w Łódź?

Uwierzyli, bo widzą, że konsekwentnie realizujemy obraną strategię. Zaczęliśmy od programu remontowego Mia100 Kamienic odnawiając kolejne budynki w centrum. Sąsiedzi - wspólnoty i prywatni właściciele - nie chcąc odstawać zaczęli remontować swoje nieruchomości.

Mia100 Kamienic ewoluowało w Miasto Kwartałów, a więc szeroki program rewitalizacji. Odnawiamy już nie tylko budynki, ale także ulice i parki, tworzymy nowe lokale użytkowe i miejsca wypoczynku. Zmieniamy centrum w wygodne miejsce do mieszkania, pracy i odpoczynku.

Mamy zagwarantowane dofinansowanie rewitalizacji obszarowej. A to tylko osiem umów, jakie podpisaliśmy z urzędem marszałkowskim. Mamy już zaakceptowanych przeszło 30 projektów o wartości ponad dwóch miliardów złotych. A to jeszcze nie koniec, bo każdego miesiąca składamy wnioski o dofinansowanie kolejnych inwestycji.

Łódź będzie fajnym miastem do życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 54

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asiunia
O jakości miasta świadczą boczne uliczki (zwłaszcza śródmiejskie i peryferyjne w osiedlach), a nie tylko wymuskane centra. Ludzie na tych uliczkach są solą miasta. Jeśli pijani, godzinami stoją przy bramach, jeśli wyrażają się wulgarnie, jeśli wrzeszczą i zaczepiają przechodniów, to co to jest za miasto?
k
kos
!
G
Gogol
Proponuje pani hani udac sie w ten cudowny swiat i zobaczyc jak te jej imeestycje usprawniły ruch w miescie... tskich korkow nie bylo przed nia!!!
G
Grześ
- już nie mogę się doczekać , to byli czasy
m
mieszkaniec
To już jest koniec, czas ustąpić miejsca innym ale niekoniecznie kolesiom z urzędu
E
Ela
Kretyna to poszukaj w rodzinie i zapytaj matki czemu cię na kamieniu wyjszczała
T
Twój kat
Nasza alkoholiczka piszę o remontach na kilka lat ,a piasek potrzebny do remontów będzie sprzedawał jej przydupas zapewne hehe
H
Henio
Chyba już otworzyli ci oczy, że PiS to przeciwieństwo POszustów?
G
Gość
miasta. Można by przyjąć,że to pokazowa wizytówka. Można by, gdyby gdzie indziej przynajmniej w podstawowym zakresie ułatwić ludziom życie. Każdy widzi, że samochodów jest coraz więcej.Nie ma miejsc na parkingi w tym osiedlowych. Porozdawano ziemie cwaniakom wszystko pogrodzone a samochodziarze z braku reakcji służb miejskich i policji dewastują wszystko na co można wjechać. Na Marysińskiej w ciągu ostatnich 4 lat zniknęły prawie wszystkie przyuliczne trawniki a teraz dzięki braku interwencji straży miejskiej zaczynają być dewastowane inne tereny zielone np, należące do pobliskiego parku a kończące się przy tej ulicy. Mieszka się w takich zdewastowanych dzielnicach jak w lumpeksie. Dziurawe jezdnie, rozjeżdżone chodniki, błoto albo klepiska zamiast trawników. Trochę sprawiedliwszego działania władzy. Tak trudno jest opalikować dewastowane tereny, gdzie można zrobić miejsca postojowe. Wystarczy przejechać miasto, widać gdzie co potrzeba.
f
fl
Fajnie, ale jak się wjedzie do Łodzi mieszkając w innym mieście, to np. organizacja ruchu na całej Piłsudskiego do jakiś dramat albo żart. Co chwila trzeba zmieniać pas, aby jechać prosto. To generuje DODATKOWO korki, których miasto i tam ma w nadmiarze. Czy ktoś z Zarządu Dróg jeździ do pracy autem (jako kierowca)?
L
Leje na hehe
A gdzie ukryjesz te menelstwo co napierdala ludzi w bramach na Włókienniczych,Abramce, Grabowo,Wschodniej,i innych,,perłami Łodzi"rozumiem że tkanka ludzka również się zmieni w wyremontowany kamienicach, a ten skrót na peryferia przeżucisz?!
F
Facet zChojen
Sami nas pchają w ręce PIS-u i ja tak zagłosuję
G
Gość
Tak szczególnie wygodnym do życia na Chojnach w pobliżu zakładów Hutchinson jaja sobie robi.
a
adam bałuty
PO to mafia, patrzeć im na ręce
l
lekarz psychiatra
Średnio rozgarnięty człowiek widzi co się dzieje w Łodzi. Pieniądze wydawane są bezmyślnie. Każdy remont, kończy się pól lub rok po wyznaczonym terminie. Po każdym remoncie po ok 2, 3 latach stan drogi wraca do tego co było. Brak nadzoru nad inwestycjami drogowymi. Dziury w ulicach. Łatanie doraźne ciągle tych samych dziur i tych samych ulic. Stan 30 % ulic w Łodzi wymaga zamknięcia dla ruchu. Chodniki, że można zęby sobie powybijać. Brak miejsc parkingowych na osiedlach. Przejazdy przez torowiska wymagają zwolnienia do 5 km/h. Ulice są tak wąskie na osiedlach, że powinny być tylko jednokierunkowe. Można wymieniać i wymieniać. Rządziła Zdanowska 2 kadencje i trzeba jej podziękować. Może ktoś inny zrobi to lepiej?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie