Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija rok od zamknięcia szkół! Przez epidemię 11 marca nie poszli na lekcje uczniowie liceum UŁ i z Wieruszowa, 12 marca już w całej Polsce

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W tym tygodniu mija rok od zamknięcia szkół w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. 11 marca 2020 r. lekcji nie było w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego oraz w szkołach gminy Wieruszów. Dzień później uczniowie nie przyszli na zajęcia już w całym kraju. Od tamtego czasu dla większości z nich – na ogółem dziesięć miesięcy nauki (licząc bez wakacji 2020) – zdalny nie był tylko wrzesień oraz większość października. >>> Zobacz nasze ilustrowane kalendarium roku od zamknięcia szkół... >>>
W tym tygodniu mija rok od zamknięcia szkół w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. 11 marca 2020 r. lekcji nie było w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego oraz w szkołach gminy Wieruszów. Dzień później uczniowie nie przyszli na zajęcia już w całym kraju. Od tamtego czasu dla większości z nich – na ogółem dziesięć miesięcy nauki (licząc bez wakacji 2020) – zdalny nie był tylko wrzesień oraz większość października. >>> Zobacz nasze ilustrowane kalendarium roku od zamknięcia szkół... >>>archiwum DŁ / screen z Facebooka
W tym tygodniu mija rok od zamknięcia szkół w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. 11 marca 2020 r. lekcji nie było w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego oraz w szkołach gminy Wieruszów. Dzień później uczniowie nie przyszli na zajęcia już w całym kraju. Od tamtego czasu dla większości z nich – na ogółem dziesięć miesięcy nauki (licząc bez wakacji 2020) – zdalny nie był tylko wrzesień oraz większość października. Zobacz ilustrowane kalendarium roku od zamknięcia szkół...

11 marca 2020

Pierwszą szkołą w Łodzi, która zdecydowała się na odwołanie zajęć, było Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego. Dyrektor PLOUŁ zawiesił je od 11 marca po uzyskaniu zgody organu prowadzącego: nie jest nim magistrat, lecz uczelnia (która z dniem 11 marca odwołała także zajęcia dla studentów).

Pierwszym samorządem w województwie łódzkim, który zawiesił zajęcia w podległych mu szkołach – także od 11 marca – był Wieruszów. Władze tej gminy poinformowały o swojej decyzji 10 marca (podobnie jak dyrektor PLOUŁ).

Tymczasem jeszcze 10 marca przed południem Urząd Miasta Łodzi twierdził że nie ma powodów do wydania dyrektorom samorządowych placówek edukacyjnych dyspozycji do zawieszania w nich lekcji.

12 marca 2020

Od tego dnia, decyzją rządu, lekcji nie było już w całej Polsce. 12 i 13 marca uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzili do szkół, w tych dniach podstawówki oferowały jeszcze zajęcia opiekuńcze.

W Łodzi straż miejska zaczęła patrolowanie galerii handlowych, aby nie kręcili się po nich „koronawagarowicze”...

25 marca 2020

Nauka zdalna stała się obowiązkowa. Wcześniej szkoły mogły ją oferować uczniom – od 25 marca musiały.

„Cała Polska siadła do zdalnej edukacji. Najpierw siadł Librus, potem Vulcan. Teraz siadły E-podręczniki” – wyliczał autor internetowego mema, którego 25 marca przesyłali sobie nauczyciele.

Tego dnia serwery wirtualnych narzędzi do nauczania nie wytrzymały wzmożonego ruchu. Nic dziwnego. Dotąd służyły przede wszystkim do podglądania przez rodziców ocen wystawionym ich pociechom w szkolnym „realu”, albo do odbierania informacji o terminach zebrań. Wieczorem Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że jego szef, Dariusz Piontkowski, spotkał się z operatorami e-dzienników, którzy zapewnili ministra iż problemy są przejściowe.

Pandemia częściowo przemieniła facebookowy profil Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi w kanał z filmikami pokazującymi, jak ćwiczyć w domu albo w ogródku. W odpowiedzi rodzina piątoklasisty Bartosza przysłała nagranie, w którym ten urządza z młodszą siostrą slalom ustawiając w pokoju rolki z „pandemicznego” zapasu papieru toaletowego.

8 czerwca 2020

8 czerwca był pierwszym dniem matury (przesuniętej z maja). W całym województwie łódzkim o świadectwo dojrzałości starało się około 15 tys. wychowanków liceów ogólnokształcących i techników z 2020 r. Nie wrócili już oni do nauki stacjonarnej w roku szkolnym 2019/2020, podobnie jak inne roczniki uczniów.

Także na czerwiec – z kwietnia – rząd przesunął egzamin ósmoklasisty przeprowadzany na koniec podstawówki.

1 września 2020

Nowy rok szkolny rozpoczął się stacjonarnie.

Ówczesne MEN zdecydowało, że – jeśli pojawi się "sytuacja zagrożenia" – szkoła będzie mogła przejść na model mieszany, czyli z częścią lekcji prowadzonych zdalnie (dla np. wybranej klasy albo kilku poziomów nauczania), lub zdalny. Wniosek w tej sprawie dyrektor powinien złożyć do swojego organu prowadzącego (czyli najczęściej do samorządu) oraz uzyskać pozytywną opinię powiatowego sanepidu. Takie wnioski zaczęły się pojawiać już w pierwszej połowie września...

19 października 2020

Tego dnia uczniowie szkół ponadpodstawowych m.in. z największych miast regionu (Łódź, Piotrków, Skierniewice) przestali chodzić na zajęcia stacjonarne, ponieważ znalazły się one w tzw. czerwonej strefie (system regionalnych obostrzeń obowiązujący jesienią 2020 r.).

26 października 2020

Czerwona robi się cała Polska. W związku z tym, od 26 października, nauka na odległość obowiązuje już we wszystkich szkołach średnich w kraju oraz w podstawówkach – dla klas IV-VIII. Młodsze dołączą do zdalności 9 listopada.

18 stycznia 2021

Po przesuniętych na sam początek roku 2021 feriach zimowych do nauki stacjonarnej w podstawówkach wróciły klasy I-III.

Także od 18 stycznia młodzież ze szkół zawodowych może przychodzić do nich na zajęcia praktycznej, zaś maturzyści z liceów i techników – na konsultacje z nauczycielami (w grupach do pięciu osób). Takie zasady utrzymują się obecnie.

3 marca 2021

Maturzyści 2021 wrócili do szkół średnich na próbny egzamin dojrzałości. Właściwa matura 2021 ma się rozpocząć 4 maja – chyba, że, jak w dzień startu jej próby zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji, znacznie pogorszy się sytuacja epidemiologiczna...

Zobacz także: Aktywny powrót do szkoły. Minister Czarnek wie, jak uczniowie mają odzyskać sprawność po nauce zdalnej! Pomoże AWF

Co się urodzi na próbnej maturze po 9 miesiącach zdalności? Właściwe egzaminy już w maju. Jak absolwentów szkół wspomogą uczelnie z Łodzi?

Czy można wstawiać ocenę za egzamin próbny? CKE odradza, kurator zabrania, szkoły to lekceważą (przykłady)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki