MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Michał Balas laureatem Konkursu im. Dominika Połońskiego w Łodzi. To Indywidualność Wiolonczelowa 2021

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Michał Balas jest już laureatem wielu wyróżnień
Michał Balas jest już laureatem wielu wyróżnień materiały prasowe
Zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego, który zakończył się w Łodzi został Michał Balas - student łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Oprócz licznych nagród, młody artysta otrzymał tytuł „Indywidualność Wiolonczelowa 2021”.

Michał Balas może również cieszyć się statuetką - którą ufundowała rodzina Połońskich, a zaprojektowała i wykonała Jadwiga Gajda-Lusina - oraz zaproszeniami na koncerty i recitale. Jury konkursu wskazało poza tym pięcioro innych uczestników, którym wręczono dyplomy dla wyróżniających się wiolonczelistów i nagrody pozaregulaminowe. Są to: Mateusz Błaszczak (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Warszawa), Dominik Drewniak (Akademia Muzyczna Poznań), Jakub Lemański (AM Łódź), Maria Leszczyńska (UMFC Warszawa) i Agata Nowak (AM Bydgoszcz).

Do pierwszej edycji konkursu - poświęconego pamięci zmarłego niespełna trzy lata temu wybitnego muzyka - przystąpiło 36 studentów polskich uczelni muzycznych. Jurorzy oceniali uczestników na podstawie nadesłanych nagrań. Jury pracowało w składzie: prof. Stanisław Firlej (przewodniczący), prof. Zdzisław Łapiński, dr Tomasz Lisiecki, dr Marcin Zdunik i dr Jacek Rogala; honorową przewodniczącą była dr Izabela Połońska - wdowa po patronie wydarzenia.

Po przesłuchaniu recitali jurorzy podkreślali zgodnie wysoki poziom nagrań i ich szczególną atmosferę. - Był to bardzo „wybuchowy” materiał. W każdym nagraniu była taka porcja emocji i taka porcja woli grania, chęci pokazania siebie, jak gdyby młodzi ludzie zamknięci z powodu pandemii, wyszli nagle przed kamerę i chcieli pokazać siebie z jak najlepszej strony - relacjonuje prof. Stanisław Firlej. A dyrektor konkursu prof. Agata Jarecka podkreśla: - Organizacja konkursu w czasach pandemii jest bardzo trudnym przedsięwzięciem, ale Dominik Połoński przekraczał w swoim życiu pewne bariery, więc i my podjęliśmy to wyzwanie.

Urodzony w 2001 roku w Krakowie Michał Balas jest studentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musik Akademie w Bazylei. - Jest kompletnym wiolonczelistą instrumentalistą o ogromnym potencjale intelektualnym i artystycznym - powiedział o nim prof. Zdzisław Łapiński. - Wybierając go, patrzyliśmy przez pryzmat patrona konkursu Dominika Połońskiego, który czarował zawsze swoją osobowością - przenosił nas w nieziemski świat. Wydaje nam się, że Michał Balas, reprezentując już znakomity poziom wykonawczy, ma ogromne szanse zachwycać nas tak jak Dominik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki