MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie komisje za zmianą nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Spotkanie na os. Górki
Spotkanie na os. Górki Rafał Klepczarek
Krzysztof Janicki i Józef Szczepanik, radni miejscy z Górek w środę (16 maja) przedstawili w łowickim ratuszu projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy na osiedlu Górki. Poparło go większość członków miejskich komisji: gospodarczej oraz budżetowej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia mieszkańcy ul. Żołnierzy Niezłomnych (dawna ul. 17 Stycznia) podtrzymali swoje stanowisko w sprawie zmiany patrona ulicy narzuconego przez wojewodę łódzkiego. Zbigniew Rau zmienił nazwę ulicy z czasów PRL w ramach ustawy dekomunizującej, gdyż upamiętniała ona wejście do Łowicza Armii Czerwonej w 1945 roku oraz ucieczkę Niemców. W czasach komunistycznych była ona celebrowana jako moment wyzwolenia Łowicza spod okupacji hitlerowskiej.

Zgodnie z ustaleniami do ratusza trafił projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy na 17 Stycznia 1649 Roku ze skróconą pisownią „17 Stycznia”.

- Liczę, że w Radzie Miejskiej w Łowiczu znajdzie się większość, która uszanuje wolę mieszkańców i poprze ten projekt uchwały – mówi Krzysztof Janicki.

Jeżeli tak się stanie, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wojewoda łódzki uchyli decyzję łowickiej rady.

Mieszkańcy liczą, że burmistrz Krzysztof Kaliński będzie jej wtedy bronił z upoważnienia radnych przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi. A ten ostatni weźmie pod uwagę, że nadawanie nazw ulicy leży w kompetencji lokalnego samorządu, a nie strony rządowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki