Mieszkańcy kamienicy przy ul. Nowej 5 padną ofiarą czyścicieli kamienic? [ZDJĘCIA]

Agnieszka MagnuszewskaZaktualizowano 
Lokatorzy z ul. Nowej 5 obawiają się, że osoba, która kupi udziały w kamienicy, będzie chciała pozbyć się jej mieszkańców i budynek zburzyć. W ten sposób pozyska grunt w dobrym miejscu Krzysztof Szymczak
Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Nowej 5 w Łodzi są oburzeni, że magistrat nie interesuje się stanem nieruchomości, która w połowie należy do miasta.

Dwanaście rodzin zamieszkujących od kilkudziesięciu lat trzy budynki przy ul. Nowej 5 (w pobliżu ul. Kopcińskiego) obawia się, że zostanie wkrótce bez dachu nad głową.

Nieruchomość w połowie należy do miasta, ale magistrat chce odsprzedać udziały. Dlatego lokatorzy drżą o swój los - boją się, że mogą paść ofiarą tzw. czyścicieli kamienic.

- Przecież osoba, która kupi udziały w nieruchomości, zrobi to nie po to, by remontować te budynki. One są w opłakanym stanie. Ktoś to kupi tylko dla gruntu. A ludzie chyba pod most pójdą. Władze miasta widzą tylko swoje udziały w nieruchomości, a gdzie w tym wszystkim są ludzie? - pyta Marzena Włodarczyk, której matka została zakwaterowana przy Nowej 5 w 1967 r.

Najstarsi lokatorzy byli tu kwaterowani w lokalach komunalnych, choć wiadomo było, że połowa nieruchomości należy do osoby prywatnej. To jej w 1999 r. przekazano zarządzanie posesją. Ze względu na to, że nieruchomość nie jest w 100 procentach miejska, lokatorzy nie mogli wykupić swoich mieszkań jako komunalnych.

- Mieszkańcy mogą jednak nabyć połowę udziałów w kamienicy i założyć wspólnotę - tłumaczy Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Lokatorzy podkreślają, że nie stać ich na taki wydatek. Jaki czeka ich los?

- Jak ktoś inny przejmie te udziały, to może, ale nie musi przedłużać umów najmu. Obowiązuje wówczas trzymiesięczny okres wypowiedzenia - mówi Agnieszka Wojciechowska z Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich, do której lokatorzy zgłosili się po pomoc. - A magistrat wychodzi z założenia, że nie musi się o tych lokatorów troszczyć.

Według Masłowskiego, zbycie udziału w nieruchomości nie powoduje, że dotychczasowo zawarte umowy najmu ulegają automatycznemu rozwiązaniu. Mieszkańcy wolą jednak dmuchać na zimne.

- Chcemy działać zanim przejmą nas czyściciele kamienic, którzy podwyższą nam czynsz z 8 na 16 zł. Przykład mamy po sąsiedzku, gdzie po podniesieniu czynszów zostało dwóch lokatorów - mówi Kazimierz Włodarczyk, lokator.

Trzy budynki w kiepskim stanie przy ulicy Nowej 5 to nieruchomość, w której udziałów chce się pozbyć magistrat. Już drugi raz wystawił je na sprzedaż, ale chętnych nie ma.

Natomiast lokatorzy czują się, jakby mieszkali na bombie zegarowej. Sprzedaż miejskich udziałów oznacza koniec gwarancji, że budynki nie znikną. Posesja znajduje się w pobliżu Nowego Centrum Łodzi, a poza tym otaczają ją apartamentowce.

- Kamienica została wystawiona na przetarg z lokatorami. Obawiają się oni, że po sprzedaży miejskich udziałów staną się kolejnymi ofiarami czyścicieli kamienic - podkreśla Agnieszka Wojciechowska z Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich, do którego lokatorzy zwrócili się o pomoc. - Nieruchomość była od wojny współwłasnością gminy Łódź i osób prywatnych. Z niewiadomych powodów w 1999 roku zarząd tej kamienicy przekazano osobie prywatnej i lokatorzy nigdy nie mogli się doprosić zainteresowania ze strony Urzędu Miasta.

- Do niedawna mieliśmy w pobliżu miejską administrację, którą próbowaliśmy zainteresować opłakanym stanem naszych budynków. Ale odsyłano nas z kwitkiem.

Urzędnicy twierdzili, że nasza kamienica jest prywatna. W takiej świadomości żyliśmy 15 - 20 lat, aż tu w listopadzie 2014 roku spadła na nas wiadomość, że kamienica ta należy także do miasta i do tego magistrat wystawił swoje udziały na sprzedaż - mówi Kazimierz Włodarczyk, lokator z ulicy Nowej.

Jednak w listopadzie chętnych na nabycie udziałów nie było. W poniedziałek władze Łodzi zrobiły drugie podejście do ich sprzedaży, ale ponownie nikt nie wpłacił wadium. Magistrat podkreśla, że proponował mieszkańcom nabycie udziałów, ale nie byli zainteresowani.

CZYTAJ TEŻ:Targowa 47. Jest zawiadomienie do prokuratury o narażeniu życia i nękanie lokatorów

- Szacowaliśmy, że każda z rodzin musiałaby zapłacić średnio 30 tys. zł. Gdyby mieszkańcy mieli połowę udziałów, mogliby wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. - Gdyby sąd przychylił się do ich wniosku, mogliby odkupić udziały prywatnego właściciela, zwłaszcza że nie jest on zainteresowany nabyciem naszej części. Dzięki temu lokatorzy mogliby mieć własne mieszkanie za 60 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ:Większa ochrona dla lokatorów, którzy padają ofiarą czyścicieli kamienic

Jednak lokatorzy twierdzą, że na takie rozwiązanie ich nie stać.

- Najpierw oczekiwano od nas 538, a teraz 435 tys. zł, czyli około 40 tys. zł na rodzinę. Nie stać nas na to, bo musieliśmy remontować mieszkania, budować w nich toalety i doprowadzać na własny koszt centralne ogrzewanie - mówi Marzena Włodarczyk, która przejęła mieszkanie po matce, zakwaterowanej w lokalu komunalnym.

Według Agnieszki Wojciechowskiej, prawo do lokalu komunalnego nie wygasa.

- Ale magistrat wychodzi z założenia, że lokatorzy, których miasto kwaterowało kiedyś przy Nowej, nadal mają zaspokojone potrzeby lokalowe. Dlatego nie musi się o nich troszczyć - zaznacza Wojciechowska. - Najwyraźniej nie ma żadnych procedur, które powinny być stosowane w takich sytuacjach.

Masłowski zapewnia, że urząd działa zgodnie z prawem i celem, który postawił sobie kilka lat temu - pozbyć się wspólnych części. W 2014 roku gmina sprzedała 19 udziałów w nieruchomościach, a w 2013 roku - 15 udziałów.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
ok

Zobacz jak wyglądają te kamienice i wtedy zastanów się czy chciałbyś kupić mieszkanie w takiej kamienicy. Później komentuj ;)

o
ok

Spełnić 3 życzenia złotej rybce to nie lada wyzwanie. Nie deklarowałabym się tak.

A
Agnieszka Wojciechowska

Rozumiem, że takie próby pomawiania na forum, dyskredytowania w oczach opinii publicznej mają zniechęcić do działania.

A
Agnieszka Wojciechowska

to ogromna różnica.Ci którzy mówią o wykupie przez nich mieszkań w ogóle nie rozumieją o czym mówią Do fatalnego stanu doprowadziła nieruchomość zarządzająca nią od 1999 roku administratorka działająca w imieniu Miasta oraz prywatnego właściciela mieszkającego w Izraelu. Mieszkańcom wmawiano,że gmina nie ma z tą nieruchomością nic wspólnego . Administratorka pobierała zawyżone opłaty, nieuzasadnione , co przyznali pracownicy AZK kiedy pojawiali się na miejscu i w panice poszukiwali u lokatorów jakichkolwiek dokumentów bo u siebie ich nie mieli . Pojawili się pierwszy raz od kilkunastu lat ,dopiero po podjęciu przez mnie interwencji w urzędzie. Co do pomówień na temat Agnieszki Wojciechowskiej wypisywanych na forum przez jakiegoś tchórza ukrytego pod linkiem "sąsiad " : proponuje zaprzestać szkalowania osoby, która pomaga ludziom w trudnych sprawach albo może zacząć się podpisywać imieniem i nazwiskiem . IP i tak można ustalić . Podobnie jak wiele innych rzeczy. Zwróciliśmy się do pani Agnieszki a ona zrobiła dla nas więcej w ciągu paru dni niż miasto w ciągu kilkudziesięciu lat .

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

A tak w ogóle do wiadomości udziały są 50% na 50 % skąd pan bierze te informacje ? No chyba że od naszej nie douczonej i nie wykształconej pani administrator . Pozdrawiam

G
Gość

trzymajcie się razem życzę wam dużo wytrwałści i życzę wam żebyście nie musieli doświadczyć tych wszystkich przykrości co ludzie na Targowej Pomorskiej Legionów a do wszystkich mądrali którzy radza-ą kupić mieszkanie mam jedno pytanie CZY JESTEŚCIE PEWNI ŻE ZAWSZE BĘDZIECIE ZDROWI BĘDZIECIE MIEĆ PRACĘ I STAĆ WAS BĘDZIE NA SPŁACANIE KREDYTU CZY JAK TO BĘDZXIE CHODZIĆ O WASZĄ MATKĘ CZY BABCIĘ TEŻ BĘDZIECIE DAWALI TAKIE GŁUPIE RADY

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

Nie wykształcona to była nasza pani Administrator zwykła fryzjerka po podstawówce tak do pańskiej wiadomości

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

W KAMIENICY JEST 15 RODZIN I KTO TU KŁAMIE?!!!!!!!

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

W KAMIENICY NA NOWEJ 5 JEST 15 LOKATORÓW I KTO TU KŁAMIE?!!!!!!

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

PROSZĘ SIĘ NIE WYPOWIADAĆ JAK PAN NIE WIE O NICZYM MY NIE CHCEMY MIESZKAŃ W BLOKU O O UDZIAŁACH MIASTA DOWIEDZIELIŚMY SIĘ NIEDAWNO A TWOICH ŻYCZEŃ TO NAWET ZŁOTA RYBKA NIE SPEŁNI POZDRAWIAM I ŻYCZE MIŁEGO DNIA

M
MIESZKANIEC Z NOWEJ5

Drogi sąsiedzie LUDZIE Z NOWEJ 5 CO DO MOJEGO WYKSZTAŁCENIA TO SIĘ MYLISZ TU TEŻ MIESZKAJĄ LUDZIE WYKSZTAŁCENI!!!! a pokorę zostaw dla siebie jak będziesz w naszej sytuacji to pogadamy proszę nas nie obrażać !!!!!!!!!!

A
Anna

Nie zgadzam się. Co po niektórym trudno jest dogodzić. Nie robiłaby nic, to by ludzie psy na tej pani wieszali. Robi, działa to też źle bo pracuje na własną reklamę. Jeśli ta pani ma taki potencjał to ja nawet chcę żeby była prezydentem Łodzi.

k
która moża Wam pomóc

pani Agnieszka tropi oszustwa i cwaniactwa spółdzielcze i kamienice i to wszystko społecznie z narażeniem własnego zdrowia, król Manhattanu już wie czym pachnie w spotkaniu z panią Agnieszką

d
do mrów

tak wygląda rzeczywistość, ze tak jak w poprzednim ustroju liczą się tym razem inne partyjki

S
SĄSIAD

MIŁA TA PANI AGNIESZKA ALE JĄ JUŻ ZNAMY ,MA OSTRE PARCIE NA SZKŁO.SPOŁECZNICA? Z DZIADA PRADZIADA ,NIBY TAK O SOBIE MÓWI ALE CZY PRZYPADKIEM NIE JEST TO NAJTAŃSZA FORMA SAMO PROMOCJI? LUDZIE Z NOWEJ, CZY TARGOWEJ NIE SĄ WYKSZTAŁCENI I OBYCI TAK JAK ONA I ICH KOSZTEM ,ŻE NIBY SPOŁECZNA PRACA .. WSTYD! BĄDŹ OK ! TO I ŻYCIE CI SIĘ UŁOŻY LEPIEJ .CZASAMI POKORA SŁUŻY BARDZIEJ OD HIPOKRYZMU.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3