Mieszkanie Plus: w 8 miastach powstanie kilkanaście tysięcy...

  Mieszkanie Plus: w 8 miastach powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań do wynajęcia

  Zdjęcie autora materiału

  Przemysław Zańko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mieszkanie Plus na gruntach PKP

  W ramach programu Mieszkanie Plus jak dotąd powstało niewiele lokali, jednak w przyszłym roku ma się to zmienić. ©DARIUSZ GDESZ / GAZETA WROCŁAWSKA / POLSKA PRESS

  Program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. 23 maja BGK Nieruchomości zawarł z PKP SA umowę pozwalającą na wybudowanie kilkunastu tysięcy lokali mieszkalnych. Może ona ruszyć w ośmiu miastach już w przyszłym roku.
  Mieszkanie Plus na gruntach PKP

  W ramach programu Mieszkanie Plus jak dotąd powstało niewiele lokali, jednak w przyszłym roku ma się to zmienić. ©DARIUSZ GDESZ / GAZETA WROCŁAWSKA / POLSKA PRESS

  Program Mieszkanie Plus od chwili ogłoszenia budzi w Polsce żywe emocje. W ostatnich miesiącach jego założenia gruntownie zmodyfikowano, jednak główny cel programu – budowa tanich mieszkań do wynajęcia – wciąż jest realizowany. Według najnowszej informacji PAP umowa podpisana między PKP SA a BGK Nieruchomości umożliwi rozpoczęcie w 2019 roku budowy tysięcy mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Przemyślu, Poznaniu, Lublinie, Katowicach i Gdańsku.


  Mieszkanie Plus na niepewnym gruncie

  Przyszłość programu Mieszkanie Plus stanęła w 2018 roku pod znakiem zapytania. Rząd zrewidował cele programu, rezygnując z części pierwotnych założeń, które uznano za niemożliwe do zrealizowania. Wycofano się m.in. z gwarancji czynszów na poziomie 10–20 zł/mkw. w wynajętych mieszkaniach, które ma zastąpić system dopłat do czynszów. Co gorsza, na temat wielu spośród elementów programu zwyczajnie brak informacji. Nieznany jest np. los Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które miały ułatwić oszczędzanie pieniędzy na kupno mieszkania.

  Zobacz również: Mieszkania do wynajęcia – ogłoszenia nieruchomości

  Najwięcej wątpliwości budzi jednak kwestia tego, kiedy tanie mieszkania do wynajęcia rzeczywiście powstaną – oraz ile ich będzie. Choć program Mieszkanie Plus ogłoszono już dwa lata temu, jak dotąd lokale na wynajem powstały zaledwie w kilku miejscowościach. Klucze otrzymali póki co jedynie lokatorzy w Siedleminie koło Jarocina i w Białej Podlaskiej. W pozostałych miastach realizacja programu nie wyszła poza etap planowania, choć np. wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zapowiedział niedawno, że w 2019 roku ruszy w stolicy budowa 10 tys. mieszkań.

  Mieszkania do wynajęcia powstaną na działkach PKP

  Umowa zawarta pomiędzy BGK Nieruchomości a PKP SA otwiera drogę do przyspieszenia realizacji programu Mieszkanie Plus. Stworzona na potrzeby tej inwestycji spółka celowa wykorzysta atrakcyjne tereny przekazane przez PKP SA oraz środki finansowe BGKN, by postawić przeznaczone pod wynajem budynki mieszkalne. Łącznie do zagospodarowania jest ponad 130 ha w dwunastu lokalizacjach w całym kraju.

  Wśród objętych umowami lokalizacji znajdują się nieruchomości, na których powstać mogą nowe, kompleksowo zaprojektowane osiedla – m.in. Odolany w Warszawie, poznańskie Wolne Tory czy okolice Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Mieszkania, jakie powstaną na tych gruntach, będą częścią rządowego programu Mieszkanie Plus – poinformowali przedstawiciele BGKN.

  Do końca 2018 roku wykonane mają zostać wszystkie niezbędne analizy finansowe, prawne, podatkowe, komercyjne i techniczne powstających nieruchomości. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, budowa mieszkań w ośmiu wskazanych miastach mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku. Zgodnie z zapowiedzią ma powstać kilkanaście tysięcy lokali mieszkalnych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny