Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego żyją coraz dłużej, ale i tak najkrócej w Polsce

Alicja Zboińska
Polska Press/archiwum
Nowy raport Głównego Urzędu Statystycznego nie przynosi pozytywnych wieści dla mieszkańców regionu łódzkiego. Choć Polacy żyją coraz dłużej i dotyczy to także województwa łódzkie, to Łódzkie znajduje się na szarym końcu.

Demografowie zaobserwowali, że w czasie ostatniej dekady ubiegłego stulecia zdecydowanie wzrosła długość życia we wszystkich województwach. Ta korzystna tendencja utrzymuje się nadal.

"Szczególnie dotyczy to mężczyzn zamieszkałych w woj. zachodniopomorskim i pomorskim, dla których w latach 1990-2014 średnie trwanie życia wydłużyło się co najmniej o 8,4 roku" - głosi raport GUS. - "W tym okresie najniższy wzrost - o 6,4 roku - zanotowano w woj. łódzkim i lubelskim".

Kobiety z Pomorza żyją teraz średnio dłużej o 6,8 roku niż w 1990 r. i jest to największy wzrost. Najmniejszy wzrost odnotowano natomiast w woj. mazowieckim i lubelskim i wynosi on niespełna 6 lat.

Jeśli porówna się wyniki z wszystkich województw, to widać dużą rozpiętość między najwyższym i najniższym wskaźnikiem. W przypadku panów różnica wynosi 3,6 roku, kobiet - 2,4 roku.

Najkrócej, bo 71,7 roku w ubiegłym roku żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim, a najdłużej w woj. małopolskim - 75,3 roku - wynika z raportu GUS. Kobiety żyją najkrócej w woj.: śląskim, lubuskim, łódzkim i zachodniopomorskim - poniżej 81 lat.

Panie żyją najdłużej na wschodzie kraju - w woj. podkarpackim i podlaskim, gdzie dożywają wieku 82,8 roku. We wszystkich województwach na terenie Polski wschodniej i południowo-wschodniej przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe od średniej dla kraju.

Mężczyźni w Łódzkiem żyją najkrócej w kraju, a panie...

Statystycy posługują się też pojęciem naturalnej nadumieralności mężczyzn.

Jak zauważa prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, od lat rodzi się więcej chłopców, ale panie zaczynają przeważać, gdy zbliżają się do 50. roku życia. Wówczas bowiem występuje naturalna nadumieralność mężczyzn.

Jest to widoczne we wszystkich województwach. Dysproporcje między przeciętną długością życia panów i pań są nieco mniejsze wśród mieszkańców miast i wynoszą od 6,3 roku w woj. opolskim do 8,7 roku w woj. łódzkim. Na wsi różnice te wahały się w granicach od 7,2 roku w woj. śląskim do 9,9 roku w woj.: lubelskim i podlaskim.

Mieszkańcy regionu łódzkiego umierają głównie z powodu dwóch grup chorób: układu krążenia i nowotworów. To przyczyna śmierci ponad 66 proc. mieszkańców woj. łódzkiego.

- Wśród kobiet dominują rak piersi, jajnika, szyjki macicy, trzonu macicy - wymienia dr Urszula Czernek, onkolog ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Często występują też nowotwory jelita grubego oraz płuc. W przypadku panów przeważają nowotwory płuc, jelita grubego oraz zachorowania na raka prostaty. Problem polega na tym, że wiele osób zbyt późno zgłasza się na badania i zbyt późno rozpoczyna leczenie. Gdyby chorzy zgłaszali się wcześniej, to mieliby szansę na pełne wyzdrowienie, a tak to często po prostu przedłużamy im życie.

Statystycy zauważyli także, że Polska pod względem długości życia ciągle wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich. Polacy żyją krócej średnio o 7,5 roku, a kobiety o 4-5 lat. Panowie zajmują pod tym względem 27. miejsce, a panie 24.

PRZECIĘTNA DŁUGOŚĆ ŻYCIA W EUROPIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki