Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Akademii Muzycznej w...

  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Akademii Muzycznej w Łodzi

  Aida Stępniak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Akademii Muzycznej w Łodzi
  W Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w środę zacznie się I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz.
  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Akademii Muzycznej w Łodzi
  Do rywalizacji stanie 65 młodych skrzypków z ponad dwudziestu krajów, wyłonionych spośród 130 chętnych. Uczestników oceniać będą skrzypkowie i dyrygenci. Według przewodniczącego jury, Łukasza Błaszczyka, dzięki temu werdykt będzie można formułować skupiając się nie tylko na technice, ale i muzycznej interpretacji instrumentalistów. W komisji zasiądą również Bartosz Bryła, Massimiliano Caldi, Lars-Erik ter Jung, Robert Kabara i Janusz Wawrowski.

  Konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym nie mogło zabraknąć utworu patronki wydarzenia i uczelni, Grażyny Bacewicz - każdy uczestnik zobowiązany będzie wykonać jedną z jej miniatur na skrzypce i fortepian. Poza tym zaprezentuje wybrany kaprys Henryka Wieniawskiego lub Niccolo Paganiniego oraz utwór dowolny. Skrzypkowie zakwalifikowani do II etapu wykonają 30-minutowe recitale, w których zawarty będzie napisany specjalnie na potrzeby konkursu utwór łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego „Wahanie” na skrzypce solo. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł.

  Przesłuchania rozpoczną się w sali kameralnej łódzkiej AM (al. 1 Maja 4) w czwartek. W środę zaś w sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) podczas koncertu inauguracyjnego o godz. 18 część jurorów oraz Geir Inge Lotsberg wystąpią w roli skrzypków lub dyrygentów z orkiestrą łódzkiej uczelni. Konkurs potrwa do 13 grudnia. Na przesłuchania i koncerty wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo