Miniaturowe urządzenie dla ortopedów pomoże w trakcie operacji wymiany biodra

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Całkowita wymiana stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych na świecie operacji implantologicznych.
Całkowita wymiana stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych na świecie operacji implantologicznych. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Udostępnij:
Politechnika Łódzka i Robotic Medical Solutions Sp. z o.o. wspólnie opracowują nowość - ortopedyczne miniaturowe ramię pomiarowe do pomiarów śródoperacyjnych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. 

Pomoże podczas zabiegów wymiany biodra
Miniaturowe urządzenie dla ortopedów
 

Politechnika Łódzka i Robotic Medical Solutions Sp. z o.o. wspólnie opracowują nowość - ortopedyczne miniaturowe ramię pomiarowe do pomiarów śródoperacyjnych podczas zabiegu wymiany biodra. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. 

Całkowita wymiana stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych na świecie operacji implantologicznych. Jednym z podstawowych problemów w trakcie operacji jest pomiar, czy nie nastąpiła zmiana położenia kości udowej. Różnica w długości kończyn dolnych należy do powikłań pooperacyjnych zmniejszających oczekiwaną poprawę komfortu życia.
Projekt o wartości niemal 4,3 miliona złotych będzie na PŁ realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym. Dofinansowanie z UE to ponad 3,81 miliona złotych. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2023 r. 

– Naszym celem jest zaprojektowanie, wdrożenie i produkcja innowacyjnego wyrobu medycznego - wyjaśnia kierownik projektu prof. Leszek Podsędkowski. - Przeprowadzimy badania metrologiczne i eksperymenty medyczne pozwalające opracować konstrukcję i oprogramowanie ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego, użytecznego w czasie operacji wszczepiania protezy stawu biodrowego. Będzie ono przeznaczone do pomiaru zmiany długości i odsunięcia w bok kończyny dolnej. Ramię będzie małe, łatwe i szybkie w użyciu i nie będzie w znaczący sposób wydłużało operacji. Pierwsza część badań będzie dotyczyła dopasowania konstrukcji do technologii formowania wtryskowego gwarantującego odpowiednią powtarzalność.  
Główną częścią badań będą eksperymenty medyczne pozwalające zweryfikować poprawność mocowania i działania ramienia. Zostaną również opracowane i zweryfikowane na prototypach projekty specjalistycznych stanowisk do kalibracji i testowania ramion w trakcie produkcji seryjnej oraz oprzyrządowanie technologiczne do tej produkcji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Miniaturowe urządzenie dla ortopedów pomoże w trakcie operacji wymiany biodra - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie