Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mia100 kamienic". Kamienica przy Gdańskiej 25 może stać się zabytkiem [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Cztery kamienice przy ul. Gdańskiej są w trakcie remontu z „Miasta kamienic”. Jedna z nich będzie miała szansę na wpis do ewidencji zabytków

Szansę na trafienie do grona zabytków ma kamienica przy ul. Gdańskiej 25, której remont jest obecnie w drugiej fazie. W jego trakcie mają zostać odtworzone detale architektoniczne, które zostały usunięte z elewacji przed latami 90. Dzięki temu miejski konserwator zabytków będzie mógł wpisać nieruchomość z początku XX w. do ewidencji zabytków, jeśli uzna to za słuszne.

- Kamienica przy ul. Gdańskiej 25 to zabytek, który zabytkiem nigdy nie był, bo jego detal architektoniczny został skuty. dlatego będziemy go odtwarzać, podobnie jak balkony. Podwyższa to jednak koszty remontu - zaznacza Paweł Bliźniuk, radny PO z zespołu „Miasto kamienic”.

Koszt całego remontu to 6,7 mln zł. Na jego pierwszy etap, który obejmował prace związane ze wzmocnieniem fundamentów i likwidacją zbędnych budynków gospodarczych, miasto wydało 400 tys. zł. Drugi etap, który rozpoczęto półtora miesiąca temu, polega na pracach konstrukcyjnych (naprawa stropów i dachu), wymianie stolarki okiennej oraz odtworzeniu secesyjnego detalu wokół okien i gzymsów.

- Detal zostanie odtworzony na podstawie archiwalnego projektu, który się zachował - mówi Bliźniuk.- Pozbawienie go kamienicy jest przykładem dawnej szkoły rewitalizacji, gdy zabytki niszczono zamiast je remontować.

Koszt drugiego etapu to 1,2 mln. Najdroższy będzie trzeci etap, bo w jego trakcie trzeba będzie wyremontować wnętrze kamienicy i przeprowadzić prace wykończeniowe.

Przed rozpoczęciem remontu kamienica była w opłakanym stanie.

- Gdybyśmy go nie rozpoczęli, to kamienicę mógłby spotkać los budynku przy ul. Zielonej 48, w którym zawaliły się stropy i trzeba było go rozebrać - podkreśla Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta. - Kamienica w dużej mierze była opustoszała i znajdujące się w niej lokale nie przynosiły dochodów.

Przed remontem w kamienicy znajdowały się 33 mieszkania i 4 lokale użytkowe. Po zakończeniu trzeciej fazy prac liczba mieszkań wzrośnie do 34, bo powstaną one również na strychu, a liczba lokali usługowych do 5. - Być może już w wakacje będą możliwe przeprowadzki. Część mieszkań może zostać skierowana do programu „Lokale dla młodych”. Jednak głównie chcemy je przeznaczyć na lokale zamienne dla mieszkańców obszarów przeznaczonych do rewitalizacji - wyjaśnia Marcin Obijalski.

Miasto nie chce czekać z trzecim etapem remontu na unijne dofinansowanie do rewitalizacji obszarowej, tylko płynnie zrealizować go po drugim etapie, który ma się zakończyć do końca roku.

- O tym czy budynek wpisać do ewidencji zabytków zdecyduje miejski konserwator zabytków. Niektóre miasta wpisują do ewidencji nawet budynki z lat 50., więc wydaje się, że kamienica z uzupełnionym detalem będzie świetnie pasowała do naszego katalogu zabytków - mówi Obijalski.

Miasto wyremontowało już kamienice przy ul. Gdańskiej 35, 22, 24 i willę przy Gdańskiej 84 . Obecnie trwają remonty kamienic przy ul. Gdańskiej 114, 112,8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki