Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyźni w Łódzkiem żyją najkrócej w kraju, a panie...

Alicja Zboińska
Polska Press/archiwum
Kolejny niepokojący raport GUS o sytuacji demograficznej w naszym regionie. Mieszkańcy Łódzkiego mają mniejsze szanse na dłuższe życie od innych.

Mężczyźni w woj. łódzkim żyją najkrócej w Polsce. O ile przeciętny Polak żyje 73 lata i 8 miesięcy, to przeciętny mieszkaniec Łódzkiego tylko 71 lat i 7 miesięcy. W nieco lepszej sytuacji są kobiety mieszkające w woj. łódzkim. Statystyczna Polka dożywa bowiem 81 lat i 6 miesięcy, a statystyczna mieszkanka naszego regionu 80 lat i 8 miesięcy.

Nie jest to najgorszy wynik w kraju: panie najkrócej żyją na Śląsku: statystycznie o cztery miesiące krócej niż mieszkanki naszego województwa. A na równi z nami są mieszkanki woj. małopolskiego.

Mieszkanki Małopolski są jednak w znacznie lepszej sytuacji niż panie z Łódzkiego. Małopolska to bowiem województwo, w którym panowie żyją najdłużej. Przeciętnie dożywają 75 lat i 3 miesięcy. Paniom natomiast najlepiej żyje się na Podkarpaciu i Podlasiu, gdzie przeciętna długość życia wynosi 82 lata i 8 miesięcy.

- Jeszcze kilka lat temu mieszkanki naszego województwa także żyły najkrócej w Polsce - mówi profesor Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Udało nam się jednak wyprzedzić woj. śląskie, co nieco naprawa optymizmem. Oznacza to, że w ostatnich latach umieralność w naszym regionie obniżała się szybciej niż w innych województwach. W ciągu ostatnich dwóch - trzech lat udało nam się odrobić część dystansu do innych województw.

Profesor Szukalski prognozuje, że w kolejnych latach możemy pod względem przeciętnej długości życia pań przegonić woj. lubuskie.

Wieś wcale nie taka zdrowa

Na dłuższe życie mają szansę panowie, którzy mieszkają w mieście. Przeciętny Polak, który mieszka w mieście, dożywa 74 lat i 2 miesięcy, natomiast przeciętny mieszkaniec wsi - 73 lata. U pań tendencja jest odwrotna, choć różnice są znacznie mniejsze. Przeciętna Polka mieszkająca w mieście żyje przeciętnie 81,5 roku, natomiast wsi 81 lat i 7 miesięcy.

W naszym regionie panowie z miast dożywają przeciętnie 71 lat i 8 miesięcy, mężczyźni mieszkający na wsi żyją przeciętnie o trzy miesiące krócej. W przypadku kobiet jest odwrotnie: mieszkanki miast w naszym regionie dożywają przeciętnie 80,5 roku, a na wsi żyją przeciętnie o dziesięć miesięcy dłużej.

To, że mieszkańcy miast generalnie żyją dłużej, wynika m.in. z łatwiejszego dostępu do opieki medycznej, także wyspecjalizowanej. W miastach często lepsze są także warunki mieszkaniowe.

Po pierwsze profilaktyka

Na długość życia wpływ mają różne czynniki, w tym genetyczne, warunki życia, środowiskowe, ale nie tylko. Decydująca jest także profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrywanie wielu chorób i walkę z nimi.

W Łodzi i w wielu miastach naszego województwa, a także w mniejszych ośrodkach, organizowane są badania profilaktyczne. Pieniądze na ten cel pochodzą m.in. z funduszy miast i gmin, a także z budżetu województwa.

Na stronie internetowej profilaktyka.lodzkie.pl można znaleźć informacje o programach w poszczególnych gminach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki