Michał Krupiński zmienia żubra w rekina biznesu - raport

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Rekordowy wzrost w segmencie kredytów, wzrost zysku netto z 539,8 do 582,1 mln zł z ponad 10-procentową rentownością, 208 tys. nowych kont indywidualnych – takimi wynikami pochwalił się bank PEKAO S.A. w raporcie kwartalnym. Prezes Michał Krupiński zapowiada, że to nie koniec rewelacyjnych wieści i kontynuuje operacyjne transformacje, których celem jest zarobienie 3 mld złotych w 2020 roku.

Bank Pekao S.A.poinformował w komunikacie, że raportowany wynik netto wzrósł w okresie kwiecień-czerwiec o ponad 8 procent do 582 mln z 540 mln złotych w II kwartale 2018 roku przy wzroście ROE do poziomu 10,1 proc. Wynik ten okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 575,8 mln zł.

– Drugi kwartał 2019 roku przyniósł kolejny raz z rzędu solidne wyniki operacyjne i dwucyfrowy wzrost powtarzalnego zysku netto, podnosząc nasze RoE do dwucyfrowego poziomu. Co ważne, osiągamy te rezultaty pomimo znacznej koncentracji na trwającej transformacji naszego banku, która obejmuje inwestycje w poprawę efektywności i nowoczesne rozwiązania operacyjne, a także nowe produkty oraz usługi dla naszej rosnącej bazy klientów – powiedział Michał Krupiński, prezes zarządu Pekao S.A.

Pekao ma apetyt na 500 tys. nowych rachunków w tym roku

W I półroczu 2019 r. Pekao otworzyło 208 tys. nowych kont dla klientów indywidualnych, czyli o 19 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2018 roku. Jak zapowiada prezes, bank mierzy w otwarcie 500 tys. nowych rachunków bieżących w tym roku.
Dąży do tego poprzez innowacje, na przykład ich konto firmowe Przekorzystny Biznes można otworzyć na podstawie selfie, czyli samodzielnie wykonanego zdjęcia, a sam proces weryfikacji jest na tyle skrócony, aby oszczędzić kłopotu mikroprzedsiębiorcom z odwiedzaniem placówki i wypełnianiem skomplikowanego formularza. Do tego oferuje premię na początek w wysokości 600 zł, aby zachęcić nowych klientów do otwarcia rachunków.

Czy to działa? Bank pochwalił się, że w I półroczu sprzedaż konta Przekorzystne Biznes zwiększyła się o 28 proc. Dodajmy, że wzrost dotyczy również terminali płatniczych i wynosi 89 proc.

Bank przyznaje, że stawia na młodych klientów. Wyniki pokazują, że w pierwszej połowie 2019 r. liczba pozyskanych nowych klientów w wieku 13-17 lat była o 50 proc. wyższa niż w pierwszym półroczu 2018. Dlatego istotną kwestią jest przyspieszenie rozwoju bankowości elektronicznej – klienci indywidualni mogą założyć konto zdalnie, a od kwietnia za pośrednictwem aplikacji mobilnej PeoPay.

Narzędzia mobilne są kluczowe, ponieważ tylko na koniec czerwca Pekao posiadało 1,4 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej, a to o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Aktualności: Michał Krupiński, Pekao: nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł

Bank zanotował silny wzrost udzielanych pożyczek i kredytów

Przez wdrożenie rozwiązań mobilnych zwiększyła się również sprzedaż pożyczek ekspresowych w procesach elektronicznych – w II kwartale bank udzielił o 22 proc. więcej pożyczek w bankowości mobilnej niż w analogicznym okresie 2018 roku i miały one 37-procentowy udział w sprzedaży pożyczek ogółem.

Prezes banku podczas konferencji prasowej zaznaczył, że odnotowano również silne przełamanie w kredytach, dzięki wprowadzeniu szybkiej akcji kredytowej. Wartość kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych udzielonych przez Pekao wzrosła w I półroczu o 11 proc. do 68 mld zł. Pekao więcej zarabia też na tych kredytach, bo przychody z nich wzrosły o 17 proc.

– Osiągnęliśmy silną dwucyfrową dynamikę kredytową we wszystkich strategicznych segmentach – zaznacza prezes Krupiński.
Kredyty i pożyczki na koniec czerwca 2019 r. wyniosły 151,56 mld zł i były o 9 proc. wyższe niż na koniec czerwca 2018 r. Sprzedaż netto pożyczek gotówkowych w I półroczu 2019 roku wyniosła 2,8 mld zł, a wzrost portfela pożyczek gotówkowych wyniósł 12,7 proc. rdr do 13 mld zł.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych wyniosła 4,9 mld zł, co przełożyło się na wzrost portfela o 10,6 proc. rdr. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw ich wartość wzrosła o 16,3 procent, a kredyty korporacyjne pozwoliły uzyskać dochód wyższy o 19 proc.

Wprawdzie Pekao udziela coraz więcej kredytów, ale jednocześnie maksymalnie skupia się na ograniczeniu ryzyka kredytowego. Koszty ryzyka, czyli stosunek rocznych rezerw do portfela kredytowego netto, wyniosły w ciągu półrocza zaledwie 0,38 proc. – to prawdopodobnie najlepszy wynik wśród polskich banków.

Transformacja zapoczątkowana przez Michała Krupińskiego trwa i przynosi efekty

Bank Pekao SA ma bardzo bogatą przeszłość, a jego historia zaczyna się w 1929 roku, kiedy to powstał po to, aby zaspokoić potrzeby finansowe około 8 mln Polaków żyjących poza granicami kraju. W okresie PRL bank stał się bankiem uniwersalnym, a w 1998 roku zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych (notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy), rok później dołączył do włosko-niemieckiej grupy bankowej UniCredit. Jest częścią Grupy PZU, największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów i obsługuje ponad 5,5 mln klientów detalicznych.

Nowy prezes Michał Krupiński, który przejął stery w listopadzie 2017 roku (Kim jest Michał Krupiński? Prezes Zarządu Banku Pekao), od początku zapowiadał liczne transformacje, które miały raz na zawsze zerwać z wizerunkiem skostniałego banku, reliktu dawnych czasów. Teraz ma być przede wszystkim nowocześnie i cyfrowo, co umożliwić mają narzędzia i aplikacje, a także rozwój platform finansowych wspierających klientów biznesowych. To wszystko z dużo lepszym rozumieniem klienta, inspirowanym podejściem globalnych firm technologicznych.

– Uważam, że w kolejnych latach musimy co roku pozyskiwać około pół miliona nowych klientów, których następnie chcemy „uproduktawiać”. To aspiracja na następne lata. Tworzymy silną bankowość relacyjną. […] W coraz większym stopniu przyciągamy nowych klientów, i to w dużym stopniu młodych klientów – jesteśmy bankiem, który najmocniej rośnie wśród młodych klientów, na czym nam bardzo zależy – powiedział Michał Krupiński Polskiej Agencji Prasowej.

Głównym priorytetem jest transformacja cyfrowa. W tym celu specjalnie powołany zespół ekspertów ma do dyspozycji najbezpieczniejsze i najwygodniejsze narzędzia do operacji bankowych, które umożliwiają optymalizację kosztów i przyspieszenie procedur.
Zgodnie z zapowiedziami pod koniec 2018 r. w pierwszej kolejności działania ekspertów skupią się nad projektami dotyczącymi rozwoju platformy omnikanałowej, big data, wspomagającymi analizę danych i prywatną chmurę obliczeniową dedykowaną bankowi. Pekao chce przede wszystkim budować własne kompetencje informatyczne i wzmacniać wewnętrzny dział IT.
Obecny rok dla Banku Pekao S.A. jest przejściowy i aż 1000 osób w różnych strukturach banku pracuje nad kilkudziesięcioma projektami mającymi na celu optymalizację struktur banku, poprawę efektywności operacji, wprowadzenie kolejnych cyfrowych projektów oraz automatyzację procesów i robotyzacji działań. Dopiero w 2020 roku – jak zapowiada zarząd – bank pokaże swój potencjał, a jego oferta i narzędzia finansowe będą odzwierciedleniem ambitnej i solidnej strategii.

Plany? Zarobienie 3 mld złotych w 2020 roku

Zarząd banku chce zarobić 2,3 mld zł w tym roku, a 3 mld zł — w kolejnym. Według zarządu banku plany są jak najbardziej realistyczne, biorąc pod uwagę takie działania jak redukcja zatrudnienia, co ma przynieść oszczędności na poziomie 100 mln zł, renegocjacja umów informatycznych czy nawet ograniczenie płaconych składek, przede wszystkim na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

– Jesteśmy na półmetku naszej trzyletniej strategii i na dobrej drodze do jej realizacji. Nie zamierzamy zwalniać tempa transformacji, utrzymując jednocześnie rygorystyczne podejście do dyscypliny kosztowej – zapowiada prezes Michał Krupiński.
Czytaj także: Michał Krupiński: Plan wzrostu zysku Pekao w 2020 roku
Bank podał, że strategia uwzględnia do 2020 założenie co najmniej 400 tys. rachunków rocznie. W zainteresowaniu instytucji, oprócz młodych klientów i mikroprzedsiębiorców, znajdują się również małe, średnie przedsiębiorstwa oraz te o obrotach do 500 mln zł.

Pekao planuje również rozwój sieci franczyzowej, która ma być wsparciem dla sprzedaży oddziałowej. Dlatego w wybranych regionach powstaną nowe placówki, które wzmocnią lokalne rynku i jednocześnie odciążą sieć oddziałową, przejmując zadania operacyjne.

Strategia na lata 2017-2020 zakłada przeciętny wzrost udzielanych kredytów o 7-8 proc. i pierwsze półrocze udowadnia, że te wyniki są jak najbardziej realne: wzrost kredytów wyniósł 9 proc., a dochody wzrosły 12 proc., gdy Pekao zakładało ich średni roczny wzrost o 10 proc.

Co więcej? Bank dąży do tego, aby w przyszłym roku obniżyć wskaźnik kosztów (C/I) do dochodów poniżej 40 proc. (teraz jest to 42,9 proc. po odliczeniu opłat na BFG), wskaźnik kapitału własnego (ROE) na poziomie 12,5 proc, a koszty ryzyka mają wynieść nie więcej niż 0,50 proc. Te wyniki pokazują, że spółka konsekwentnie realizuje zakładane cele i jest na dobrej drodze, by z instytucji o wizerunku dość tradycyjnym stać się liderem inteligentnego wzrostu w bankowości relacyjnej.

Źródła:
https://www.dorzeczy.pl/kraj/110335/Bank-Pekao-SA-dwucyfrowa-dynamika-zysku-netto-wsparta-silnymi-dochodami-komercyjnymi.html
https://biznes.interia.pl/gieldy/news/zubr-jak-rekin-czyli-pekao-liczy-na-szybszy-wzrost,2625375,1844
https://gazetawroclawska.pl/michal-krupinski-pekao-nasze-wyplaty-dla-akcjonariuszy-przekrocza-lacznie-6-mld-zl/ar/c3-14288453
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zysk-netto-grupy-Pekao-SA-w-II-kw-19-wyniosl-582-1-mln-zl-zgodny-z-oczekiwaniami-7718722.html
https://businessinsider.com.pl/firmy/bank-pekao-wyniki-finansowe-w-drugim-kwartale-2019-r/g67664w
https://www.wnp.pl/finanse/bank-pekao-publikuje-najnowsze-wyniki-prezes-zadowolony,350798_1_0_0.html
https://pomorska.pl/michal-krupinski-pekao-sa-bankowym-liderem-efektywnosci/ar/c3-14288321
https://dziennikbaltycki.pl/michal-krupinski-pekao-liderem-efektywnosci-i-z-wysoka-dywidenda/ar/c3-14312635

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3