Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta z regionu chcą mieć WORD

Agnieszka Jasińska
Filia WORD przy ulicy Maratońskiej może zniknąć z mapy ośrodków egzaminacyjnych
Filia WORD przy ulicy Maratońskiej może zniknąć z mapy ośrodków egzaminacyjnych Grzegorz Gałasiński
Na egzamin na prawo jazdy do Pabianic, Bełchatowa, Tomaszowa i Radomska? Wiele wskazuje na to, że już niedługo będzie to możliwe. Miasta z regionu starają się o to, żeby powstały u nich wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Przez to Łódź może stracić filię WORD przy ulicy Maratońskiej.

W Bełchatowie o utworzenie punktu egzaminowania ubiega się starostwo. Wspiera go Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. Zdaniem władz powiatu, Bełchatów ma spore szanse, bo wydział komunikacji wydaje w powiecie nawet 5 tysięcy praw jazdy rocznie.

- Tak duża liczba jest dobrym argumentem do utworzenia ośrodka w Bełchatowie - mówi Krzysztof Gajda, członek zarządu powiatu, nadzorujący wydział komunikacji i dróg starostwa.

Cezary Krawczyk, naczelnik wydziału komunikacji i transportu w tomaszowskim starostwie, zapewnia, że trzyma rękę na pulsie i tylko czeka na pojawienie się aktów wykonawczych do ustawy (dającej prawo tworzenia punktów zdawania egzaminów w miastach prezydenckich), by można było rozpocząć formalną procedurę starań o egzaminy.

- W środę jestem w tej sprawie umówiony z dyrektorem departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi - mówi Krawczyk.

Miejscem dla WORD w Tomaszowie może być baza Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, gdzie jest już plac manewrowy i sale wykładowe.

Ośrodek u siebie chciałyby mieć także: Zduńska Wola, Pabianice i Radomsko. Miasta właśnie liczą, ile to kosztuje.

- Wszystko będzie zależało od fizycznych możliwości i funduszy, potrzebnych na stworzenie ośrodka - mówi Sławomir Przybyłowicz z Urzędu Miasta w Radomsku.

Paweł Jegier, doradca prezydenta Zduńskiej Woli do spraw inwestycji, przyznaje, że miasto już wysłało pisma do Urzędu Marszałkowskiego i do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu z pytaniem o zasady, na jakich miałby powstać u nas WORD i o sposoby finansowania ośrodka.

- Czekamy na odzew - mówi Jegier. - Jeśli się okaże, że budowa WORD będzie wymagała dużych nakładów finansowych, nie zaangażujemy się w taką inwestycję.

Urząd Marszałkowski policzył, że koszt powstania nowego punktu egzaminacyjnego to wydatek 3,5 mln zł.

Łukasz Kucharski, dyrektor WORD w Łodzi, nie ukrywa, że jeśli w regionie powstaną kolejne WORD, to nie będzie opłacało się przedłużać dzierżawy filii przy ulicy Maratońskiej i Łódź straci jeden punkt egzaminowania.

- Dzierżawa kończy się niebawem. Czekamy na konkretne decyzje w tej sprawie - mówi.

Współpraca mw, oby, mk, aa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki