Spis treści
- „Mieszkanie bez wkładu własnego” – o co chodzi w nowym programie?
- Kto może otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
- Jakie nieruchomości można nabyć w ramach programu, a jakich nie?
- Spłata rodzinna, czyli państwo umorzy część twojego długu
- Bon mieszkaniowy na zakup mieszkania i budowę domu
- Społeczny bon mieszkaniowy – kto go otrzyma?
- Rodzinny bon mieszkaniowy – kto może go uzyskać?
„Mieszkanie bez wkładu własnego” – o co chodzi w nowym programie?
„Mieszkanie bez wkładu własnego” to program, który umożliwi wzięcie kredytu hipotecznego osobom, które chciałyby kupić M, ale mają trudność z zebraniem środków na wkład własny. Teraz nie będzie to konieczne – dzięki państwowej gwarancji bank udzieli kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Kredyt taki stanie się dostępny od 27 maja 2022 r. w wybranych bankach (lista banków nie jest jeszcze znana).
Państwo pokryje od 10 do 20 proc. kwoty kredytu (jednak nie więcej niż 100 tys. zł), co zastąpi wkład własny klienta. Okres spłaty kredytu z gwarancją to co najmniej 15 lat. Kredyty takie będą udzielane do dnia 31 grudnia 2030 r.
– Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.
W ramach nowego programu można zaciągnąć jedynie kredyt złotówkowy. Klienci będą o niego wnioskować tak samo, jak o zwykły kredyt (ale wyłącznie w bankach, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Uzyskane pieniądze można przeznaczyć tylko na poniższe cele:
- zakup mieszkania lub domu (w tym koszty wykończenia nieruchomości),
- zakup działki na cele budowlane,
- budowa domu jednorodzinnego,
- wkład budowlany.
Przez cały okres spłaty nie można wykorzystywać nieruchomości kupionej czy wybudowanej w ramach programu do prowadzenia działalności gospodarczej.
Klient za możliwość skorzystania z kredytu zapłaci 1-procentową prowizję. Musi też pokryć oczywiście wszelkie związane z kredytem i zakupem mieszkania opłaty, takie jak np. taksa notarialna.
Kto może otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Z nowego kredytu mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i związki nieformalne oraz single. Związki nieformalne wychowujące wspólnie dzieci są traktowane jak małżeństwa, a niemające dzieci jak dwójka singli. Jak wyjaśnia rząd, warunkiem uczestnictwa w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” jest nieposiadanie na własność żadnego mieszkania ani domu (nie wolno też mieć spółdzielczego prawa do nieruchomości). Przewidziano jednak pewne wyjątki dla rodzin wielodzietnych.
– Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 m2, gdy dzieci jest dwoje, 75 m2, gdy dzieci jest troje, i 90 m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma – czytamy w komunikacie.
Kredytobiorca chcący otrzymać pieniądze musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a więc stabilne zarobki pozwalające na spłacenie zobowiązania (ocenia to bank).
Co istotne, nie można otrzymać kredytu bez wkładu własnego, jeśli kredytobiorcy albo którejś z osób w jego gospodarstwie domowym już takiego kredytu udzielono. Innymi słowy, na jedno gospodarstwo domowe można wziąć tylko jeden taki kredyt.