Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Fotografii od czwartku w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Podczas tegorocznej edycji Fotofestivalu obejrzeć będzie można m.in. zbiorową wystawę studentów Szkoły Filmowej "Cichogłośno", gdzie zaciera się granica między realnym a symbolicznym
Podczas tegorocznej edycji Fotofestivalu obejrzeć będzie można m.in. zbiorową wystawę studentów Szkoły Filmowej "Cichogłośno", gdzie zaciera się granica między realnym a symbolicznym materiały prasowe
W czwartek rozpocznie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Do 15 czerwca obejrzeć będzie można prace Hinza, Ballena, Griffina i wielu innych twórców.

Łódzki "Fotofestiwal" od lat skupia się na prezentowaniu fotografii światowej klasy. Jednym z wydarzeń zapowiadających tegoroczną imprezę jest czynna już w Art_Inkubatorze (ul. Tymienieckiego 3) wystawa zdjęć Volkera Hinza, który prezentuje fotografie najważniejszych postaci showbiznesu i polityki XX wieku (m.in. Madonny, Clinta Eastwooda czy Woody'ego Allena). Wystawa obejmie ponad 70 prac, spośród których 5 trafi pod młotek na aukcji fotografii w ramach 12. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska.

Otwarta zostanie pierwsza w Polsce tak duża indywidualna wystawa prac Rogera Ballena, autora jednych z najbardziej niepokojących kadrów w historii fotografii.

Tegoroczne panele dyskusyjne i spotkania autorskie poświęcone będą tematowi przyszłości. "Aparaty zapewniają natychmiastowy wsteczny ogląd naszych przeżyć" pisze Susan Sontag. Jaka jest więc możliwość opowiedzenia o przyszłości za pomocą fotografii? Czy fotografia można stworzyć wizje przyszłości, czy raczej jej przeznaczeniem jest opowiadać o przeszłości i zostawiać ślad teraźniejszości? Być może odpowiedzi przyniesie 13. Fotofestival.

Stałym punktem programu Fotofestiwalu są wystawy finalistów Grand Prix. W tym roku jest ich dziesięcioro, w tym m.in. projekt "Stigma" Adama Lacha, tworzony początkowo jako reportaż na zamówienie, który zdobył zainteresowanie "The New York Times" i przyniósł autorowi wyróżnienie Picture of The Year. Zdjęcia opowiadają o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.

Obejrzeć będzie można też cykl wystaw fotograficznych "Imaginarium" z Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi. Wystawa główna Szkoły filmowej zatytułowana Darkroom to gra z percepcją sprawdzająca nasze reakcje i emocje. To wypróbowywanie mediów i gatunków w stanie przemiany, której towarzyszą "rewolucje" rytuałów odbiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki