Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nowosolnej boją się promieniowania. Protestują przeciwko budowie masztu nadawczego

Jacek Losik
Maszt nadawczy ma stanąć na terenie byłego wysypiska śmieci w Nowosolnej. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy i Miejska Pracownia Urbanistyczna
Maszt nadawczy ma stanąć na terenie byłego wysypiska śmieci w Nowosolnej. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy i Miejska Pracownia Urbanistyczna Jacek Losik
Spółka EmiTel chce postawić maszt nadawczy w Nowosolnej. Mieszkańcy protestują, bo boją się o swoje zdrowie

Nie widać końca sporu o maszt radiowo-telewizyjny (RTCN), który EmiTel Sp. z o.o. chce postawić w Nowosolnej. Inwestor stara się o pozwolenie na umieszczenie 367-metrowej konstrukcji na terenie byłego śmietniska przy ul. Brzezińskiej 190/192. Mieszkańcy boją się, że pole elektromagnetyczne może zaszkodzić ich zdrowiu.

Konstrukcja wielkości wieży Eiffla stoi obecnie w Zygrach (woj. łódzkie). Maszt nadawczy miałby zostać przetransportowany do Nowosolnej, by zapewnić lepszy odbiór m.in. programów naziemnej telewizji cyfrowej w całym województwie.

Planowana inwestycja wywołała ostrą reakcję mieszkańców osiedla Nowosolna.

- Raport, który przygotował inwestor, nie zawiera żadnych szczegółów o wpływie fal radiowo-telewizyjnych na zdrowie - mówi Piotr Pieróg, przewodniczący Zarządu Osiedla Nowosolna.

Mieszkańcy są przekonani o szkodliwości masztów RTCN. Powołują się na prace prof. Henryka Mikołajczyka, który badał wpływ pól elektromagnetycznych na organizmy żywe. Długotrwałe oddziaływanie takiego pola na człowieka może skutkować np. bezpłodnością u mężczyzn i kobiet.

Firma EmiTel twierdzi, że obawy mieszkańców są bezpodstawne. - Wszystkie badania i ekspertyzy zlecamy instytucjom profesjonalnie zajmującym się tego typu działalnością, które mają stosowne uprawnienia i certyfikaty - mówi Waldemar Sromek, rzecznik EmiTela. - Projekt spełnia wszystkie surowe normy odnośnie pola elektro-magnetycznego.

Maszt stanie w Nowosolnej, jeśli Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Łodzi wyda decyzję środowiskową. Inwestor złożył raport oddziaływania na środowisko, który ma pokazać wpływ masztów na zdrowie, ale łodzcy urzędnicy podkreślają, że jest on niekompletny. EmiTel wielokrotnie był proszony o uzupełnienie dokumentu.

- Raport oddziaływania na środowisko do chwili obecnej nie został uzgodniony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. RDOŚ wysłał do inwestora kolejne wezwanie do uzupełnienia raportu. Firma przedłożyła kolejne wyjaśnienia, ale nie wiadomo, czy zostaną one przyjęte, bo prawie nie różnią się od poprzednich. Dlatego nie wydano jeszcze żadnej decyzji w sprawie masztu - mówi Grzegorz Gawlik z biura prasowego UMŁ.

Inwestycji sprzeciwia się też Miejska Pracownia Urbanistyczna. Jako potencjalną lokalizację dla masztu MPU wskazuje m.in. przemysłowe tereny w rejony Olechowa i Teofilowa lub tereny poza miastem.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki