Minister inwestycji i rozwoju mówił w Wieluniu o założeniach...

  Minister inwestycji i rozwoju mówił w Wieluniu o założeniach Konstytucji dla Biznesu [ZDJĘCIA]

  Daniel Sibiak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Minister inwestycji i rozwoju mówił w Wieluniu o założeniach Konstytucji dla Biznesu [ZDJĘCIA]
  1/22
  przejdź do galerii
  Zmiany i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej były tematem konferencji z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, którą zorganizowano dzisiaj w Wieluniu. Wzięło w niej udział ponad stu przedsiębiorców z firm działających na terenie powiatu wieluńskiego.
  Jak podkreślano podczas konferencji udogodnieniem dla przedsiębiorców jest Konstytucja dla Biznesu. Jest to pakiet 5 ustaw, który wszedł w życie 30 kwietnia i jest rewolucyjną zmianą dla przedsiębiorców. Dotyczy zarówno zmian w prowadzeniu działalności gospodarczej jak i w kontakcie pomiędzy przedsiębiorcami a urzędnikami. Przede wszystkim wprowadza w życiu gospodarczym zasadę, że co nie jest prawem zabronione to jest dozwolone. A to oznacza, że organy administracji nie mogą nakładać na przedsiębiorców nakazów, zakazów ani sankcji, jeżeli konkretny przepis nie daje do tego wyraźnej podstawy.

  Po drugie konstytucja wprowadza także domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, który nie będzie musiał już udowadniać swojej niewinności, ponieważ wszelkie wątpliwości będą rozstrzygane na jego korzyść. Chodzi o to, aby urzędnicy pomagali przedsiębiorcom a nie utrudniali im życie. Jeśli organ chce obciążyć Cię obowiązkiem, albo ograniczyć Twoją swobodę, musi mieć teraz do tego podstawę prawną i przedstawić niepowtarzalne dowody.

  Konstytucja dla Biznesu zawiera także zasadę proporcjonalności. Oznacza to, że nie będą mogli urzędnicy prosić np. o udostępnianie dokumentów, które już posiadają, a także że ewentualne kary za jakieś nieprawidłowości będą dopasowane do przewinień. Bardzo ważne jest także wprowadzenie zasady milczącej zgody, która oznacza że przedsiębiorca w przypadku nieotrzymania decyzji będzie mógł zakładać, że jest ona pozytywna.

  Zobacz takżePoznaj 10 najważniejszych zmian dla przedsiębiorców  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo