Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania Gratka. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, żeby dokonać korzystnej transakcji?

Przemysła Zańko
Jeśli chodzi o mieszkania, Gratka to serwis oferujący bogaty wybór ofert.
Jeśli chodzi o mieszkania, Gratka to serwis oferujący bogaty wybór ofert. 123RF.com
O czym warto pamiętać, kupując mieszkania? Gratka – serwis z prawie 20-letnim doświadczeniem – radzi, co zrobić, żeby dokonać jak najlepszej transakcji.

Zakup mieszkania to ważna decyzja oraz duży wydatek, dlatego ważne jest, żeby podejść do tej kwestii z namysłem. Na kupujących lokale czeka wiele pułapek, jednak przy zachowaniu ostrożności można ich uniknąć i dokonać udanej transakcji. Dla wszystkich szukających wymarzonego mieszkania Gratka.pl - jeden z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, przygotował praktyczny poradnik.

Zakup mieszkania? Gratka radzi: zacznij od budżetu

Eksperci serwisu Gratka.pl podpowiadają, żeby zakup mieszkania zacząć od dokładnego wyliczenia posiadanego budżetu. Wiele osób kupujących lokal po raz pierwszy ma skłonność do zbyt optymistycznego oceniania własnych możliwości finansowych. Przyczyną z reguły jest zapominanie, że cena mieszkania to nie jedyny koszt, jaki trzeba będzie ponieść. Mieszkanie z rynku pierwotnego na ogół wymaga wykończenia, zaś mieszkanie z rynku wtórnego – remontu, to zaś może sporo kosztować. W obu przypadkach trzeba też uwzględnić wydatki takie jak:

  • podatki związane z nieruchomościami,
  • opłaty notarialne,
  • opłaty sądowe (w przypadku zakładania księgi wieczystej),
  • koszty związane z kredytem hipotecznym,
  • prowizja dla agencji nieruchomości (jeśli dotyczy),
  • dodatkowe opłaty (np. za miejsce parkingowe).

Przekroczenie budżetu może też wiązać się z emocjami towarzyszącymi zakupowi. Zdarza się bowiem, że oglądana nieruchomość tak się potencjalnemu nabywcy spodoba, iż decyduje się on na zakup mimo zbyt wysokiej ceny.

– Przy zakupie mieszkania warto postępować spokojnie i kierować się rozsądkiem – radzą eksperci Gratki. – Trzeba pamiętać, że sprzedający mogą stosować różne techniki mające skłonić nas do zakupu – na przykład aranżując meble i oświetlenie tak, żeby lokal wydawał się większy albo odwracając naszą uwagę od usterek. Dlatego mieszkanie na sprzedaż zawsze trzeba bardzo uważnie obejrzeć.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na cenę lokalu. Zdarza się bowiem, że jest ona zawyżana. Warto pamiętać, że koszt zakupu mieszkania powinien być zbliżony do kosztów zakupu innych podobnych nieruchomości w okolicy. Jeśli mieszkanie jest droższe, powinno oferować coś wyjątkowego – większy metraż, wyższy standard czy dodatkowe udogodnienia takie jak ogrzewanie podłogowe.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Niezależnie od ceny mieszkania zawsze warto też zapytać o możliwość jej obniżenia. Często okazuje się bowiem, że można w ten sposób uzyskać bardziej atrakcyjne warunku zakupu. Szczególnie na rynku pierwotnym sprzedający z góry oczekują, że klient będzie się targował – nie warto zgadzać się więc na pierwszą podaną cenę.

Stan prawny i stan techniczny

Z pozoru atrakcyjny lokal na sprzedaż może skrywać poważne problemy – zadłużenie, czyjeś roszczenia względem mieszkania czy fakt, że obecny właściciel podpisał już z kimś umowę przedwstępną sprzedaży tego lokalu.

Podstawowym dokumentem, który należy sprawdzić, jest księga wieczysta nieruchomości. Jej numer powinien udostępnić sprzedający. Zapisy księgi można następnie sprawdzić w Internecie lub odwiedzając Wydział Ksiąg Wieczystych w odpowiednim sądzie rejonowym. Skontrolować należy następujące działy:

  • dział II – tu umieszczone są podstawowe dane dotyczące nieruchomości (adres, metraż) oraz jej właściciela, co umożliwia potwierdzenie jego tożsamości;
  • dział III – do niego wpisuje się informacje związane z roszczeniami osób trzecich wobec lokalu (m.in. umożliwiająca dożywotnie pozostawanie w mieszkaniu służebność osobista czy ostrzeżenie o toczącym się postępowaniu komorniczym);
  • dział IV – w tym dziale znajduje się zapis o ewentualnej hipotece obciążającej nieruchomość, a także o jej wysokości i walucie.

[QUIZ] Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, jaki styl najbardziej do Ciebie pasuje

Poza księgą wieczystą warto sprawdzić również inne dokumenty. Bardzo uważnie należy oczywiście przeczytać umowę, zwracając uwagę, czy podane w niej dane lokalu i właściciela są zgodne z informacjami, których udzielił sprzedający. Gdy chodzi o kupno mieszkania, Gratka radzi też uzyskać pisemne potwierdzenia faktu, że dotychczasowy właściciel nie zalega z żadnymi opłatami (rachunki, czynsz dla spółdzielni) oraz że w lokalu nikt nie jest zameldowany (wystawia je urząd gminy lub miasta).

– Koniecznie sprawdźmy również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – radzą eksperci Gratki. – Pozwoli to upewnić się, jaka zabudowa może w przyszłości powstać w pobliżu upatrzonego mieszkania. Warto pamiętać, że jeśli takiego planu dla danej okolicy nie stworzono, zastępuje go decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W zależności od transakcji w grę mogą wchodzić także inne dokumenty. Je również należy uważnie sprawdzić, w razie wątpliwości zasięgając porady prawnika.

Jak oglądać mieszkanie na sprzedaż?

Bardzo ważnym etapem zakupu nieruchomości jest również wizyta w mieszkaniu. To okazja nie tylko do tego, żeby na żywo zweryfikować informacje podane przez sprzedającego, ale też świetny moment na negocjacje cenowe. Każda dostrzeżona usterka czy niedogodność to dla kupującego dodatkowy argument – zaś sprzedający będzie na żywo bardziej skłonny do ustępstw niż podczas rozmowy telefonicznej czy wymiany maili. Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

– W samym lokalu sprawdzamy przede wszystkim elementy takie jak szczelność drzwi i okien oraz stan wszystkich instalacji – podpowiadają eksperci Gratki. – Warto odkręcić na chwilę wszystkie krany oraz podłączyć jakieś urządzenie do każdego gniazdka w mieszkaniu – może to być na przykład ładowarka do telefonu. W następnej kolejności badamy podłogi, które powinny być równe i w dobrym stanie. Jeśli chodzi o ściany i sufity, wypatrujmy przede wszystkim pęknięć, odpadającego tynku oraz śladów osadzającej się wilgoci.

W razie wątpliwości kupujący może poprosić o obejrzenie mieszkania fachowca, który z pewnością dostrzeże wszelkie usterki – tego typu usługi można spotkać w wielu miastach. Można też zabrać ze sobą na oględziny znajomą osobę, która ma już doświadczenie w kupowaniu mieszkań.

Na samym lokalu oględziny się jednak nie kończą. Na sprawdzenie czekają także:

  • klatka schodowa – należy przyjrzeć się podłodze, ścianom i sufitowi, a także sprawdzić dostęp do ewentualnych pomieszczeń dodatkowych (wózkownia itp.);
  • winda – w przypadku mieszkań na wyższych piętrach będzie od niej zależał codzienny komfort;
  • instalacje w budynku – niepokojące będą wszelkie luźno zwisające przewody i niewykończone elementy takie jak np. domofon;
  • otoczenie budynku – warto sprawdzić jego zadbanie oraz odległości od bramy wjazdowej, ławek, placu zabaw czy śmietników;
  • miejsca parkingowe – nawet jeśli są nabywane wraz z mieszkaniem, przydałoby się także miejsce na samochody gości;
  • przystanki komunikacji miejskiej w okolicy – będą istotne w razie awarii samochodu.

Kup nieruchomość z Gratka.pl

Przy zakupie mieszkania zawsze warto rozważyć skorzystanie z pomocy, jaką oferują agencje nieruchomości. Współpraca z doświadczonym agentem może znacząco uprościć proces zakupu i pomóc w dokonaniu udanej transakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki