Mieszkanie dla studenta: drożeją 2 pokoje, kawalerki bez...

  Mieszkanie dla studenta: drożeją 2 pokoje, kawalerki bez zmian

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom.

  Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom. ©Maciej Stanik

  Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom, posiadającym rekomendacje rektorów swoich uczelni. Reszta studenckiej braci szuka lokali na własną rękę. Powodów do narzekań nie mają zdecydowani na kawalerki. Te są w Łodzi tańsze niż w miastach, które za wielkie ośrodki akademickie nie uchodzą - np. w Olsztynie i w Kielcach. Wzrosły za to opłaty za M-3.
  Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom.

  Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom. ©Maciej Stanik

  Dziesiątka szczęśliwców, którym w piątek pogratulowała prezydent Hanna Zdanowska, będzie płacić czynsz w wysokości 10 zł od metra za mieszkanie wyremontowane w ramach programu "Mia100 kamienic". W dodatku z opcją wykupu lokalu po pięciu latach.

  - Już we wrześniu chcemy rozpisać konkurs na następne 30 lokali - obiecywała Zdanowska.

  Oczywiście, na komercyjnym rynku właściciele nieruchomości stawiają wynajmującym dużo wyższe wymagania finansowe.
  Portal internetowy Domy.pl wyliczył, że koszty mieszkania w Łodzi przypadające na jeden metr kwadratowy to 25-27 zł. Dla Warszawy to 41-49 zł, jednak droższe są także miasta o porównywalnym potencjale akademickim - jak Wrocław (29 -39 zł) czy Poznań (27-32 zł).

  Według lipcowego raportu Domy.pl, student myślący o mieszkaniu w kawalerce musi wydać w Łodzi przeciętnie 850 zł miesięcznie (licząc opłatę dla właściciela i czynsz dla administracji). W tej kategorii na 20 miast tańsze kawalerki można znaleźć tylko w trzech - w Białymstoku, Gorzowie i Toruniu. Tylko ostatnie z tych miast można uznać za ośrodek licznie przyciągający studentów. W Kielcach opłata to 900 zł.

  W Łodzi wzrósł za to przeciętny koszt wynajęcia mieszkania dwupokojowego. Przed rokiem wystarczało 1180 zł (dane za portalem Szybko.pl), teraz, według portalu Domy.pl, potrzeba wyłożyć 200 zł więcej. W tej kategorii Łódź znajduje się w połowie stawki na 20 badanych miast, a za M-3 zapłacimy identyczną stawkę jak w Poznaniu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób statystyki przekładają się na konkretne oferty. Koszt samego wynajmu mieszkania o powierzchni 52 metrów kw. przy ulicy Wschodniej bez pozostałych opłat wynosi 1300 zł. Natomiast wynajęcie trzypokojowego mieszkania o powierzchni 60 metrów kw. przy ul. Żeromskiego wyniesie 1000 zł.

  Dla biedniejszych studentów, albo osób, które nie potrafią wyszukać "ekipy" do zasiedlenia mieszkania, alternatywą jest wynajem pokoju przy właścicielu. Koszt takiego rozwiązania spadł z 570 zł w sierpniu ubiegłego roku, do 550 zł obecnie.
  W akademikach ceny są uzależnione od konkretnego domu studenckiego oraz liczby współlokatorów. Opłata za pokój dwuosobowy w akademikach UŁ wynosi średnio 320 zł, a za pokój trzyosobowy 270 zł. Koszt "jedynek" waha się między 450 a 490 zł. O miejsca w domach studenckich UŁ osoby przyjęte w tegorocznej rekrutacji, mogą ubiegać się do 22 sierpnia. Termin składania podań o miejsce w akademiku dla studentów wyższych lat już minął. Do końca tygodnia mają jednak czas na zmianę domu studenckiego. Studenci PŁ mogą składać podania o miejsce w akademiku do końca miesiąca. Natomiast nowoprzyjęci studenci mają czas do 9 sierpnia.

  - Na osiedlu studenckim nadal jest więcej chętnych niż miejsc - mówi Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

  Większe szanse na pokój w domu studenckim mają przyjęci na Uniwersytet Medyczny.

  - Ilość miejsc, którymi dysponujemy odpowiada zapotrzebowaniu - informowała u progu wakacji Joanna Orłowska z biura rektora UM. - Prawie wszyscy chętni dostają miejsce w akademiki, ze szczególnym uwzględnieniem studentów pierwszego roku. Jedyna niedogodność wynika, ze tego, że nasze domy studenta są sukcesywnie remontowane, a co za tym idzie niektóre z nich wyłączone na pewien czas z użytkowania.

  Współpraca Katarzyna Stępień

  850 zł - kosztuje wynajęcie kawalerki w Łodzi (opłata dla właściciela i czynsz dla administracji)
  1380 zł - kosztuje wynajęcie w Łodzi mieszkania dwupokojowego
  1750 zł - kosztuje wynajęcie w Łodzi mieszkania trzypokojowego

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sobie...

  Pablos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlatego lepszym wyjściem jest kupno 3 pokoi o rozsądnym metrażu i podnajem dwóch. Przez całe studia się spłaca później jak znalazł. Żałuję że wtedy tak nie zrobiłem, teraz byłoby 5 lat z głowy a...rozwiń całość

  Dlatego lepszym wyjściem jest kupno 3 pokoi o rozsądnym metrażu i podnajem dwóch. Przez całe studia się spłaca później jak znalazł. Żałuję że wtedy tak nie zrobiłem, teraz byłoby 5 lat z głowy a tak dopiero biorę kredyt w skoku Chmielewskiego i zaczynam spłacać. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wynajem

  anitka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ja zawsze wynajmowałam na własną rękę, dzięki http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 można znaleźć fajne i w rozsądnych cenach :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozsadek

  Kawaler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 25

  Jakbym teraz zaczynal studiowac to bym namawial starych na kupno mieszkania. Za wynajem w 5 lat pojdzie 75 tys. A to juz polowa mieszkania by była.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  absolwent

  wynajem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

  A ja bym zrobil jeszcze inaczej. Kupil na kredyt trzypokojowe, ale male i tansze (do 50 m) i dwa pokoje wynajal kumplom z roku. Oni by mieli taniej, ja bym mial na raty kredytu, a po studiach...rozwiń całość

  A ja bym zrobil jeszcze inaczej. Kupil na kredyt trzypokojowe, ale male i tansze (do 50 m) i dwa pokoje wynajal kumplom z roku. Oni by mieli taniej, ja bym mial na raty kredytu, a po studiach mieszkanie moje.
  A jak bym wynajal nie studentom tylko studentkom to bym mial jeszcze wieksza frajde :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

  w tej gazecie to pracuja chyba same prostaki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo