Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy nie chcą likwidacji straży miejskiej w Radomsku?

Małgorzata Kulka
Strażnicy miejscy z Radomska na razie  normalnie pracują. Na zdjęciu jedna z ostatnich przeprowadzonych przez nich akcji. Funkcjonariusze rozdawali mieszkańcom kamizelki odblaskowe.
Strażnicy miejscy z Radomska na razie normalnie pracują. Na zdjęciu jedna z ostatnich przeprowadzonych przez nich akcji. Funkcjonariusze rozdawali mieszkańcom kamizelki odblaskowe. Małgorzata Kulka
Większość ankietowanych mieszkańców Radomska zdecydowanie opowiedziała się przeciw likwidacji straży miejskiej. To wynik konsultacji społecznych przeprowadzonych w grudniu. Dziś, choć znane są już pełne wyniki, władze miasta nie zamierzają rezygnować z pomysłu, dorealizacji którego dążą od około roku. Procedury trwają.

Uchwała o likwidacji straży miejskiej w Radomsku jako samodzielnej jednostki budżetowej, podjęta we wrześniu ubiegłego roku, została uchylona przez wojewodę łódzkiego. Dlaczego? Bo służby wojewody dopatrzyły się błędów proceduralnych. Chodzi m.in. o to, że nie poproszono o opinię organizacji związkowych i nie przedstawiono im projektu uchwały, nie przeprowadzono też konsultacji. Kilka dni po otrzymaniu decyzji wojewody władze Radomska proces likwidacji straży rozpoczęły jednak od nowa.

Kolejne niedociągnięcia

I tym razem nie obyło się bez potknięć. Do organizacji związkowych nie dotarła pełna dokumentacja. - Główna treść projektu uchwały trafiła do organizacji, nie trafiła tylko ostatnia strona, gdzie widnieje nazwisko przewodniczącego Rady Miejskiej iostatni paragraf mówiący, że uchwała wchodzi w życie zdniem podjęcia. Ostatnia strona po prostu nie została podpięta. Dobrze, że zwrócono nam również uwagę, że każda strona projektu nie była parafowana. Uzupełniliśmy to - zapewniała podczas konferencji prasowej prezydent Anna Milczanowska.

Dziś urzędnicy czekają jeszcze na opinię jednego ze związków. - O terminie ponownego procedowania sprawy zdecyduje przewodniczący rady - poinformował Sławomir Przybyło-wicz, rzecznik magistratu.

Radomszczanie przeciw

W konsultacjach w sprawie "modelu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie miasta" udział wzięło 965 osób. Prezentowany model zakładał, obok likwidacji straży, szerszą współpracę z policją, zwiększenie liczby dzielnicowych i patroli na ulicach. Monitoring mieliby obsługiwać miejscy urzędnicy, a sprawami zachowania porządkumieliby się zająć specjalni inspektorzy. Więkość - 507 - osób, które wypełniły kwestionariusze nie popierało proponowanego modelu. 343 osoby były za. 115 formularzy nie zostało wziętych pod uwagę, bo podpisy ankietowanych były nieczytelne.

- Na blisko tysiąc ankiet wrzuconych do urny tylko kilkanaście dotyczyło rzeczywiście systemu bezpieczeństwa, reszta ograniczała się do tego, czy dana osoba chce mieć straż, czy nie - tłumaczy Sławomir Przybyłowicz.

Na pytanie, czy głos mieszkańców będzie wzięty pod uwagę przy dalszym planowaniu zmian w strukturach straży, urzędnicy odpowiadają:

- Wyniki konsultacji zgodnie z zarządzeniem prezydenta, przekazane zostaną Radzie Miejskiej w Radomsku, która rozważa sprawę funkcjonowania straży miejskiej. Radzie przekazane zostaną również wszystkie inne materiały dotyczące zagadnienia, wraz z opinią uprawnionych ustawowo związków zawodowych łącznie - poinformował rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki