Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy województwa łódzkiego uciekają z miast na wieś. Osiedlają się u nas Ukraińcy i Białorusini

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Mieszkańcy województwa łódzkiego coraz częściej decydują się na zmianę miejsca zamieszkania
Mieszkańcy województwa łódzkiego coraz częściej decydują się na zmianę miejsca zamieszkania
Więcej osób ucieka z naszego województwa niż się do niego sprowadza. Ponad 23 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego w ubiegłym roku oficjalnie zrezygnowało ze swojego miejsca zamieszkania i przeprowadziło się do innego miejsca w Polsce lub poza granicami kraju. Sprowadziło się do nas natomiast niespełna 21 tysięcy osób z Polski i pół tysiąca z zagranicy.

Mieszkańcy województwa łódzkiego przeważnie nie wyjeżdżają daleko. Większość zostaje w Polsce, a nawet na terenie naszego województwa. Niektórzy wybierają sąsiednie regiony, a nieliczni decydują się na wyprowadzkę poza region.

W ubiegłym roku, ale podobnie było też w poprzednich latach, dominował jeden kierunek przeprowadzki: z miasta na wieś. W ubiegłym roku 6,5 tysiąca "mieszczuchów" zadebiutowało w roli "wieśniaków". Na odwrotny kierunek zdecydowało się 3,8 tys. osób.

Pod innym adresem, ale ciągle w naszym województwie mieszka ok. 17 tys. migrantów. Na opuszczenie regionu zdecydowało się natomiast 6,3 tys. osób. Najwięcej z nich mieszka na Mazowszu, a następnie na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Śląsku.

- Duże ośrodki miejskie takie jak Warszawa, Wrocław i Poznań są wybierane przez młodych ludzi z naszego województwa na miejsce studiowania, a po zakończeniu nauki oni tam zostają - wyjaśnia prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - W Łodzi natomiast studiują głownie łodzianie oraz osoby mieszkające w odległości 30-40 km od miasta. Młodzi ludzie z Tomaszowa, Skierniewic i Rawy wybierają Warszawę, z Kutna Poznań, a Wielunia, Wieruszowa i Sieradza Wrocław. Tam też przenoszą się po zakończeniu studiów.

Z zagranicy do Łódzkiego przyjechało pół tysiąca osób, natomiast 400 osób opuściło nie tylko region, ale i kraj i oficjalnie się stąd wyprowadziło. Prof. Szukalski zaznacza, ze skala zjawiska jest większa, natomiast osoby wyjeżdżające nie zawsze dopełniają formalności meldunkowe. W ocenie demografa wśród tych pól tysiąca osób dominują ci, którzy wracają z emigracji. Ciągle najpopularniejszy kierunek wyjazdów do Anglia. Do naszego regionu przyjeżdża coraz więcej Ukraińców, Białorusinów i - zdaniem prof. Szukalskiego - ich liczba będzie się zwiększać w kolejnych latach. Będą dążyć do sprowadzenia swoich rodzin i pobytu na dłużej.

"Legalna migracja..." czyli o pracownikach z Ukrainy na sympozjum w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki