Miliony dla młodych naukowców z Łodzi

Maciej Kałach
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Udostępnij:
80 milionów złotych z funduszy unijnych trafiło do łódzkich naukowców i uczelnie. W poniedziałek urzędnicy pokazali m.in. opracowany za te pieniądze typ torby solarnej, który, być może, stanie się gadżetem woj. łódzkiego.

Torby solarne są znane na rynku od ponad roku. Posiadają ogniwa słoneczne, dzięki którym włożona do środka komórka lub laptop, będą się ładować. Nad takim układem pracują też doktoranci skupieni w Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. Centrum zdobyło unijne pieniądze na roczne stypendia dla 24 młodych naukowców - każde to 3 tys. zł wypłacane co miesiąc.

Doktoranci z programu "Bioenergia dla regionu", oprócz torby, mogą pochwalić się m.in. projektem przebudowy elektrociepłowni na słomę tak, aby była zasilana również przez energię słoneczną oraz wiatrową. Ten pomysł ma być zrealizowany w Daszynie, gdzie w obecnej instalacji spala się tylko słomę. Innym patentowym zgłoszeniem jest projekt systemu przyśpieszenia produkcji biogazu z wysypisk śmieci.

W poniedziałek Urząd Marszałkowski podpisał kolejne umowy, które ucieszą doktorantów - tym razem z Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Łódzkim. PŁ dostała prawie 4 mln zł na program "Stypendia naukowe dla najlepszych doktorantów z zakresu nowych technologii". Te pieniądze uczelnia przeznaczyła na ufundowanie 45 stypendiów wypłacanych przez 20 miesięcy - każde w wysokości 3600 zł.

Uniwersytet Łódzki również zaczyna program obejmujący 45 doktorantów. Chętnych na wypłacane przez 20 miesięcy stypendium w wysokości 3 tys. zł było 140. Dofinansowane doktoraty powstaną na 6 wydziałach uczelni.

- Pieniądze trafią do młodej kadry społeczno-humanistycznej, jej badania przyczynią się m.in. do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w ośrodkach województwie - mówiła Zofia Wysokińska, prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą. Dotychczas takich nauk jak np. filozofia raczej nie brano pod uwagę w unowocześnianiu regionu za pieniądze unijne.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie