Miliony zaległych pensji w Łódzkiem. Pracodawcy nie wypłacili 12,7 miliona złotych wynagrodzeń

Alicja Zboińska
W ubiegłym roku pracodawcy z Łódzkiego nie wypłacili 12,7 miliona złotych wynagrodzeń. Aż 3/4 Polaków uważa, że nic nie usprawiedliwia braku pensji - wynika z badania TNS Polska

Pracodawcy z naszego województwa nie wypłacają pracownikom milionów złotych pensji. Tylko w ubiegłym roku szefowie nie zapłacili swoim załogom 12,7 mln zł. Odkryli to inspektorzy pracy, którzy przeprowadzili blisko 7,8 tysiąca kontroli w ponad 6 tysiącach firm. Po interwencji inspektorów udało się odzyskać 3,5 mln zł. W kraju kwota zaległych pensji przekroczyła 171 mln zł.

Pracuję, to mam dostać wynagrodzenie

Tymczasem Polacy deklarują, że nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby niewypłacanie pensji. Tak w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów, które przeprowadziła firma TNS Polska, zadeklarowało trzy czwarte badanych. Dla 14 procent ankietowanych wystarczającym wyjaśnieniem byłaby trudna sytuacja finansowa firmy. 8 procent przepytanych Polaków byłoby skłonnych nie otrzymać wypłaty, o ile te pieniądze zostałyby przeznaczone na uratowanie firmy przed upadłością.

Pracodawcy z województwa łódzkiego, którzy trafili do baz Krajowego Rejestru Długów, są winni średnio 10.462 zł. Rekordzista w naszym regionie ma do oddania pracownikowi blisko 21.250 zł.
Najbardziej nierzetelny polski pracodawca jest winien jednemu ze swoich pracowników 80.000 zł.

Zaległe pensje mieszkańców Łódzkiego w latach 2008 - 2014 w milionach złotych

 

Odsetki za opóźnioną wypłatę pensji

Pracodawca nie może zapomnieć lub odmówić wypłaty pensji.

 

- Jako pracownicy mamy określone obowiązki, ale ma je również nasz pracodawca - podkreśla Konrad Siekierka z kancelarii prawnej VIA LEX. - Terminowe przekazywanie wynagrodzenia pracownikom jest jednym z nich. Niepłacącego pracodawcę powinniśmy pisemnie wezwać do zapłaty zaległego wynagrodzenia. Gdy nie wywiąże się z tego zobowiązania we wskazanym terminie, radzę jak najszybciej złożyć pozew do sądu pracy. Im szybciej uzyskamy wyrok, tym większe mamy szanse na odzyskanie należnych nam pieniędzy. Nie każdy ma też świadomość, że za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia pracownikowi przysługują odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie 8 procent w skali roku.

Gdy pracownik uzyska już wyrok w sądzie pracy, może przekazać informacje o zadłużeniu pracodawcy do Krajowego Rejestru Długów.

- To dodatkowy argument i forma nacisku na niepłacącego pracodawcę - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. - Wpis do KRD to sygnał nie tylko dla jego potencjalnych kontrahentów, że zdarza mu się mieć zaległości finansowe, ale także dla kolejnych pracowników, którzy będą szukali informacji przed rozpoczęciem pracy w danej firmie.

Sprzedawcy i kucharze bez zapłaty za pracę

W województwie łódzkim nierzetelni pracodawcy działają w: przetwórstwie przemysłowym, handlu, gastronomii i hotelarstwie, a także dostawach wody, budownictwie, komunikacji.

Część szefów wypłaca pensję, a "zapomina" o dodatkowych pieniądzach za godziny nadliczbowe, pracę w niedziele i święta, ekwiwalencie za niewykorzystany urlop lub pranie i naprawę odzieży roboczej.

Pracodawcy najczęściej tłumaczą się tym, że nie mieli pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń lub dodatków dla pracowników. Kolejnym powodem bywa niewiedza i nieznajomość przepisów. Dotyczy to szczególnie dodatkowych kosztów, takich jak płaca za godziny nadliczbowe i różnego rodzaju ekwiwalenty. Niektórzy szefowie są skłonni za to zapłacić, ale niewłaściwie wyliczają wysokość tych świadczeń.

- Brak wypłaty wynagrodzeń może mieć kilka powodów - mówi Radosław Koński, dyrektor departamentu windykacji w firmie Kaczmarski Inkasso. - Jednak firmy, które nie płacą innym, również pensje pracowników ustawiają dość nisko w hierarchii płatności, przez co nieopłacone wynagrodzenia mogą urosnąć do wielkich kwot.

Za brak pensji pracodawca można zostać ukarany grzywną do 30 tysięcy złotych.

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie