Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne w Łodzi.
  1/10
  przejdź do galerii

  Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne w Łodzi. ©materiały prasowe

  Choć uczestnicy jubileuszowych XXX. Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych przybyli do Łodzi w minioną sobotę, oficjalnie dopiero od wtorku będziemy mogli podziwiać ich podczas uroczystego otwarcia imprezy i pierwszego dużego koncertu. Pierwsze sześć koncertów odbyło się w miastach województwa, m.in. w Skierniewicach i Ksawerowie.
  To preludium do głównych wydarzeń, które rozgrywać się będą w Łodzi, ale jak przyznają organizatorzy, Centrum Kultury Młodych i Widzewskie Domy Kultury, współpraca z gminami i ośrodkami kultury pozwala dopiąć budżet festiwalu.

  Podczas Warsztatów jest co podziwiać. Dzięki barwnemu, działającemu pod kierunkiem choreografa Sahiba Singha Friendship Dance Group IAFFC poznamy bhangrę - najbardziej żywiołowy i barwny taniec Indii. Grupa działa już od piętnastu lat, ale jest jednym z młodszych uczestników tegorocznych warsztatów.
  Z kolei jednym z najstarszych jest pochodzący z Bułgarii Zespół Tańca Ludowego "Chavdar". Powstał on w 1946 roku, a jego pierwszymi kierownikami byli Stoyan i Alexander Bogdanov Kadiiski. "Chavdar" ma w dorobku m.in. Złoty Medal i Puchar Bułgarii na First Festival of Activities i triumf na XI. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru "Odigidis" w Grecji.

  Niewiele młodszy jest serbski Zespół Akud "Jovan Popivic", sformowany w 1950 roku, mający własną orkiestrę, a nawet grupę teatralną. Ciekawostką jest, iż wszelkie stroje wykonują kobiety zrzeszone w stowarzyszeniu. Za sprawą Gruppo Folcloristico Trevigiano usłyszymy XIX-wieczne pieśni włoskie i tańce z regionu Treviso, odnoszące się do szczególnych momentów wiejskiego życia.

  Do hiszpańskiej Andaluzji zabierze nas Grupo Municipal de Danzas Fuergirola, zdobywcy m.in. II. Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Sagra del Mandorlo on Fioro na Sycylii, specjaliści od pure flamenco i tańców wybrzeża. Wnikliwi będą mogli porównać tradycje Gruzji (Zespół Pieśni i Tańca Siqa) i Abchazji (Państwowy Zespół Pieśni i Dańca), para-państwa, będącego częścią Gruzji.

  Podczas imprezy zaprezentują się też ceniony ukraiński Hlados oraz dwa łódzkie zespołu: działające od 1970 roku "Anilana" i nieco młodsza "Łódź". Wszyscy oni zainaugurują imprezę we wtorek o godz. 15 na dziedzińcu urzędu miasta, zaś o godz. 17 odbędzie się wielki koncert na rynku Manufaktury.

  Impreza trwa do 14 lipca, a w programie są m.in. kulinarno-muzyczny Wieczór Narodów (8 lipca, godz. 19) i koncert galowy w Teatrze Muzycznym.
  ============11 (pp) Zdjęcie Autor(35208107)============
  fot. materiały prasowe

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo