Mieszkańcy Łódzkiego wydają miliony na alkohol. Zobacz, kto...

  Mieszkańcy Łódzkiego wydają miliony na alkohol. Zobacz, kto najwięcej

  Ailcja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy Łódzkiego wydają miliony na alkohol. Zobacz, kto najwięcej
  1/2
  przejdź do galerii
  Piwo, wino i wódka w najbliższych tygodniach powinny pozostać na sklepowych półkach. Sierpień od lat uznawany jest za miesiąc trzeźwości. O powstrzymanie się od picia alkoholu apelują m.in. księża. Statystyki tzw. spożycia nie potwierdzają jednak, że łodzianie i mieszkańcy regionu wsłuchali się w ten apel. Sprawdziliśmy, ile w ubiegłym roku wydaliśmy na alkohol.
  Z roku na rok nasze wydatki na alkohol są wyższe. Na podstawie danych z urzędów miast i gmin, dotyczących wpływów ze sprzedaży alkoholu za ubiegły rok, sporządziliśmy ranking miejsc, w których sprzedaje się najwięcej alkoholu. Zestawienie dotyczy statystycznego mieszkańca, czyli uwzględnia także dzieci. Większość liczb dotyczy poszczególnych miast, w kilku przypadkach gmin miejsko-wiejskich przeliczenie zostało dokonane na mieszkańca gminy, a nie miasta. Dotyczy to siedmiu gmin: Rzgowa, Wielunia, Wieruszowa, Tuszyna, Pajęczna, Strykowa i Koluszek.

  Krzysztof Kotynia, doradca burmistrza Brzezin, jest przekonany, że do oficjalnych statystyk należy dodać alkohol, pochodzący z nielegalnych punktów.

  - Oznacza to dodanie 2-3 litrów wypijanego alkoholu na głowę przeciętnego obywatela - wyliczył Krzysztof Kotynia. - W Brzezinach potocznie nazywają je F-16, a te "rozcieńczalniki" kosztują od 5 do 7 zł za pół litra. Od żon i matek osób uzależnionych wiemy, że nielegalnych punktów jest od 25 do 30. Współpracujemy z policją przy zwalczaniu tych melin, ale jest to walka z wiatrakami.

  Pierwsze miejsce w tym zestawieniu należy do mieszkańców gminy Rzgów. Statystyczny mieszkaniec wypił w ub.r. alkohol za 1172 zł. Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce należy do łowiczan - 989 zł, a trzecie do mieszkańców gminy Wieluń z wynikiem 982 zł.

  Pod tym względem radomszczanie i bełchatowianie - z kwotą 962 zł - wypadli tak samo. Pozwoliło im to zająć czwarte miejsce.

  Na drugim biegunie znaleźli się ex aequo mieszkańcy Ozorkowa i Brzezin z wynikiem 611 zł.

  Rekord abstynencji pobili natomiast mieszkańcy gminy Koluszki. Statystycznie na alkohol wydali w ubiegłym roku po 570 zł.

  Zdaniem ekspertów, dużą rolę w tym zestawieniu odgrywają czynniki społeczno-ekonomiczne. W tych regionach Łódzkiego, w których zarabia się więcej, można też więcej przeznaczyć na piwo i wódkę. Z drugiej strony, dużo alkoholu kupuje się też tam, gdzie występuje duże bezrobocie, a piwem i tanim winem zagłusza się problemy.

  Niezależnie od miejsca zamieszkania i powodu sięgania po alkohol, największą popularnością wśród mieszkańców regionu cieszy się piwo.

  Łodzianie wypili go w 2012 roku za ponad ćwierć miliarda zł, podczas gdy na wódkę wydali o ponad 6 mln zł mniej. Wina łodzianie wypili natomiast za 82 mln zł.

  W Radomsku wydatki na piwo przebiły wydatki na wódkę o ponad 2 mln zł: odpowiednio 21 i 19 mln zł.

  Nieco inaczej zestawienie to wypadło w Kutnie. W 2012 roku kutnianie wypili piwa za 15,5 mln zł, a wódki za 17,8 mln zł. Biorąc jednak pod uwagę cenę butelki czy puszki piwa oraz butelki wódki, ilościowo i tak króluje piwo.

  Dane za ten rok mogą pokazać jeszcze większą przewagę piwa, o jego popularności decyduje bowiem ładna aura.

  Współpraca: mbr, rk, greg, ryb, burz, jdr, aga, td, awu

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tradycja

  Stary Rzgowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Już za naszych pra-dziadków na Rzgowiaków mówiono "Łyki". Tradycja, piękna rzecz :)

  Zdjęcie autora komentarza
  Żądam dużo wódki, haszu, marychy oraz dopalaczy.

  magda

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  Wierzę w naszego Tuska i Palikota oraz w kryzys UE. Cieszę się z wydłużonego czasu do emerytury aby spokojnie zejść przed 67 rokiem życia, co da duże oszczędności do budżetu III RP i ucieszy min...rozwiń całość

  Wierzę w naszego Tuska i Palikota oraz w kryzys UE. Cieszę się z wydłużonego czasu do emerytury aby spokojnie zejść przed 67 rokiem życia, co da duże oszczędności do budżetu III RP i ucieszy min Rostowskiego. Pragnę długiego oczekiwanie na lekarzy specjalistów i szybkiej eutanazji dla starych i chorych jako odpuszczenie ich grzechów. Cieszę się z POwszechnej prywatyzacji, dominacji obcego kapitału, rosnącego bezrobocia i biedy bo POwoduje to zmniejszenie POpulacji III RP i radość ludu. Żądam dużo wódki, haszu, marychy oraz dopalaczy. Nienawidzę Świąt Niepodległości bo kocham Owsiaka, WOŚP, Woodstock i niekończące się parady miłości. Nie cierpię prawicy, kleru, Rydzyka, Kaczyczyzmu, AKowców i ich filmu Czas Honoru. Oglądam filmy POkazujace Polaków jako antysemitów, odpowiedzialnych za polskie obozy śmierci. Lubię Stawkę i Hansa Klossa z NKWD oraz Kiepskich i Wojewódzkiego. Uwielbiam TVN24, Ranczo i Taniec z gwiazdami. POpieram Tuska, Palikota, Niesiołowskiego, Millera, Kwaśniewskiego, Michnika, Frasyniuka, Urbana i Wałęsę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie H2O

  mis-ter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  To najtańsza rozrywka dla bezrobotnych (czytaj dla ludzi bez perspektyw) w tym biednym mieście i województwie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciemnogród

  Tedi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  tak uważasz mieszkasz w Rzgowie? za to w każdym innym mieście mamy najlepszych "żuli" z perspektywami btw. Rzgów jest jedna z bogatszych gmin.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wóda

  strażak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  w rzgowie władza rozpija mieszkańców na dożynkach i różnych tzw.poczęstunkach w remizach stąd mamy pierwsze miejsce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wodka to

  a.men (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  kregoslup naszej swiadomosci narodowej ,to co nas laczy ponad podzialy polityczne, religijne i ekonomiczne Lepiej sie powodzi ,to stac na flaszke ze sklepu , gorzej przedziesz to polprodukt bez...rozwiń całość

  kregoslup naszej swiadomosci narodowej ,to co nas laczy ponad podzialy polityczne, religijne i ekonomiczne Lepiej sie powodzi ,to stac na flaszke ze sklepu , gorzej przedziesz to polprodukt bez akcyzy a jak za komuny mawiano denaturat taka sama gorzala jak inne ,tyle ze tansza A kto pije firmowe to wiekszy z niego snob ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  Władze miejskie w Łodzi rozdając koncesje sklepom bez limitu i żadnych ograniczeń doprowadziły do tego że w śródmieściu sklep z alkoholem jest prawie co 50 m. A nocny z alkoholem jest na każdej...rozwiń całość

  Władze miejskie w Łodzi rozdając koncesje sklepom bez limitu i żadnych ograniczeń doprowadziły do tego że w śródmieściu sklep z alkoholem jest prawie co 50 m. A nocny z alkoholem jest na każdej ulicy. Pod sklepami pobicia, wymuszenia rozbójnicze i hałas do rana.Tak w śródmieściu prowadzimy politykę bezpiecznego miasta. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  picie

  oks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  Nie dziwie. A szczególnie tzw. "żulom". Wypije taki na umór i już nie musi jest przez dwa, trzy dni (jak nie lepiej). Nie jest to oszczędność dla nich?:)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  picie

  oks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  jeść*

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Statystyki się podniosą

  RzG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

  A w Rzgowie zaraz bedzie odpust i dni tego miasta statystyki się podniosą :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HEHEHE

  Karczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Łowicz :D:D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  abstynenci apeluja ci co nie pija

  maniek1981 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  hihi ksierza apeluja smieszne a sami nie sa lepsi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo