Mia100 kamienic. Famuła z Ogrodowej do remontu

  Mia100 kamienic. Famuła z Ogrodowej do remontu

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budynek zaniedbanej famuły stoi naprzeciwko andel's Hotelu i Manufaktury

  Budynek zaniedbanej famuły stoi naprzeciwko andel's Hotelu i Manufaktury ©Paweł Łacheta

  W przyszłym roku rozpocznie się remont pierwszego budynku famuł przy ulicy Ogrodowej 24. Po wakacjach rozpocznie się zaś wykwaterowanie i przesiedlenie około 140 rodzin. To jeden z najważniejszych - społecznie i wizerunkowo - remontów, prowadzonych w ramach miejskiego programu "Mia100 kamienic". Budynek stoi naprzeciwko andel's Hotelu.
  Budynek zaniedbanej famuły stoi naprzeciwko andel's Hotelu i Manufaktury

  Budynek zaniedbanej famuły stoi naprzeciwko andel's Hotelu i Manufaktury ©Paweł Łacheta

  W wybudowanej przez Poznańskiego kamienicy jest 180 mieszkań. Około 40 z nich stoi pustych. 137 zajmują rodziny, które trzeba będzie wykwaterować.

  - Około 50 rodzin mieszka przy ulicy Ogrodowej 24 w lokalach socjalnych bez umowy - mówi Tomasz Piotrowski, p.o. dyrektor biura prezydenta Łodzi i koordynator projektu "Mia100 kamienic".

  Wiosną, najpewniej w marcu, rozpocznie się remont budynku naprzeciwko andel's Hotelu i Manufaktury.
  Prace w tej kamienicy mogą kosztować do 10 mln zł (dokładna suma będzie znana po przetargu). Teraz magistrat tworzy dokumentację modernizacji budynku. Dziś famuła nie jest podłączona do miejskiego ciepłociągu, w większości mieszkań nie ma WC. Toalety są na korytarzach.

  CZYTAJ TEŻ: 30 łódzkich kamienic do remontu [ZDJĘCIA]

  - Spotkaliśmy się z mieszkańcami z ulicy Ogrodowej 24, by poinformować, co ich czeka w związku z remontem i poznać oczekiwania co do przeprowadzek - dodaje dyrektor biura prezydenta.

  Mieszkańcy przede wszystkim dopytywali, kiedy czeka ich przeprowadzka. Jedna lokatorka podkreślała, że w zależności od tego będzie musiała kupić więcej lub mniej węgla do ogrzania mieszkania. Inni pytali, czy miasto zapewni transport do przewozu ich rzeczy.

  - Rozdaliśmy lokatorom ankiety, w których mają określić swoje preferencje co do nowego mieszkania: metraż, piętro w budynku i dzielnicę miasta - mówi Tomasz Piotrowski. - Za tydzień zbierzemy te ankiety. Przeprowadzki chcemy rozpocząć jak najszybciej. Na pierwszy ogień pójdą osoby z lokali socjalnych. Oni dostaną jedną propozycję lokalu. Póki nie przeprowadzimy rodzin z lokali socjalnych, nie będziemy ruszać z przeprowadzkami najemców mieszkań komunalnych.

  Osoby z lokali komunalnych dostaną trzy propozycje mieszkania: dwa do remontu (remont wykona administracja, po ustaleniach z nowym najemcą) oraz jedno wyremontowane. Dlatego ich przeprowadzki mogą się rozpocząć pod koniec 2013 roku.

  Po modernizacji przybędzie lokali użytkowych, a ubędzie mieszkań. Dotychczasowi lokatorzy będą mogli wrócić do dawnych mieszkań, ale tylko wtedy, gdy spłacą zadłużenie i zgodzą się na płacenie wyższego czynszu w lokalach o wyższym standardzie niż dotychczas.

  - To duży budynek, więc remont potrwa od półtora roku do dwóch lat - tłumaczy Piotrowski. - Osoby, które będą chciały tu wrócić, muszą być gotowe na czynsz większy o 60 proc. (dziś stawka bazowa to około 7 zł za najem metra kwadratowego; w odnowionych budynkach jest o 60 proc. wyższa).

  Dziś część lokatorów tego budynku nie płaci nawet 7 zł za mkw. Mają odliczone do 50 proc. kwoty czynszu za brak toalety w mieszkaniu.

  W nowo wyremontowanym budynku będą najbardziej standardowe i poszukiwane na rynku mieszkania: 40-, 60- i 80-metrowe. Ale nie wszyscy lokatorzy chcą wrócić. Po prostu nie będzie ich na taki powrót stać.

  - Jeśli dziś dwie osoby mieszkają na stu metrach kwadratowych, to niestety, takiego lokalu nie dostaną - wyjaśnia Tomasz Piotrowski. - Standardem dla lokalu komunalnego jest 10 mkw. na osobę. Rozmawiałem też z panią, której siedmio-osobowa rodzina mieszka na 20 mkw. Chciała czterech nowych mieszkań dla siebie i rodziny. Na to także nie możemy się zgodzić. Pojawiły się jednak również osoby, które są zainteresowane mieszkaniami w już wyremontowanych kamienicach w ramach programu "Mia100 kamienic".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fajne ale

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Program 100 kamienic jest ok - tylko zapewniam Was, że po 3-5 latach będą się znów nadawały do remontu....skoro remonty mają być gruntowne i długotrwałe to powinny być wykonane solidnie a tym...rozwiń całość

  Program 100 kamienic jest ok - tylko zapewniam Was, że po 3-5 latach będą się znów nadawały do remontu....skoro remonty mają być gruntowne i długotrwałe to powinny być wykonane solidnie a tym czasem kładzie się tynk na tynk bez osuszania ścian, to co robią to nie remont tylko pic dla oka, który szybko odpadnie....ale co tam w tedy będzie rządziła już inna ekipa....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniale ale do kitu !

  hohoho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  Dlaczego wspaniale? Bo to świetna wiadomość, że teren wokół Manufaktury stanie się ładniejszy.
  Dklaczego do kitu? Bo chwalenie się, że 100 kamienic zostanie wyremontowanych w 4 lata (!) można...rozwiń całość

  Dlaczego wspaniale? Bo to świetna wiadomość, że teren wokół Manufaktury stanie się ładniejszy.
  Dklaczego do kitu? Bo chwalenie się, że 100 kamienic zostanie wyremontowanych w 4 lata (!) można zamienić na informację, że 5937 kamienic nie zostanie wyremontowanych w tym czasie. A każdy rok zwłoki to perspektywa rozsypania się kolejnych kamienic.
  Ileż to kamienic można byłoby wyremontować, gdyby ktoś nie podjął decyzji o przebudowie trasy WZ albo budowie trasy Górnej.

  Oby ktoś zatem pomyślał, że warto wyremontować 1000 kamienic zamiast budować trasę Konstytucyjną.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do bohoho

  M. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12


  Jeżeli będziemy bardziej atrakcyjni dla inwestorów to miasto będzie miało większe przychody z tytułu podatków i będzie mogło przeznaczyć większa sumę na remonty kamienic
  Nota Bene większość...rozwiń całość


  Jeżeli będziemy bardziej atrakcyjni dla inwestorów to miasto będzie miało większe przychody z tytułu podatków i będzie mogło przeznaczyć większa sumę na remonty kamienic
  Nota Bene większość środków na budowę wz są z unii europejskiej więc tak czy owak nie mogłoby ich przeznaczyć na renowację..

  Wolałbym zeby wyremontowali najładniejsze kamienice w jakimś obrębie a resztę wyburzyć i stworzyć nowa infrastrukturę w mieście zeby w końcu ktoś jak przyjedzie nie przytaczal cytat z "nic śmiesznego" : lodz ..... ;))))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  140 rodzin trzeba wykwaterować????

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 18

  Pytanie gdzie??? Na Doły???
  No jest taka szansa, jak Tusk z Rostowskim podniosą jeszcze podatki i opłaty to cześć się wykruszy.
  Na dziś to sytuacja wygląda tak remontują a bywa że lokatorzy...rozwiń całość

  Pytanie gdzie??? Na Doły???
  No jest taka szansa, jak Tusk z Rostowskim podniosą jeszcze podatki i opłaty to cześć się wykruszy.
  Na dziś to sytuacja wygląda tak remontują a bywa że lokatorzy sobie na placu budowy mieszkają.
  Film:
  O Łodzi ten walczyk.....
  http://sklave.manifo.com/foto-szopka-2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dotychczasowi lokatorzy będą mogli wrócić do dawnych mieszkań, gdy zgodzą się na płacenie wyższego c

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

  A na przykład w takim Hamburgu, aby obniżyć ceny wynajmu, miasto postanowiło budować rocznie 6 tysięcy mieszkań z czego dwie trzecie jako mieszkania socjalne. A u nas znają tylko jeden kierunek:...rozwiń całość

  A na przykład w takim Hamburgu, aby obniżyć ceny wynajmu, miasto postanowiło budować rocznie 6 tysięcy mieszkań z czego dwie trzecie jako mieszkania socjalne. A u nas znają tylko jeden kierunek: byle drożej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podsumowanie

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  Mój kometarz skomentowało dwóch idiotów i jedna osoba inteligentna. 12 mądrych ludzi postawiło mi plusa i 10 idiotów minusa. Ekstrapolując, chyba nie jest tak źle, skoro około połowy mieszkańców to...rozwiń całość

  Mój kometarz skomentowało dwóch idiotów i jedna osoba inteligentna. 12 mądrych ludzi postawiło mi plusa i 10 idiotów minusa. Ekstrapolując, chyba nie jest tak źle, skoro około połowy mieszkańców to jednak ludzie mądrzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Osoby które żyją na koszt innych i nie płacą czynszu winne są nam obywatelom tego miasta 200 mln złotych które im dajemy płacąc co miesiac czynsz. Jedną połowa nie płaci a druga płaci podwójnie....rozwiń całość

  Osoby które żyją na koszt innych i nie płacą czynszu winne są nam obywatelom tego miasta 200 mln złotych które im dajemy płacąc co miesiac czynsz. Jedną połowa nie płaci a druga płaci podwójnie.
  Policz ile za te 200 mln można kupić mieszkań na wolnym rynku? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  erger

  erge (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 11

  Człowieku, to jest centrum miasta, musi być drożej ! inaczej będziemy mieć przez cały czas takich meneli że do centrum będziesz bał się wyjść, tak jak teraz.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do erge

  hejka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 19

  Życzę Ci mieszkania w tym centrum, gdzie smród spalin, zgiełk i hałas to codzienność. A jak chcesz mieć piękne Centrum bez meneli to może by je ogrodzić drutem kolczastym i polem minowym ? Nie...rozwiń całość

  Życzę Ci mieszkania w tym centrum, gdzie smród spalin, zgiełk i hałas to codzienność. A jak chcesz mieć piękne Centrum bez meneli to może by je ogrodzić drutem kolczastym i polem minowym ? Nie wypisuj takich bredni, bo tacy których się trzeba bać mieszkają w całym mieście.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO TROCHU WYCIĄGANE Z LOCHU

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 9

  można powiedzieć tylko jedno NARESZCIE,w myśl powiedzenia "jak nas widzą tak nas piszą"może wizerunek naszego miasta po remontach zmieni opinię przyjezdnych że Łódź jest brudna i szara,liczę na to!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

  juz sie to zmienia....zmiany zachodzą juz od 2-3 lat.jak mamy madra wladze wreszcie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brudy

  ula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  Za brak toalety w mieszkaniu nie jest zniżki 50 procent!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xx

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 22

  i super. Fantastyczny pomysł. Fajnie, że Łódź sie zmienia na lepsze po tylu latach. Wreszcie mamy Prezydenta, który kocha to miasto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 8

  Na 180 lokali 40 stoi pustych a 50 jest zajmowanych bez umowy? To jest dobre podsumowanie polityki jaką prowadzą władze miejskie od lat. Za co zatem budynki mają być utrzymywane?

  Dobrze że...rozwiń całość

  Na 180 lokali 40 stoi pustych a 50 jest zajmowanych bez umowy? To jest dobre podsumowanie polityki jaką prowadzą władze miejskie od lat. Za co zatem budynki mają być utrzymywane?

  Dobrze że wreszcie coś się zmienia w myśleniu aby do śródmieścia,- salonu miasta przyciągać innych niż patologia ludzi. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

  Na 180 lokali 40 stoi pustych a 50 jest zajmowanych bez umowy? To jest dobre podsumowanie polityki jaką prowadzą władze miejskie od lat. Za co zatem budynki mają być utrzymywane?

  Dobrze że...rozwiń całość

  Na 180 lokali 40 stoi pustych a 50 jest zajmowanych bez umowy? To jest dobre podsumowanie polityki jaką prowadzą władze miejskie od lat. Za co zatem budynki mają być utrzymywane?

  Dobrze że wreszcie coś się zmienia w myśleniu aby do śródmieścia,- salonu miasta przyciągać innych niż patologia ludzi. zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  NIE DAJCIE SIE OMAMIĆ !!!!!!!!

  Mason

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 58

  A co ze zwrotem dla tych co ponieśli nakłady na wymianę okien i drzwi bo miasto wcześniej mimo ze miało obowiązek nie zrobiło. Celowo doprowadzili do takiego stanu by ludzi wywalać. NIE DAJCIE SIĘ,...rozwiń całość

  A co ze zwrotem dla tych co ponieśli nakłady na wymianę okien i drzwi bo miasto wcześniej mimo ze miało obowiązek nie zrobiło. Celowo doprowadzili do takiego stanu by ludzi wywalać. NIE DAJCIE SIĘ, mogą WAS pocałować, jak się nie zgodzicie to na sile WAS nie usuną nie ma takiej możliwościzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest taka możliwość

  sylwia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  po pierwsze nowe okna, które są tam powstawiane, zamontowano bez zgody administracji w większości przypadków, ponieważ są to okna plastikowe, a na to nie wyraziłby zgody wojewódzki konserwator...rozwiń całość

  po pierwsze nowe okna, które są tam powstawiane, zamontowano bez zgody administracji w większości przypadków, ponieważ są to okna plastikowe, a na to nie wyraziłby zgody wojewódzki konserwator zabytków, ponieważ budynek jest wpisany do rejestru zabytków, więc w jaki sposób ludziom należy się zwrot kosztów za wymianę okien niezgodną z wymogami konserwatora, bez jego zgody, bez zgody am, a przede wszystkim w lokalu, który nie jest własnością lokatora, tylko miasta Łódź, lokator jest jedynie najemcą, w związku z tym jakiekolwiek zmiany muszą być uzgodnione z administracją, która reprezentuje gminę.
  po drugie jak najbardziej można ludzi "usunąć", jest to żmudne, ale można, od tego jest sąd, tylko po co ludzie mają się tak szarpać, jasne zdarzają się przypadki, że może lokal, który dostaną nie jest tak dopieszczony, jak ten który do tej pory najmowali, ale nie oszukujmy się, że na Ogrodowej 24 mieszka arystokracja, nie mówię, że wszystko to menele, ale, ja boję się tam wchodzić, raz jak tam weszłam w bramie leżał jakiś ćpun, na podwórku z jednej strony piją, z drugiej kilku się bije, więc tak luksusów tam nie ma, a lokale które gmina daje są naprawdę w porządku i zawsze odświeżone, wyremontowane, lokator może nawet dogadać się z adm, co do koloru ścian, kafelków, paneli itp., tylko że jak ktoś dostaje palec, to potem chce całą rękę i się zaczyna wybrzydzanie i problemy, bo okno zarysowane, bo parapet nie taki, bo gniazdko nie w tym miejscu... ludzie zapominają w jakich warunkach mieszkali do tej pory, zagrzybiały lokal, zawilgocony, brud, smród często również, teraz nagle chce gwiazdki z nieba. szkoda gadać. zamiast się cieszyć, same pretensje i żale.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pocałuj to się Ty!

  gr_di (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

  Jak się wymienia okna w nieswoim mieszkaniu, to trzeba się liczyć z tym, że można jest stracić razem z oknami. Myślałam, że się nigdy nie doczekam, ale nareszcie! Więcej takich działań, a może...rozwiń całość

  Jak się wymienia okna w nieswoim mieszkaniu, to trzeba się liczyć z tym, że można jest stracić razem z oknami. Myślałam, że się nigdy nie doczekam, ale nareszcie! Więcej takich działań, a może jeszcze coś z tej Łodzi będzie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana okien

  Rufus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 9

  Wymiana okien w większości była zapewne nielegalna, nie sądzę by konserwator zgodził się na wstawienie plastików bez podziałów, jak to wielokrotnie robiono.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pasożyt

  asd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 9

  za darmo mieszka, wymienil okna i drzwi za 10 kola i chce zwrotu. nie osmieszaj sie czlowieku. moze za papier toaletowy jeszcze Ci oddac?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ggdg

  fghfgh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 17

  Adaśko reprezentancie leniwej rozczeniowej patologii, do roboty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 11

  Chyba nie przeczytałeś artykułu.

  Tak "nie dajcie się". Przejmujcie postawę "albo nam w zamian dadzą domek ogródkiem albo na złość im będzie mieszkać w syfie do końca życia"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i jeszcze utrzymanie

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 12

  zapomniałeś dodać, że ten domek z ogródkiem to jeszcze z 10 letnim utrzymaniem przez miasto - czyli z naszych podatków..
  Tak, lumpy i obszczymury, nie dajcie się wyrzucić z centrum miasta! Bez was...rozwiń całość

  zapomniałeś dodać, że ten domek z ogródkiem to jeszcze z 10 letnim utrzymaniem przez miasto - czyli z naszych podatków..
  Tak, lumpy i obszczymury, nie dajcie się wyrzucić z centrum miasta! Bez was Łódź straci swój charakter..a raczej charakterek :) I co wtedy będzie? Miasto się rozwinie, unowocześni, ożyje..i może rzeczywiście będzie piękne - czego sobie szczerze życzęzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo