MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku: Istotna dla mnie jest praca z ludźmi, ich rozwój, motywacja, nastawienie do pracy

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z Łukaszem Srogoszem, dyrektorem Zakładu Corning Optical Communication Polska Sp. z o.o., laureatem konkursu Menedżer Roku 2023 w kategorii Duża Firma, rozmawia Dariusz Pawłowski

Polska siedziba firmy Corning Optical Communications mieści się w Strykowie. Dlaczego, Pana zdaniem, zdecydowano się na tę właśnie lokalizację?

Takich powodów jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim jest to dostęp do wykwalifikowanych pracowników - historycznie Łódź i okolice to rejon stricte produkcyjny, który dzięki dostępowi do absolwentów Politechniki Łódzkiej, jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju, mógł się prężnie rozwijać. Nie bez znaczenia było oczywiście również centralne położenie, w bliskiej odległości od jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w naszym kraju, który zapewnia odpowiednią logistykę. Wprawdzie, gdy podejmowano decyzję o lokalizacji zakładu, nie było żadnej z istniejących dziś autostrad, ale wiadomym było, że kiedyś one powstaną i że przetną się właśnie w tej okolicy. Dzięki słusznej decyzji podjętej wiele lat temu, korzystamy dziś więc podwójnie.

Do Strykowa została przeniesiona fabryka Corning, która wcześniej powstała w Łodzi, kilka lat temu także w Strykowie został otwarty drugi zakład. Jak duże jest to dzisiaj przedsiębiorstwo? Ilu pracowników zatrudnia?

Rzeczywiście, naszą pierwszą lokalizacją była Łódź. Do Strykowa przenieśliśmy się w 2006 roku, gdzie ciągle dynamicznie się rozwijamy, inwestując w nowe rozwiązania technologiczne i rozbudowując nasze zdolności produkcyjne oraz wdrażając nowe produkty. Nasz strykowski kampus to aktualnie dwa zakłady produkcyjne, bardzo dobrze rozwinięty dział badań i rozwoju, oraz laboratoria, w sumie ponad 3000 pracowników. Oczywiście zdecydowana większość z nich to pracownicy produkcyjni - operatorzy, monterzy i magazynierzy, ale ponad 500 osób to inżynierowie, specjaliści i inni pracownicy biurowi. Co ciekawe, mimo że jesteśmy firmą produkcyjną, aż 64 proc. naszego zespołu to panie, które pracują we wszystkich obszarach naszej firmy. Jesteśmy z tego dumni.

W jednej z fabryk firma wytwarza kable światłowodowe, w drugiej produkuje osprzęt telekomunikacyjny, w tym złącza, sprzęt i zamknięcia przeznaczone do łączenia włókien. Proszę przemówić do naszej wyobraźni i przybliżyć nam, gdzie znajdziemy produkty firmy? Kiedy z nich korzystamy?

Zgadza się, naszych produktów nie znajdziemy w sklepie na półkach, ale proszę mi wierzyć - z naszymi produktami wiele osób styka się na co dzień, często o tym nie wiedząc. Nasze produkty rozwijają branżę telekomunikacyjną i wspierają ogólnie pojętą komunikację. Dzięki naszym kablom światłowodowym i osprzętowi telekomunikacyjnemu mamy dostęp do szybkiego i szerokopasmowego internetu, czego każdy z nas oczekuje. Można więc powiedzieć, że dzięki naszej pracy miliardy ludzi na całym świecie mogą korzystać z portali społecznościowych, robić zakupy w sieci czy oglądać filmy w jakości HD. Nasze hasło przewodnie to „budujemy połączenia, by świat mógł je nawiązywać”.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Corning Incorporated z siedzibą w Nowym Jorku, którego częścią jest Corning Optical Communications Polska, działa od 1851 roku. To tutaj opracowano pierwszy światłowód do przesyłania impulsów świetlnych na duże odległości - podstawę dzisiejszej telekomunikacji. Jakie są jeszcze dokonania tej globalnej firmy?

Innowacyjność jest w DNA firmy, od początku jej istnienia. Rzeczywiście włókno optyczne, czyli potocznie mówiąc światłowód to tylko jeden z wielu naszych wynalazków z lat 70-tych ubiegłego wieku. Historia naszych innowacji rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku, kiedy inżynierowie firmy Corning wykreowali szkło do żarówki Thomasa Edisona. Na początku XX wieku powstało odporne szkło ®Pyrex, z którego do dziś korzysta wiele gospodarstw domowych, zaś na początku kolejnego wieku firma stworzyła szkło ®Corning Glass, które chroni ekrany wielu wykorzystywanych dziś smartfonów, a także szkło do telewizorów czy szkło wykorzystywane w branży automotive. Ostatnie innowacje to nowoczesne szkło do teleskopu Webb’a, szkło do łazików kosmicznych czy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Lista innowacji w dziedzinie szkła, ceramiki oraz fizyki optycznej jest naprawdę imponująca i ciągle się wydłuża, a strykowski oddział Centrum Badań i Rozwoju dokłada do tego cegiełkę mając na koncie kilkadziesiąt globalnych patentów.

Corning to nie tylko produkcja, ale również badania naukowe, Centrum Badań i Rozwoju, współpraca z Politechniką Łódzką. Jakie konkretnie działania w tym zakresie są podejmowane?

Jak mówiłem, innowacyjność jest w naszym DNA, a jak wiadomo, za wynalazkami stoją badania i odkrycia naukowe. Zajmujemy się nimi wielotorowo. Z jednej strony, w strykowskim Centrum Badań i Rozwoju, gdzie zatrudniamy ponad setkę inżynierów i specjalistów, pracujemy nad kolejnymi nowatorskimi rozwiązaniami, które wkrótce mogą stać się elementem naszej codzienności. Z drugiej strony, nie zamykamy się na pomysły i inicjatywy z zewnątrz. Od wielu lat współpracujemy na różnych polach z Politechniką Łódzką, wspierając badania naukowe w murach uczelni, ale również uczestnicząc w procesie dydaktycznym i pomagając kształcić przyszłych inżynierów. Od 2012 roku przy Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych działa ufundowane przez nas Laboratorium Technik Światłowodowych, we współpracy z naszymi inżynierami powstało ponad 50 plac dyplomowych, a od niedawna, studenci Elektroniki i Telekomunikacji, w ramach przedmiotu „Automatyzacja w pomiarach światłowodowych”, mają możliwość realizacji zajęć laboratorium w naszej strykowskiej fabryce produkującej kable światłowodowe.

Jakie kolejne inwestycje planuje Corning w Polsce?

Przede wszystkim warto podkreślić, że Corning w Polsce nieustannie się rozwija. Rosną nasze moce produkcyjne, a tym samym i zatrudnienie. Najlepszym dowodem na to jest otwarcie drugiego zakładu produkcyjnego w Strykowie, kilka lat temu, a niedawno - nowoczesnej i pierwszej w Europie fabryki włókna światłowodowego, w Mszczonowie niedaleko Warszawy, gdzie pracuje już ponad 300 osób. Działamy w bardzo przyszłościowej branży, a pandemia i zwrot ku pracy zdalnej dodatkowo zwiększyły zainteresowanie naszymi produktami, więc jestem przekonany, że to nie koniec naszych inwestycji w Polsce.

Jaka była Pana droga do stanowiska dyrektora Zakładu Corning Optical Communications w Strykowie?

Jak wielu z nas, członków zespołu Corning w Strykowie, jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej. Od początku kariery zawodowej związany byłem z obszarem jakości. Właśnie w tym obszarze, w 2006 roku, rozpocząłem pracę w Corning pełniąc kolejno funkcje Inżyniera, Kierownika i wreszcie Dyrektora tego działu. Potem przez cztery lata miałem przyjemność piastować funkcję Dyrektora Operacyjnego, aż do obecnej funkcji. Moja ścieżka kariery w Corning nie jest jednak wyjątkowa. Wielu naszych pracowników, wraz z rozwojem własnym i firmy, obejmuje coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska pracując na wysokich stanowiskach lokalnie, regionalnie czy nawet globalnie.

Co jest dla Pana najważniejsze w biznesowej działalności? Jakimi priorytetami się Pan kieruje?

Poza oczywistymi aspektami jak spełnienie wymagań klientów i ciągłe doskonale, dla mnie osobiście istotna jest praca z ludźmi, ich rozwój, motywacja, nastawienie do pracy itd. To wszystko przekłada się na wszystkie czynniki istotne dla firmy. Bo to ludzie tworzą firmą i kreują jej sukcesy.

Jakie zadania stawia Pan przed zakładem w Strykowie na kolejne lata?

Ostatnie lata udowodniły, że efektywne długoterminowe planowanie nie zawsze jest możliwe, bo otaczająca nas rzeczywistość dynamicznie się zmienia. Niemniej, bez względu na okoliczności, widzę przed nami dwa głównej cele na najbliższe lata. Po pierwsze jako osobie odpowiedzialnej za działania produkcyjne, ważne jest dla mnie ciągłe doskonalenie działalności operacyjnej poprzez automatyzowanie procesów oraz wdrażanie nowych produktów. Już teraz zdradzę, iż od kilku miesięcy rozwijamy nowe rozwiązania w zakresie Data Center (Centra Danych) obsługujące procesy AI (Sztuczna Inteligencja). To nasza przyszłość na kolejne lata. Po drugie ciągłe doskonalenie naszej oferty jako pracodawcy i rozwoju kultury organizacyjnej. Jak wspomniałem za wynikiem organizacji zawsze stoją ludzie i ich zaangażowanie. Dalsze sukcesy biznesowe są więc uzależnione od możliwości przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych kandydatów. Dlatego na tym będziemy się skupiać!

Co dla Pana znaczy sukces w plebiscycie Menedżer Roku?

Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że mimo że odebrałem nagrodę indywidualną, to zupełnie tak jej nie odbieram. Za wszystkimi laureatami stoją całe zespoły, bez których nasze zwycięstwo w konkursie nie byłoby możliwe. To dzięki nim, a także pracy i zaangażowaniu wszystkich naszych współpracowników, dostąpiliśmy zaszczytu odebrania nagrody. Dla mnie osobiście oznacza ona, że mimo wielu trudności, które napotkaliśmy na naszej drodze, sprawdziliśmy się jako zespół. Dlatego też chciałbym bardzo serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim pracownikom Corning, bo bez Was nie byłoby tej nagrody, a firma nie byłaby tu, gdzie jest. Praca z Wami to ogromna przyjemność. Jestem przekonany, że jeszcze wiele wspaniałych chwil przed nami!

BELKA-GAZETA-page-0001

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki