Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy województwa łódzkiego żyją najkrócej w Polsce

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Polska Press/archiwum
Mieszkańcy Łódzkiego żyją przeciętnie 72 lata, natomiast mieszkanki prawie 81 lat. Mieszkańcy innych województw żyją dłużej.

W przypadku mężczyzn nic się nie zmieniło, w przypadku kobiet mamy zmianę na gorsze. O ile panowie z Łódzkiego zawsze zamykali stawkę, to panie zajmowały ostatnio drugie miejsce od końca. Krócej żyły bowiem mieszkanki woj. śląskiego, w ubiegłym roku to się zmieniło.

Z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego pod tytułem „Trwanie życia w 2016 roku” wynika, że mieszkanki Śląska w ubiegłym roku żyły średnio 80 lat i 11 miesięcy, natomiast Łódzkiego 80 lat i 10 miesięcy.

- Ta zmiana nie jest jednak niczym zaskakującym, skoro różnice były niewielkie - komentuje prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mogą wystąpić wahania w obu kierunkach. W przypadku mężczyzn jest natomiast tak jak było. Te wyniki to splot kilku czynników, w tym jakości życia, poziomu wykształcenia, poziomu dochodów, a także stylu życia.

Zdaniem prof. Szukalskiego, zbyt mało czasu mieszkańcy naszego województwa poświęcają na wysiłek fizyczny, a zbyt dużo na bierny wypoczynek. Pijemy też zbyt dużo alkoholu i nie przywiązujemy dużej wagi do profilaktyki zdrowotnej. Do lekarza wybieramy się przeważnie wtedy, gdy zachorujemy, nie staramy się natomiast zabezpieczyć przed chorobami.

Prof. Szukalski zwraca także uwagę na sytuacje dotyczącą przeciętnej długości życia w wybranych regionach naszego województwa. W całym regionie łódzkim mężczyźni żyją przeciętnie 71 lat i 8 miesięcy, zaś w samej Łodzi 72 lata. W regionie piotrkowskim średnia długość życia mężczyzn to 71 lat i 8 miesięcy, w sieradzkim - 72 lata i 7 miesięcy, zaś w skierniewickim 71 lat i 10 miesięcy.

Zobacz też:Mężczyźni w Łódzkiem żyją najkrócej w kraju, a panie...
- Doszło do pewnej zmiany, nastąpiła poprawa stanu zdrowia samych łodzian - zauważa prof. Szukalski.

Inaczej jest w przypadku mieszkanek regionu: to łodzianki żyją najkrócej, przeciętnie 79 lat i 11 miesięcy. Mieszkanki regionu sieradzkiego żyją natomiast 80 lat i 8 miesięcy, piotrkowskiego 80 lat i 11 miesięcy. Najdłużej żyją mieszkanki regionu skierniewickiego - przeciętnie 81 lat i 6 miesięcy.

Mężczyźni żyją najdłużej na Podkarpaciu - przeciętnie 75 lat i 5 miesięcy. Niewiele krócej żyją mieszkańcy Małopolski - 75 lata i 4 miesiące. Także mieszkanki Podkarpacia mogą się pochwalić długowiecznością. Przeciętnie dożywają 83 lat, niewiele krócej żyją mieszkanki Małopolski - 82 lata i 11 miesięcy oraz województwa podlaskiego - 82 lata i 10 miesięcy. Na Lubelszczyźnie panie dożywają przeciętnie 82 lat i 7 miesięcy.

Statystycy przyjrzeli się także przeciętnej długości życia w przypadku mieszkańców miast oraz wsi. Okazuje się, że mieszkańcy miast żyją średnio o rok i 2 miesiące dłużej niż mieszkańcy wsi, zaś w przypadku pań nie odnotowano różnicy w tym przypadku.

Przeciętna długość życia w Polsce regularnie się wydłuża. W ubiegłym roku - w porównaniu do 2015 r. - wzrosła ona o 4 miesiące. Jeśli porównamy dane z 1990 r., to okaże się, że mężczyźni żyją dłużej o 7 lat i 8 miesięcy natomiast kobiety o 6 lat i 8 miesięcy.

Mamy także do czynienia z zjawiskiem tzw. nadumieralności mężczyzn, co oznacza, że mężczyźni żyją krócej. Jest to obserwowane we wszystkich grupach wiekowych. W ubiegłym roku 18 lat nie dożyło 0,7 proc. mężczyzn w Polsce i 0,5 proc. kobiet.

Różnica zwiększa się tu z wiekiem: 45 lat nie dożyło 4,9 proc. mężczyzn i 1,8 proc. kobiet. Jeszcze większe zróżnicowanie widać na przykładzie kobiet i mężczyzn w wieku 75 lat. Tego wieku nie dożyło 46 proc. panów i 21,1 proc. pań.

W Europie i na świecie
Pod względem przeciętnej długości życia Polska wypada gorzej od wielu państw europejskich.

Polscy mężczyźni żyją przeciętnie o ponad siedem lat krócej, a kobiety o cztery lata krócej niż obywatele krajów z najbardziej „długowiecznych”.

W Europie występuje zresztą duże zróżnicowanie przeciętnej długości trwania życia. Na zachodzie Europy oraz w krajach skandynawskich ludzie żyją o kilka lat dłużej niż w Europie Środkowej oraz o kilkanaście lat dłużej niż w Europie Wschodniej.

W Europie mężczyźni żyją najdłużej w Islandii, Lichtensteinie i Szwajcarii - ok. 81 lat, najkrócej natomiast w Rosji - 65 lat.

Najbardziej długowieczne są natomiast Hiszpanki i Francuzki, których średnia długość życia to 86 lat.

Najkrócej w Europie - jak wynika z danych Eurostatu - żyją Rosjanki, Ukrainki i Mołdawianki, które średnio dożywają 77 lat.

Największa różnica w przeciętnej długości życia między kobietami a mężczyznami występuje w Rosji i wynosi prawie 12 lat. Nieco mniejsza jest a Białorusi - 11 lat. Generalnie duże różnice są także na Litwie i Ukrainie i wynoszą odpowiednio 10i pół roku oraz 10 lat.

Zupełnie inaczej wygląda to w Islandii i Holandii. Na Islandii ta różnica wynosi zaledwie 2 i pół roku, natomiast w Holandii 3 lata. W Albanii, Wielkiej Brytanii i Lichtensteinie panie żyją dłużej od panów o 3 i pół roku.

W Polsce natomiast różnica w długości życia kobiet i mężczyzn wynosi 8 lat.

Poza Europą najdłużej żyją mieszkańcy Australii i Izraela - 81 lat. Najbardziej długowieczne są z kolei Japonki, ich przeciętna długość życia to 87 lat. W zupełnie innej sytuacji są mieszkańcy Sierra Leone w Afryce. Przeciętny mężczyzna żyje tam 49 lat, a kobieta 51 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki