Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie przychodnie będą połączone. Czy pacjenci na tym zyskają?

Jolanta Baranowska
archiwum
Miasto chce połączyć szpital Rydygiera z przychodnią „Śródmieście” oraz ZOZ „Dąbrowa” z ZOZ „Chojny” i ZOZ „Widzew” z „Batorym”.

Na pierwszej powakacyjnej sesji łódzkiej Rady Miejskiej 26 sierpnia radni zdecydują, czy Centrum Medyczne im. Rydygiera zostanie połączone z centrum medycznym „Śródmieście”, miejski ZOZ „Dąbrowa” z ZOZ „Chojny”, a przychodnia „Widzew” z „Batorym”.

Miasto argumentuje, że duże centra medyczne będą miały większe szanse na kontrakty z NFZ. Opozycyjny PiS twierdzi, że nie jest to wcale takie pewne.

Miejskie Centrum Medyczne „Śródmieście” ma być przejęte przez Centrum Medyczne im. Rydygiera. Urząd Miasta Łodzi twierdzi, że w ten sposób powstanie jeden, silny podmiot, który będzie oferował: podstawową opiekę zdrowotną, dostęp do specjalistów, leczenie szpitalne oraz rehabilitację. Miasto planuje, że na podstawie połączonych placówek powstanie „system opieki nad matką i dzieckiem od poczęcia aż po starość”. Jednym z celów konsolidacji ma być „zwiększenie konkurencyjności” i „wzmocnienie pozycji negocjacyjnych” w konkursie ofert w NFZ (planowany na przełom 2015 i 2016 r.). Połączenie ma też przynieść oszczędności przy inwestycjach i remontach.

Restrukturyzacja łódzkiej służby zdrowia. Połączą dwie miejskie przychodnie

Miejska Przychodnia „Dąbrowa” ma zaś przejąć inny miejski ZOZ na Górnej, czyli „Chojny”. Pacjenci jednak nadal będą się leczyć w tych samych budynkach. Połączenie ma dać oszczędności w administracji oraz „lepszą pozycję negocjacyjną” w walce o kontrakty z NFZ.

Takie same powody połączenia podaje się w przypadku przychodni „Batory” i „Widzew” („Widzew” ma wchłonąć „Batorego”). I - tak samo jak w przypadku przychodni na Górnej - pacjenci nadal będą mogli leczyć się w tych samych lokalizacjach.

Plusem łączenia przychodni ma być to, że pacjent będzie mógł zapisać się do lekarza lub na zabiegi w obydwu połączonych przychodniach.

Marcin Zalewski (radny opozycyjnego klubu PiS), wiceprzewodniczący komisji ochrony zdrowia i polityki społecznej Rady Miejskiej w Łodzi twierdzi, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób NFZ będzie kontraktował specjalizację.

W jakim kierunku podąża miejska służba zdrowia?

Kilka lat temu była tendencja do dzielenia usług na małe, osiedlowe przychodnie, które były bliżej pacjenta - mówi Marcin Zalewski. - Dziś łączy się ZOZ-y w duże centra medyczne, ponieważ rzekomo NFZ preferuje takie jednostki. Ale nikt nie ma takich wytycznych na piśmie.

Radny przypomina, że podczas poprzedniej kontraktacji zwyciężały małe, prywatne przychodnie.

I nie da się ukryć, że one mają poważne karty przetargowe w ręku - uważa Zalewski. - Jeśli np. potrzebują aparatu rentgenowskiego, aby się dostosować do zaleceń NFZ to mogą go kupić następnego dnia, z wolnej ręki. Tymczasem miejska przychodnia musi ogłosić przetarg, przejść przez wszystkie odwołania i tak mija pół roku, a placówka nadal nie wypełnia zobowiązań wobec kontraktującego.

CO DALEJ Z PRZYCHODNIAMI?
  • Pracownicy dwóch łączonych przychodni, czyli „Chojny” i „Batory” mają mieć zapewnioną „gwarancję ciągłości zatrudnienia”.
    ZOZ „Chojny” wchłonie przychodnia „Dąbrowa”, zaś ZOZ „Batory”- przychodnia „Widzew”. Interesy pracowników mają być zabezpieczone na podstawie art. 23’ kodeksu pracy.
  • Centrum Medyczne im. Rydygiera (po połączeniu) ze „Śródmieściem” zaoferuje: opiekę lekarza rodzinnego, specjalisty, rehabilitację oraz leczenie szpitalne.
  • Przychodnia „Dąbrowa” (po połączeniu z „Chojnami”) zaoferuje: podstawową opiekę zdrowotną oraz opiekę specjalisty: ginekologa, neurologa, otorynolaryngologa dla dzieci i dorosłych, rehabilitację, stomatologa, medycynę szkolną i medycynę pracy.
  • Przychodnia „Widzew” zaoferuje opiekę: POZ, diabetologa, chirurga, ortopedy, dermatologa, okulisty, otorynolaryngologa, ginekologa, rehabilitanta i fizykoterapeuty, urologa, a także lekarza medycyny pracy i sportowej.

Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki