Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mia100 kamienic: Domy Beera i Kellera przy Piotrkowskiej będą jak nowe

Wiesław Pierzchała
Neoklasyczna kamienica (na zdjęciu z prawej) zbudowana przez tkacza Gottlieba Beera w 1834 r. przy ul. Piotrkowskiej 243 uważana jest za najstarszą piętrową, murowaną kamienicę przy tej ulicy
Neoklasyczna kamienica (na zdjęciu z prawej) zbudowana przez tkacza Gottlieba Beera w 1834 r. przy ul. Piotrkowskiej 243 uważana jest za najstarszą piętrową, murowaną kamienicę przy tej ulicy Krzysztof Szymczak
Zakończyła się większość prac pierwszego etapu remontu kapitalnego dwóch połączonych ze sobą zabytkowych kamienic, Gottlieba Beera z 1834 r. i Ludwika Kellera z 1889 r., przy ul. Piotrkowskiej 243. Łodzianie dobrze znają te obiekty, bowiem przez wiele lat w podwórku mieściły się filharmonia i kino "Lutnia", zaś od frontu był bar mleczny "Pod Lutnią".

Starszy z budynków ma też dużą wartość historyczną, bo uważany jest za najstarszą piętrową, murowaną kamienicę przy ul. Piotrkowskiej i zapewne w całej Łodzi. Gdy trwały prace remontowe odkryto archiwalne zdjęcia z końca XIX w., na których widać dwa, usunięte potem balkony. Teraz zostaną one odtworzone. Dzięki temu kamienice z detalami odzyskają pierwotny wygląd.

Pierwszy etap remontu kamienic, które z powodu pożaru stały niemal puste (na parterze był jedynie salon fryzjerski) pochłonie 3,4 mln zł. Jakie prace już wykonano? - Wzmocniono i odwilgocono fundamenty, wymieniono stropy, stolarkę okienną i więźbę dachową - wylicza Tomasz Piotrowski, dyrektor biura prezydent Łodzi i szef projektu "Mia100 kamienic".

Przebudowano klatkę schodową oraz pokryto pierwszą warstwą podkładową elewację, na której odtworzono dekoracje architektoniczne. Drugą warstwą elewacja zostanie pokryta wiosną. Do zakończenia pierwszego etapu, co nastąpi w maju, zostało jeszcze m.in. odtworzenie balkonów, remont prześwitu bramowego i wykończenie wnętrz, w których zachowały się sztukaterie, stylowe drzwi i cenna klatka schodowa wpisana do rejestru zabytków.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na drugi etap robót, które obejmą remont podwórka i dwóch oficyn. Prace te będą już tańsze i pochłoną ok. 2,5 - 3 mln zł. Jeśli dobrze pójdzie, to zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Po remoncie do kamienic i oficyn wprowadzą się lokatorzy, na których będzie czekać 20 - 30 mieszkań o powierzchni 30 - 80 mkw. Ustalono też, że na parterze kamienic znajdą się lokale usługowo-handlowe.

Pierwszym inwestorem był tkacz Gottlieb Beer, który postawił ciekawy obiekt w stylu klasycyzmu: z gzymsami, pilastrami i szczytem półokrągłym. Przy okazji... złamał przepisy, bo miał zgodę na budowę jedynie parterowego budynku. Zamieszkał w nim i uruchomił warsztat tkacki, zaś część pomieszczeń wynajął na potrzeby katolicko-ewangelickiej szkoły elementarnej.

Po śmierci Beera, na początku lat 70. XIX w., kamienica znalazła się w rękach Pauliny z Beerów Muellerowej, która sprzedała ją Ludwikowi Kellerowi. To właśnie on z lewej strony dobudował piętrową, ale nieco wyższą kamienicę neorenesansową - z muszlami, rozetami i szczytem trójkątnym. Od tej pory oba obiekty tworzą ciekawą całość.

Wszystko wskazuje na to, iż Ludwik Keller miał kłopoty ze spłatą kredytów. Finał był taki, że Towarzystwo Kredytowe Miejskie w 1901 r. wystawiło nieruchomość na licytację. Nabywcą był Artur Liskov, który już po czterech latach sprzedał ją Łódzkiemu Męskiemu Towarzystwu Śpiewaczemu. Artystom tak bardzo spodobało się to miejsce, że w 1910 r. na zapleczu kamienicy, między dwoma oficynami, wybudowali salę koncertową z westybulem, widownią i estradą. W ten sposób okazały budynek z ryzalitem zamknął od zachodu dziedziniec.

Nieruchomość ta w 20-leciu międzywojennym należała do Towarzystwa Śpiewaczego, zaś po ostatniej wojnie do sali koncertowej wprowadził się przybyły z Wilna teatr operetkowy Lutnia. W latach 50. XX w. obiekt ten zostało rozbudowany i powstało tam piętrowe zaplecze. Potem w budynku było kino "Lutnia", a po niej filharmonia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mia100 kamienic: Domy Beera i Kellera przy Piotrkowskiej będą jak nowe - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki