Mieszkańcy województwa łódzkiego "zarazili" się modą na ekologię

Redakcja
Prezes Zarządu WFOŚiG w Łodzi - Tomasz Łysek
Prezes Zarządu WFOŚiG w Łodzi - Tomasz Łysek
Udostępnij:
Rozmowa z Tomaszem Łyskiem, Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Panie Prezesie, powoli dobiega końca 2015 r. O jakich ważnych aspektach należałoby wspomnieć w celu podsumowania prośrodowiskowych działań WFOŚiGW w Łodzi w mijającym roku?

W obecnym roku WFOŚiGW w Łodzi nie tylko kontynuował dofinansowywanie zadań w ramach programów priorytetowych cieszących się bardzo dużą popularnością wśród naszych beneficjentów, m.in. związanych za rewaloryzacją zabytkowych parków, czy racjonalizacją zużycia energii, ale także przedstawił nową ofertę dla jednostek samorządu terytorialnego i wspólnot mieszkaniowych. Programy te dotyczyły przede wszystkim inwestycji związanych z likwidacją niskiej emisji oraz gospodarką odpadami. Spora część środków finansowych została przeznaczona na sztandarowe konkursy z zakresu edukacji ekologicznej, dzięki którym zostały sfinansowane m.in. kolejne ekopracownie i ogródki dydaktyczne. Nie można też zapomnieć o finansowaniu przez Fundusz zadań dla osób fizycznych. Gołym okiem widać, że mieszkańcy województwa łódzkiego "zarazili" się modą na ekologię i że świadomość dotycząca tego, że musimy wspólnie dbać o otaczające nas środowisko wzrasta i przynosi wymierne korzyści. To cieszy i stanowi dodatkowy impuls dla Funduszu do działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego w naszym regionie. W obecnym roku Fundusz przeznaczył na dofinansowanie różnorodnych proekologicznych zadań, nie tylko tych realizowanych w ramach programów priorytetowych czy konkursów, ale wszystkich pozytywnie rozpatrzonych wniosków już około 190 mln złotych.

Czy znane są już zasady, według których łódzki Fundusz będzie udzielał dofinansowania w 2016 roku?

W przyszłym roku Fundusz zamierza udzielać dofinansowania na zasadach podobnych do tych obowiązujących w roku 2015. Planujemy kontynuację obecnych programów priorytetowych a także trybu konkursowego w ramach edukacji ekologicznej. Pomoc finansowa będzie cały czas kierowana także do przedsiębiorców i osób fizycznych. Z racji tego, że staramy się na bieżąco reagować na potrzeby naszych beneficjentów i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom mogę już teraz powiedzieć, że z pewnością nie zabraknie także nowości, które sądzę, spotkają się z dużym zainteresowaniem i aprobatą.

Proszę powiedzieć kilka słów na temat nowości, o których Pan Prezes wspomina. Jakich innowacji programowych beneficjenci Funduszu mogą spodziewać się w przyszłym roku?

W 2016 r. Fundusz chciałby zaproponować swoim beneficjentom nowe programy i konkursy dotyczące tych obszarów, które wymagają szczególnej uwagi i zaangażowania ze względu na zmieniający się stan środowiska naturalnego w regionie łódzkim. Chcielibyśmy wdrożyć program wsparcia rekultywacji składowisk. Do tej pory sfinansowaliśmy bardzo wiele inwestycji związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, a w tym roku ogłosiliśmy program dofinansowania inwestycji zagospodarowania odpadów komunalnych w celu uzyskania przez nie statusu Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych RIPOK. Natomiast pomysł z finansowaniem zadań związanych z rekultywacją składowisk będzie miał na celu zabezpieczenie składowiska odpadów przed jego szkodliwym oddziaływaniem na środowisko, w tym na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze. Jednocześnie proces ten ma również pozytywnie wpłynąć na walory krajobrazowe i zintegrować obszar składowiska odpadów z otoczeniem. Rekultywacja ma także umożliwić monitoring wpływu składowiska odpadów na otaczające nas środowisko naturalne. Na program zaplanowano pulę wynoszącą około 2 mln złotych, a skierowany on będzie do beneficjentów z sektora finansów publicznych. W ten sposób Fundusz zaoferuje kompleksową pomoc w zakresie gospodarki odpadami, wspierając ekologiczne rozwiązania w całym cyklu, jaki przechodzą odpady. Ponadto, w dalszym ciągu i na dużą skalę Fundusz będzie angażował się w dofinansowywanie zadań z zakresu edukacji ekologicznej. Chcemy zaproponować naszym beneficjentom, oprócz tych ogłoszonych w tym roku, nowe, ciekawe konkursy o różnorodnej, ale oczywiście prośrodowiskowej tematyce. Będą to inicjatywy związane ze szkoleniami dla rolników, edukacją dotyczącą żywności ekologicznej oraz popularyzacją działań związanych z pszczołą miodną - gatunkiem zagrożonym wymarciem. Sądzę, że wachlarz naszych propozycji będzie na tyle szeroki i interesujący, że każdy z beneficjentów znajdzie coś dla siebie.

W Łodzi mówi się ostatnio dużo na temat zrównoważonego transportu. Urząd Miasta Łodzi przeprowadza szereg spotkań i konsultacji społecznych dotyczących tego tematu. Czy Fundusz planuje wzmocnić swoje działania w tym zakresie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Bardzo cieszy mnie fakt, że tak ważny temat, jakim bez wątpienia jest zrównoważony transport stał się obiektem społecznej debaty. Transport zrównoważony to transport efektywny, czyli taki który nie tylko spełni oczekiwania społeczeństwa, ale także minimalizuje negatywne oddziaływanie środków transportu na nasze środowisko naturalne. Z racji tego, że województwo łódzkie, według najnowszych danych, jest regionem, w którym powietrze jest niestety zanieczyszczone WFOŚiGW w Łodzi stara się podejmować kroki, które miałyby temu zapobiec. W 2016 r. łódzki Fundusz planuje ogłoszenie programu związanego z budową dróg rowerowych oraz promocją walorów przyrodniczych województwa łódzkiego. Program będzie przeznaczony dla beneficjentów z sektora finansów publicznych. Planujemy przeznaczyć na ten cel około 10 mln złotych. Uważam, że ta inicjatywa będzie więc w dużej mierze odpowiedzią na potrzebę realizacji założeń polityki zrównoważonego transportu nie tylko w samej Łodzi, ale na terenie całego województwa łódzkiego.

A jeśli chodzi o ofertę przeznaczoną dla osób fizycznych, która niewątpliwie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa łódzkiego?

W 2015 r. oferowaliśmy bardzo korzystne formy dofinansowania dla osób fizycznych w formie częściowych spłat kapitału kredytów bankowych. Dzięki temu w ramach realizacji czterech programów priorytetowych Fundusz przeznaczył łącznie około 13 mln na zadania związane z termo-modernizacją budynków mieszkalnych, wykonaniem przydomowych oczyszczalni ścieków, wykonaniem przyłączy kanalizacyjnych czy usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Programy cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Dlatego też, w przyszłym roku Fundusz zamierza kontynuować wsparcie finansowe proekologicznych inwestycji realizowanych przez przysłowiowego "Kowalskiego". Postaramy się także, aby dostęp do tych środków był jeszcze prostszy.

Tak, jak Pan Prezes słusznie wspomniał powietrze w województwie łódzkim nie należy do najczystszych. Problem z niską emisją stał się obiektem dużego zainteresowania, bo to już nie kwestia mody na bycie "eko", tylko realnej szansy na pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców. Czy w związku z tym WFOŚiGW w Łodzi planuje podjąć jakieś inne, nowe działania, które mogłyby mieć wpływ na ograniczenie niskiej emisji?

Jak najbardziej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że problem ten jest bardzo istotny. Oprócz programu priorytetowego "Poprawa jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji realizowana w ramach Programu KAWKA" ogłoszonego w tym roku przez Fundusz, w przyszłym roku chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w działania dotyczące efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Zostanie to zrealizowane poprzez naszych doradców energetycznych, którzy zapewnią wsparcie w realizacji zadań z zakresu m.in. przygotowania planów gospodarki niskoemisyjnej, niskoemisyjnego transportu publicznego, budownictwa energooszczędnego czy możliwości zastosowania OZE.

Pan Prezes wspomina o budownictwie energooszczędnym i OZE… Przy ul. Dubois stoi już nowy, proekologiczny biurowiec Funduszu. Czy znany jest już termin zmiany Państwa siedziby?

W tym momencie w nowym budynku Funduszu trwają prace wykończeniowe. Myślę, że zaraz na początku 2016 r. nasi beneficjenci będą mogli przyjechać już do nowej siedziby przy ul. Dubois 118. Dokładny termin zmiany lokalizacji zostanie podany na stronie internetowej Funduszu www.zainwestujwekologie.pl oraz profilu na Facebooku. Ja oczywiście wszystkich serdecznie zapraszam do naszego nowego biurowca oraz do odwiedzenia ścieżek edukacyjnych promujących zagadnienia związane z ochroną środowiska. Jestem przekonany, że nowa, proekologiczna siedziba Funduszu zapewni nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale przede wszystkim będzie gwarantem profesjonalnej obsługi beneficjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie