Minister Anna Moskwa w Sieradzu.Projekt geotermalny miasta ma być wzorem dla Polski FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Minister Anna Moskwa w Sieradzu
Minister Anna Moskwa w Sieradzu Fot. Dariusz Piekarczyk
Udostępnij:
Anna Moskwa minister klimatu i środowiska odwiedziła w środę Sieradz. Podczas konferencji prasowej na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zainaugurowano Ogólnopolski Program Mapa Polskiej Geotermii. Głównym jej organizatorem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bo sieradzki projekt geotermalny został bowiem wzorcowo przygotowany.

Spotykamy się dzisiaj w Sieradzu z powodu ważnego wydarzenia - Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Mamy cykl dobrych wydarzeń i wiadomości do przekazania. Są wiadomości finansowe o możliwości zwiększenia finansowania geotermii w Polsce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzisiaj ogłaszamy zwiększenie budżetu funduszu z 300 mln zł na 480 mln zł. W tym aktualnym drugim naborze z 70 mln zł do 250 mln zł na geotermię.

Anna Moskwa podkreślała jednocześnie, że wybór Sieradza na miejsce spotkania nie był przypadkowy. To dlatego że realizowany tutaj projekt geotermalny został wzorcowo przygotowany. W Polsce ma być pokazywany jako inwestycja sukcesu. Sprawi on, że w 2023 roku do atmosfery trafi o 40 mln ton zanieczyszczeń mniej. Da to z kolei blisko 16 mln zł oszczędności rocznie jeżeli chodzi o wykup praw do emisji CO2.

- Zwiększone środki na geotermię przez ministerstwo to taki nasz wkład, aby maksymalnie rozwijać geotermię w Polsce - mówił z kolei Piotr Dziadzio, główny geolog kraju. - Coraz więcej gmin w kraju pyta o ich potencjał co do wykorzystywania energii z geotermii. Potem mogą potem aplikować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na realizację projektów geotermalnych. Co więcej, fundusz pokrywa sto procent kosztów wykonania pierwszego odwiertu kontrolnego

W dzisiejszej konferencji prasowej w Sieradzu uczestniczył także Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który podkreślał, że region łódzki już w pewnym stopniu opiera się na zielonej energii i chce ten proces intensywnie rozwijać.

- Taki krok, który został już dość dawno wykonany to termy w Uniejowie - mówił marszałek województwa łódzkiego. - Z basenów korzystają tam mieszkańcy całej Polski. Drugi przykład to Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która jest pierwszą koleją w kraju, która korzysta z zielonej energii. Dziś jest to na poziomie 30 procent, ale docelowo ma to być 100 procent.

- Jako włodarz miasta marzę o tym, by w przyszłości uzupełnić nasz odwiert próbny oraz zrzutowy o kolejne odwierty, które pozwolą nam uniezależnić Sieradzu od węgla - twierdził Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Da nam to komfort bezpiecznego i niedrogiego funkcjonowania. Z drugiej strony jestem dumny, że nasza inwestycja znalazła uznanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie