"Mia100 kamienic". Łódź może mieć spółkę do remontu famuły [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Udostępnij:
Być może miasto będzie musiało wnieść aportem do nowej spółki kamienicę przy ul. Północnej 1/3, którą wstępnie chciało sprzedać

W styczniu ma być gotowa analiza finansowa, która wykaże czy warto powołać spółkę do ukończenia remontu famuły przy ul. Ogrodowej 24 (na przeciwko hotelu andel’s) i na jakich zasadach powinna się ona utrzymywać. Być może miasto wniesie do niej aportem wyremontowaną kamienicę przy ul. Północnej 1/3. Niezależnie od tego czy spółka do renowacji famuły powstanie, jej remont zostanie zrealizowany. Dlatego miasto znalazło już lokal zamienny dla biblioteki, która znajduje się obecnie w famule. Zostanie ona przeniesiona do kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 (z 1912 r.). Drugi etap jej remontu z programu „Miasto kamienic” rozpocznie się w przyszłym roku. Szacowany jest na 6 mln zł.

"Mia100 kamienic". Remont kamienicy przy ul. Legionów 50 dobiega końca [ZDJĘCIA]

- W skład nieruchomości przy ul. Gdańskiej 8 wchodzi czterokondygnacyjny budynek frontowy i trzy oficyny. Pierwszy etap remontu obejmował wymianę stolarki okiennej i ogrodzenie kamienicy od ul. Legionów. Koszt tych prac to 218 tys. zł. Ważniejszy jest drugi etap prac, który będzie obejmował kompleksowy remont od fundamentów aż po dach - podkreśla Paweł Bliźniuk, radny PO z zespołu z zespołu „Miasto kamienic”. - Rozpoczęcie prac uzależniamy od zakończenia procesu przeprowadzek.

Zamieszkałych pozostało jeszcze 30 z 50 mieszkań. Po remoncie, który potrwa do 2017 r., ilość lokali się zmniejszy, bo powstaną tylko 32. Głównie będą to mieszkania dwupokojowe. Natomiast 3 lokale usługowe zostaną połączone w jeden i powstanie tam siedziba biblioteki przeniesionej z famuły.

"Mia100 kamienic". Kamienica przy Gdańskiej 25 może stać się zabytkiem [ZDJĘCIA]

Zarówno kamienica przy ul. Gdańskiej 8 jak i i famuła przy ul. Ogrodowej 24 znajdują się na obszarze przeznaczonym do rewitalizacji obszarowej. Magistrat przymierzał się do sprzedaży famuły, w której trwa drugi etap remontu. Nowy inwestor miałby sfinansować trzeci etap i dostosować lokale do swoich potrzeb. Znaleziono jednak inne rozwiązanie. - Opracowywana jest analiza finansowa na potrzebę powołania spółki miejskiej, która dokończyłaby remont. Uniknęlibyśmy sprzedaży famuły i środki na dokończenie remontu nie obciążałyby budżetu miasta. Chcemy przetestować model obligacji przychodowych - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Rozpoczął się remont zabytkowej willi przy Tuwima [ZDJĘCIA]

Na razie magistrat zdecydował się tylko na sprzedaż kamienicy przy ul. Północnej 1/3, ale przetargu jeszcze nie ogłosił.

- Planowane jest zawieszenie styczniowego przetargu, co wiąże się z opracowywaniem analizy dotyczącej famuły. Może ona wykazać, że do spółki trzeba będzie wnieść aportem nieruchomość, która od pierwszego dnia będzie przynosić zyski - tłumaczy Obijalski.

Nie wiadomo jeszcze czy w kamienicy przy ul. Północnej 1/3 byłyby tylko lokale na wynajem czy też komunalne. - Nie wykluczamy, że byłby to lokale zamienne dla mieszkańców rewitalizowanych obszarów - dodaje Paweł Bliźniuk.

"Mia100 kamienic". Pierwszy łódzki zabytek, dom Otto Gehliga, zeskanowano laserowo [ZDJĘCIA+FILM]

Miasto kamienic

Program „Miasto kamienic” polega na remontowaniu miejskich budynków, z których spora część jest w ewidencji i rejestrze zabytków. W budynkach tych powstały lokale zamienne dla lokatorów innych remontowanych kamienic oraz 8 obszarów przeznaczonych do rewitalizacji.

Tylko przy ul. Gdańskiej wyremontowano już lub jest remontowanych 10 kamienic: nr 2 (trwa II etap), nr 8 (II etap w 2016 r.), nr 22 (zakończony), nr 24 ( zakończony), nr 25 (trwa II etap), nr 29 (przygotowanie I etapu), nr 35 (zakończony), nr 112a (zrealizowany I etap), nr 114 (zrealizowany I etap), nr 154 ( zrealizowany I etap).
amag

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pawył
na Północny tuż obok nr.
K
Krystyna
Sp.z.o.o. najlepiej z kapitałem miasta dzieciory ustawiune
s
sdgafdjkjk
Oj, będzie za co pożyć, aż pieniądze z kamienicy przy Północnej się skończą. Myślicie, ze głupków z mieszkańców zrobicie darmozjady?
Dodaj ogłoszenie