Michał Kołodziejczak, rolnik spod Błaszek. Blokował A2. Kim jest „nowy Lepper”

Marcin DardaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Nikt od czasów Andrzeja Leppera tak skutecznie nie zwrócił uwagi rządu i opinii publicznej na problemy polskiego rolnictwa jak Michał Kołodziejczak, młody rolnik spod Błaszek w pow. sieradzkim. W środę zablokował ze swą ekipą autostradę A2. A przy okazji, lub może przede wszystkim, zwrócił uwagę także na siebie. Kim jest?

Blokada autostrady A2 odsunęła w cień sejmowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który w środę ubiegał się o wotum zaufania. Wśród wściekłych kierowców, którzy stali w długim korku pod Brwinowem, niewielu było takich, którzy solidaryzowali się z równie wściekłymi rolnikami. Lub chociaż próbowali zrozumieć, o co im chodzi. Relacje spod Warszawy poszły w całą Europę, bo to był protest antyrządowy, a protestujący na dodatek mieli na sobie odblaskowe, żółte kamizelki na podobieństwo tych, które noszą o wiele bardziej radykalni buntownicy podpalający samochody w Paryżu.

A na czele blokady stał Michał Kołodziejczak, 30-letni rolnik spod Błaszek, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej i AGROunii.

- Czy zna pan decyzję Głównego Lekarza Weterynarii, że od 1 grudnia na pół roku zezwolił na przywóz świń z Litwy, z czerwonej strefy ASF, do Polski? Te świnie są ubijane w polskich zakładach - mówił przed kamerami Kołodziejczak do ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego, który przybył na rozmowy z rolnikami blokującymi A2.

Protest rolników na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. Pas w kierunku Warszawy zablokowany. Uwaga na utrudnienia!

Pytań zresztą było więcej. Rolników trafia szlag, bo choćby hodowca w Niemczech dziś zarabia 87 zł na tuczniku, a rolnicy w Polsce do takiego samego tucznika dokładać muszą 47 zł.

AGROunia domaga się odszkodowań za świnie „wybite urzędowo” w ramach walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rolnicy chcą też „realnych i skutecznych” działań w walce z wirusem, znakowania produktów flagą państwa, z którego zostały do Polski sprowadzone, ochrony rodzinnej produkcji rolnej, prowadzenia przez rząd polityki międzynarodowej, która zaprzestanie finansowania polityki rolnej w krajach, które konkurują z Polską (m.in. Ukraina), powrotu eksportu na Wschód, a nawet wycofania się rządu z popierania rozwiązań mających ograniczyć swobodę wypowiedzi w internecie. Zestaw bogaty. Jak widać, rolnicy żyją nie tylko problemami rolnictwa. I głośny, bo relacje i potyczki z Ardanowskim pokazały wszystkie telewizje, łącznie z publiczną. Pod petycją widnieje nazwisko Kołodziejczaka z dopiskiem „lider ruchu AGROunia”.

Michał Kołodziejczak wizualnie przypomina bardziej hipstera niż rolnika. To zdaje się być przemyślanym elementem jego wizerunku. Paweł Gołąb

Młody rolnik przed kamery nie trafił znikąd. Co ciekawe, Kołodziejczak był radnym PiS w gminie Błaszki, a dziś otwarcie - i trzeba przyznać, że skutecznie medialnie - występuje przeciw rządowi PiS. Nie ma tu niekonsekwencji, bo z PiS Kołodziejczak wyleciał w 2015 r., niespełna rok po wyborach.

- Jest odważny, ale przy tym bardzo wyrywny. Na spotkaniach wszczynał awantury, wszystko nagrywał - mówi z niechęcią polityk PiS, który prosi o niepodawanie jego nazwiska. - Jako radny PiS bezpardonowo atakował burmistrza z PiS Karola Rajewskiego. To ironia losu, bo burmistrz też niedługo potem z PiS wyleciał, ale wtedy to była szanowana postać w naszej partii. Kołodziejczak umiał już wtedy zjednywać sobie ludzi. Stworzył grupkę radnych. Miał ambicje, żeby zostać burmistrzem. Teraz widzę, że sięgają już o wiele dalej, pewnie Sejmu. Rolnik po prostu szuka sławy.

Co istotne, niemal to samo powiedział Kołodziejczakowi na A2 minister Ardanowski. Choć akurat mógł to zrobić po to, by dyskusję transmitowaną na żywo przez telewizje sprowadzić do ambicji politycznych Kołodziejczaka. - Pan chce stworzyć organizację polityczną w tej chwili i to jest jedyny cel - zarzucił młodemu liderowi rolników minister rolnictwa.

- Tak, oczywiście, żeby pan miał z kim rozmawiać - rzucił mu w odpowiedzi Kołodziejczak. Lider AGROunii nie tylko opanował sztukę riposty. Jego wypowiedzi są przemyślane, dobrze zaplanowane. Potrafi przewidzieć, o co zapyta oponent lub dziennikarz.

Dlaczego zdecydował, że najskuteczniejszym miejscem protestu będzie autostrada? „Bo ta droga jest tak ważna jak rolnictwo w Polsce. Brak dobrego rolnictwa będzie generował porównywalne problemy do braku dostępnej autostrady”.

Trzeba przyznać, że nawet wśród politycznych starych wyjadaczy wywodzących się ze środowisk rolniczych jeszcze takiego nie było, który użyłby tak obrazowej i dość sensownej - z punktu widzenia rolników - metafory.

Wygląda na to, że Kołodziejczak kreuje się na zupełnie nowy typ rolnika - trybuna ludowego, który diametralnie odstaje od stereotypu prostego chłopa tłumaczącego jak krowie na granicy, o co mu chodzi. Szczerej chłopskiej twarzy też mu brakuje. To typ dobrze ubranego inteligenta, który wie, jak się zachować przed kamerą, nie tracąc zresztą przed nią nerwów.

Gdy w maju rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej przed starostwem w Sieradzu topili unijną flagę w kapuście, na którą - jak mówili - nie ma zbytu, Kołodziejczak zasiadł w traktorze ubrany w garnitur i pod krawatem. Wyglądał bardziej na hipstera niż rolnika. A ma gospodarstwo warte 1 mln zł, dochód który przyniosło w 2016 r. to 30 tys. zł, Kołodziejczak ma też do spłaty 130 tys. zł kredytu inwestycyjnego.

Protest rolników na trasie S8 w Rawie Mazowieckiej. Zablokow...

Sam mówi o sobie, że jest Justinem Bieberem polskiego rolnictwa. Odwołanie się do przesłodzonej gwiazdy pop może świadczyć o sporym dystansie do samego siebie, ale z drugiej strony rolnik rzeczywiście fizycznie przypomina idola nastolatek.

Porównań z Andrzejem Lepperem i jego metodami nacisku, nie lubi. Fakt, Lepper był jednym z najzdolniejszych chłopskich polityków. Metody socjotechniki wchłaniał jak gąbka i umiał tę wiedzę skutecznie wykorzystywać. Ale musiał się uczyć, zaś Kołodziejczak zachowuje się tak, jakby się z tym urodził. Lepper miał jednak tę szczerą, chłopską twarz, Kołodziejczak nie.

Twarz Leppera bez pytań kupowali rolnicy, ale rolnicy czasu bolesnej transformacji ery Balcerowicza i późniejszej. Ale Kołodziejczak mówi już chyba do innych rolników, nie tych o szczerych wiejskich twarzach, a młodych i rzutkich jak on, europejskich - powiedzmy. I tą Europą, a może raczej tym, ile obiecał, a ile nie zrobił jeszcze dla nich polski rząd, są rozczarowanych.

Unia Warzywno-Ziemniaczana to małe stowarzyszenie rolników trzech gmin w pow. sieradzkim. AGROunia, która się tworzy, ma być czymś więcej nie tylko ze względu na zasięg, ale i pewnie ambicje polityczne liderów albo lidera. Ten ruch rozwija się głównie w centralnej Polsce. Najbliższe spotkanie awizowane jest w pow. łęczyckim.

Kto wie, na co jeszcze wpadnie „nowy Lepper”? Zapowiada kolejne protesty. Porównań z Lepperem nie lubi, ale nie wiadomo, czy jest w tym szczery.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elzbieta

Dziwna postać. Forma wypowiedzi przypomina niektórych z poprzedniego systemu. Gospodarstwo przynosi zyski i tak sobie stał się wielkim obrońcą. Czas pokaże

G
Gość

Chlopak z glowa,wie czego chce.

T
Tadek

Ciekawe kto go opłaca

G
Gość

Obciążyć dziada za blokowanie autostrady chyba że miał zgodę kurdupla

A
Ada. Lech Bognacki

Brawo Michał !
Tak trzeba z zaklamanymi dziennikarzami tzn. tak jak to widzieliśmy w wywiadzie w TV Republika. Ale trzeba również podobnych i ostrych metod wobec calej linii politycznej Prawa i Sprawiedliwości na która przecież głosujemy bo lepszej alternatywy brak. Nawiazuje tu do polityki PiS, głównie chodzi o dyrektywy Kaczynskiego w sprawach związanych z Ukrainą. Nie idzie tu tylko o protegowanie importu mięsa wieprzowego ale i udzielanie "im" miliardowych pożyczek obojętnie czy to na autobusy w Kijowie, czy na otwarte przygarnianie tej wrogiej Polsce i Polakom nacji. Zatrudnianie ich w naszym kraju bez żadnego umiaru (mamy ich podobno już aż 3,5 miliona nie licząc młodzieży ukraińskiej na bezpłatnych studiach, różnych pomocy domowych na czarno za przymknieciem oka itp). A stosunek bezkarności do osób pochodzenia ukraińskiego, którzy rozwalają nam Polskę swoim
swoim wrogim stosunkiem do kraju do którego przybyli ich rodzice (paatrz: bezkarna okupacja Sejmu, obrażanie polskich dziennikarek i dzienikarzy
Ale wobec kogo ta "miękka linia" jest stosowana ? Otóż wobec narodu, z ktorego pochodzili zbrodniarze OUN i UPA
więc zbrodniarzy którzy barbarzynsko wymordowali aż 150.000, a może nawet dwa razy tyle naszych dzielnych Kresowian. Nikt dotąd nie wyprowal z łona ciężarnych Polek nieurodzonych plodow i nie nadziewl na sztachety bezbronnych dzieci i nie topi polskich dzieci w studiach na pitną wodę. To czynili
właśni ci ktorym bezpodstawnie teraz pomagamy nie baczac na to, ze nigdy nie przeprosil ani nie byli zainteresowani uzyskaniem przebaczenia.

b
bjwiel

Z wypowiedzi (wywiad RMF) mogę stwierdzić; że wiesz do czego dążyć.
Więcej nie chcę obecnie blablać.

j
jarek

To jest zwykły pistolet w rękach PiSu, kilka lat temu przeszedł operację plastyczną żeby dobrze wyglądać przed kamerami. Zmanipulował ludzi gdy miał zostać radnym a teraz szuka nowych jak widać takowych nie brakuje. PiS chce pogrążyć PSL ale musi mieć narzędzie.

.

Ludzie jak nie macie pojęcia o co chodzi to po co pisać te beznadziejne komentarze. Moi rodzice ciężko pracują w gospodarstwie i ja dobrze wiem jak to jest bo sama im pomagam. We wigilię muszą odejść od stołu by iść do pracy bo zwierzęta same się nie nakarmią tylko po to żebyście mieli co kupić w sklepie. Naprawdę zastanówcie się co piszecie!

O
Odbiorca

Czy Pan wie, co dokładnie oznacza słowo "hipster"? Bo z treści artykułu, wnioskuję, że nie. Krawat i hipster...dobre sobie. .

N
Nie lubię debili

Twój wysiłek pseudointelektualny mnie powalił..Myślisz zanim coś napiszesz, czy jednak to taki ból, ze ujikasz myślenia ?

M
Mieszczuch

Ten Michał naprawdę robi dobre wrażenie, ja bym głosował

t
traktorzysta

jak sie nie umiało do tej pory handlowac ani dobrze produkowac to tera trzeba wziasc kose oraz widly i zaczac politykowac.

p
poszla koza za chalupe

jestes koles bardzo namolny,wez sie do roboty kmiotku malorolny

J
Jendrus

Stary cap..hahahahah

s
sasiadka

a wiesz Ty kto kryje Twoja loszkę?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3